CategoriesPoradnik Wskazówki

Co warto wiedzieć o matchy?

Matcha własciwości, dawkowanie, skutki uboczne

Co warto wiedzieć o matchy?

Matcha jest obecna już od wielu stuleci w krajach azjatyckich. Wywodzi się z Japonii. Chińczycy odkryli szereg niezwykłych właściwości matchy. Powstało wiele publikacji o korzyściach zdrowotnych picia zielonej herbaty ze sproszkowanych liści. Mówi się, że matcha pojawiła się aż 5000 lat temu. Obecnie każdy może się nią raczyć, bo jest powszechnie dostępna. Zawiera mnóstwo chlorofilu, antyoksydantów, witamin i soli mineralnych. W matchy znajduje się nawet żelazo, witamina A i sporo białka. Obfituje ona w niezwykle cenne substancje bioaktywne. Jej specyficzny, cierpki smak wynika z mnogości katechin. Pora zastanowić się nad tym, czy picie matchy jest zdrowe.

Jakie ma herbata matcha właściwości zdrowotne?

Jedni bardzo lubią matchę, inni od niej stronią ze względu na specyficzny smak. Warto jednak regularnie po nią sięgać, bo wiąże się to z wieloma korzyściami dla organizmu. Sproszkowana zielona herbata oddziałuje pozytywnie na sferę psychofizyczną. Można liczyć na poprawienie nastroju, matcha pomaga również się zrelaksować. Usprawnia pracę umysłu, dzięki niej łatwiej się skupić. Matcha przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu krwi, można liczyć na obniżenie ciśnienia. Wypicia herbaty dodaje energii, orzeźwia umysł, koi nerwy. Prozdrowotne działanie matchy zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, więc nie jest to żaden chwyt marketingowy ani efekt placebo. Jeśli ktoś szuka naturalnej pomocy w nauce, dzięki której poprawi się pamięć, to powinien sięgnąć po matchę. Jest to napój, który pobudza kreatywne myślenie. Wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu. Obecnie stosuje się ekstrakt z zielonej herbaty nawet w leczeniu pacjentów zmagających się z demencją. Wiele osób ma problem ze skupieniem uwagi, ale można temu przeciwdziałać za pomocą matchy.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

W czym pomaga picie matchy?

Matcha obfituje w przeciwutleniacze. Zawarte w niej katechiny mają silne działanie antyoksydacyjne. Neutralizują negatywne działanie wolnych rodników, dzięki czemu opóźniają proces starzenia. Jeśli ktoś pragnie zachować młodzieńczy wygląd przez długi czas, to powinien wyrobić sobie nawyk codziennego sięgania po matchę. Poprawia nastrój, zdrowie i wygląd. Chroni przed stresem oksydacyjnym, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli ktoś chce zachować smukłą sylwetkę lub zrzucić nadprogramowe kilogramy, to można mu polecić matchę. Wspiera ona proces chudnięcia, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego powodu można też mówić o zapobieganiu zaburzeniom metabolicznym typu nadciśnienie tętnicze, insulinooporność i cukrzyca. Matcha jest zdecydowanie bardziej efektywna niż herbata z zielonej herbaty ze względu na dużą koncentrację składników aktywnych w proszku. Reguluje stężenie cholesterolu we krwi, hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Matcha ile razy dziennie pić, jak przygotować?

W przypadku matchy bardzo ważne jest to, aby pić ją regularnie przez długi czas. Pozytywne efekty nie pojawią się od razu, ale cierpliwość zostanie wynagrodzona. Oczywiście nie należy kierować się tym, że większe spożycie napoju przyspieszy pojawienie się efektów. Pomimo prozdrowotnego działania z ilością matchy nie należy przesadzać. Dotyczy to każdego napoju i pokarmu, niezależnie od tego, jak bardzo byłby on zdrowy. Optymalną ilością na dobę będzie od jednej do dwóch filiżanek herbaty. Nie trzeba jednak pić samej matchy, można dodać proszek do soku lub mleka. Świetną opcją będzie matcha latte, którą przygotowuje się z mleka, wody, sproszkowanej zielonej herbaty.

Matchę rozpuszcza się w niewielkiej ilości mleka, dosładza do smaku i dodaje na koniec spienione mleko. Łagodzi to cierpki smak czystej matchy. Można też zrobić ją na zimno, czyli z kostkami lodu, z delikatną pianką na wierzchu. Przyjmuje się, że bezpieczne jest spożywanie około 5 g matchy dziennie. Ilość ta odpowiada pięciu sporym porcjom. Jest wiele sposobów na wykorzystanie proszku matcha. Nie trzeba ograniczać się do przygotowywania herbaty. Świetnie sprawdza się jako składnik smoothie. Można nawet dodać matchę do posiłku i dowolnego napoju. Zielony proszek wspaniale zabarwia ciasta i wypieki. Mile widziany będzie w owsiance lub musli. Zielona herbata ma specyficzny smak, ale można sprytnie przemycić proszek, wystarczy dodawać go po trochę do jedzenia i picia przez cały dzień.

Matcha przeciwwskazania, czyli kto nie powinien sięgać po zieloną herbatę w proszku?

Matcha to niezwykle cenny produkt, ale niestety nie dla każdego. Nie wszyscy mogą doświadczać licznych korzyści płynących z przyjmowania sproszkowanej zielonej herbaty. Przed zdecydowaniem się na sięgnięcie po matchę należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, aby sobie nie zaszkodzić. Dla niektórych osób problematyczna może być teina i kofeina obecne w zielonej herbacie. Ich zawartość jest spora, więc trzeba zachować umiar. Uważać powinny przede wszystkim kobiety ciężarne i dzieci poniżej dwunastego roku życia. Jeśli ktoś na coś choruje, przyjmuje leki, to powinien w pierwszej kolejności skonsultować stosowanie matchy ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czy może wywoływać matcha skutki uboczne?

Matcha to produkt naturalny, bezpieczny w stosowaniu. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych przy jej stosowanie jest niewielkie. Oczywiście jeśli ktoś spożywa ją w nadmiarze, to niestety musi liczyć się z różnymi skutkami ubocznymi. Nie powinno się przyjmować więcej niż 5 szklanek herbaty dziennie. Matcha to sproszkowane liście zielonej herbaty, czyli bardzo skondensowana dawka. Jej nadmierna podaż ze względu na sporą zawartość kofeiny sprzyja bólom głowy i drażliwości. Mogą pojawić się nawet problemy z zasypianiem, bezsennością. U niektórych występują objawy ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki, rozstroju żołądka, zgagi, zaparć. Przy normalnym, zalecanym spożyciu nie powinny pojawić się żadne działania niepożądane. Bardzo ważne jest to, aby używać wyłącznie dobrej jakości produktu, ze sprawdzonego źródła, najlepiej z surowców pochodzenia ekologicznego. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zanieczyszczenia matchy metalami ciężkimi w postaci fluoru, arsenu lub ołowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *