CategoriesUroda i zdrowie

Czy herbata ma kalorie?

Czy herbata zawiera kalorie?

Wśród najczęściej spożywanych i najbardziej lubianych napojów można wyróżnić herbatę. Wiele osób zastanawia się, ile kalorii ma herbata. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z nieco większą ilością informacji na temat zawartości kalorii w różnych rodzajach herbat.

Kalorie w herbacie

 

Herbata w czystej postaci, czyli bez żadnych dodatków, praktycznie nie ma żadnej wartości energetycznej. Sto gramów zaparzonej herbaty to jedynie jedna kaloria. W standardowej szklance lub kubku zazwyczaj mieści się od dwustu pięćdziesięciu do trzystu mililitrów napoju. Zawartość kaloryczna takiego napoju jest znikoma, ponieważ można w nim znaleźć maksymalnie trzy kalorie. Tyle samo można dostarczyć na przykład poprzez zjedzenie jednego tic-taca. Nie należy martwić się nadmiernym spożyciem kalorii nawet podczas picia sporych ilości herbaty każdego dnia. Ten napój praktycznie nie wpływa na zwiększenie dziennego spożycia kalorii. Picie herbaty może być nawet dla niektórych osób korzystne. Codzienne spożywanie herbaty może wpłynąć na zmniejszenie się wchłaniania tłuszczów oraz białek, co pośrednio może także wpływać na ograniczenie wchłaniania kalorii pochodzących z innych produktów.

 

Kalorie a rodzaj herbaty

 

Zawartość kalorii w herbacie w dużej mierze zależna jest od jej rodzaju. Wśród różnych rodzajów herbat można wskazać następujące:

 

1. Herbata czysta (w saszetkach lub torebkach), jeśli pita jest bez dodatków to w jej składzie nie ma praktycznie żadnych kalorii.

 

2. Ile kalorii ma zielona herbata? Zielona i ziołowa herbata, podobnie jak tradycyjna herbata, nie zawierają w swoim składzie żadnych kalorii.

 

3. Herbaty z dodatkiem owoców, kwiatów lub innych aromatów mogą mieć w swoim składzie pewną ilość kalorii ze względu na zastosowane składniki. Jednak pomimo tego, w składzie herbat z dodatkami nie znajduje się duża ilość kalorii. Herbaty owocowe po zaparzeniu mogą mieć około dziesięciu kalorii, co wciąż jest niewielką ilością. Zawartość kalorii w herbatach tego rodzaju może być zależna od wielu czynników. Wśród nich można wskazać między innymi sposób parzenia herbaty, czas moczenia owoców, a także ich wielkość.

 

4. Sproszkowana, zielona herbata, czyli matcha może mieć w swoim składzie nieco większą ilość kalorii niż standardowy herbaciany napój. Płaska łyżeczka tej herbaty, o zawartości około dwóch gramów, zawiera w swoim składzie mniej więcej sześć kalorii. Jednak picie matchy ma szereg zalet, ponieważ można w niej znaleźć liczne składniki aktywne, takie jak na przykład antyoksydanty. Zaleca się picie dwóch lub trzech filiżanek tego napoju każdego dnia.

 

5. Yerba mate to herbata, która jest uznawana za jedną z bardziej kalorycznych. Standardowo w jednej porcji suszu, czyli w pięćdziesięciu gramach, można znaleźć od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu kalorii. Jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na fakt, iż z jednego suszu przygotowuje się kilka naparów, dlatego warto rozłożyć ilość kalorii na liczbę naparów. Oprócz tego picie yerba mate jest bardzo korzystne dla zdrowia, podobnie jak picie matchy.

 

6. Herbaty instant oraz granulowane w swoim składzie mają dość dużą ilość kalorii, jednak nie są one uznawane za tradycyjne formy tego napoju. W jednej szklance tego typu herbaty można znaleźć nawet do osiemdziesięciu kalorii. Warto ich unikać, ponieważ znajdują się w nich spore ilości cukru.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Kalorie w posłodzonej herbacie

 

„Ile kalorii ma herbata z cukrem?” to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Różne rodzaje herbat w swoim składzie nie mają praktycznie wcale kalorii. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że napary są bardzo chętnie dosładzane różnymi substancjami, spośród których największą popularnością cieszy się tradycyjny cukier. Dodatek jednej łyżeczki cukru zwiększa kaloryczność herbaty aż o dwadzieścia kalorii. W przypadku spożywania każdego dnia trzech szklanek herbaty z dwoma łyżeczkami cukru bilans kaloryczny może wzrosnąć aż o sto dwadzieścia kalorii, co już jest sporą ilością. Kalorie z cukru są puste i nie przynoszą organizmowi żadnych korzyści. Dlatego powinno się ich unikać, a cukier zastąpić na przykład miodem. Miód jest zdrowszy, jednak zawartość kalorii w nim jest jeszcze większa niż w cukrze. Jedna łyżeczka miodu zwiększa kaloryczność napoju aż o czterdzieści kalorii. Jest to dwukrotnie więcej niż w cukrze. Pomimo większej kaloryczności warto wybierać miód ze względu na jego korzystne właściwości oraz zawartość witamin i minerałów. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż miód powinno się dodawać jedynie do przestudzonej herbaty, aby nie stracił swoich cennych właściwości.

 

Jak słodzić herbatę?

 

Oprócz cukru i miodu istnieje jeszcze wiele substancji, które mogą być wykorzystywane do słodzenia herbat. Wśród nich można wymienić różnego rodzaju słodziki, ale także syropy, konfitury, owoce, a nawet mleko lub alkohol. W tym przypadku zawartość kalorii w herbacie w dużej mierze zależna będzie od rodzaju zastosowanej substancji słodzącej. Najmniejsza ilość kalorii znajduje się w słodzikach, jednak ich smak nie każdemu przypadnie do gustu. Oprócz tego słodziki w dużych ilościach mogą powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia, dlatego nie powinno się ich używać nadmiernie. Zastosowanie innych substancji słodzących to zwiększenie wartości kalorycznej nawet o sto pięćdziesiąt kalorii. Herbata z alkoholem także nie należy do niskokalorycznych napojów, ponieważ kieliszek rumu dodany do herbaty to dodatkowe pięćdziesiąt kalorii.

 

Podsumowanie

 

Picie herbaty ma szereg korzyści dla zdrowia. Wśród nich można między innymi wskazać wsparcie w redukcji masy ciała, a także zmniejszanie ryzyka pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy. Jest to możliwe dzięki zawartości polifenoli. Podczas picia herbaty warto zwrócić uwagę na swoje zwyczaje. Picie czystego naparu nie dostarcza organizmowi praktycznie żadnych kalorii. Jednak poprzez stosowanie licznych dodatków do herbaty możliwe jest zwiększenie bilansu kalorycznego nawet o dodatkowe sto pięćdziesiąt kalorii każdego dnia. Picie czystej herbaty, bez żadnych dodatków może stać się prawdziwym rytuałem, który warto docenić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *