CategoriesUroda i zdrowie

Matcha a choroby nowotworowe – jak nasza dieta wpływa na powstawanie nowotworów

Zielona herbata wpływ na zdrowie

Choć bezpośrednie przyczyny powstawania chorób nowotworowych nie jest nam jak dotąd znane, udało się wyróżnić wiele czynników, które  zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia – są to tak zwane czynniki kancerogenne. Wiele z nich to substancje chemiczne, które dobrowolnie wprowadzamy do organizmu – nie tylko toksyny takie jak substancje smoliste z dymu tytoniowego czy alkohol, ale również te zawarte w spożywanych na co dzień pokarmach. Na szczęście, istnieją również produkty, takie jak matcha, których regularne spożywanie może prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów zmniejszać. W jaki sposób pokarm wpływa na choroby nowotworowe? Czy matcha wykazuje działanie przeciwnowotworowe?

Wpływ pokarmów na rozwój chorób nowotworowych

Nowotwory powstają, kiedy komórki naszego organizmu zaczynają rozmnażać się i narastać w sposób niekontrolowany. Choć nie znamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego zaczynają się tak zachowywać, udało się wyróżnić czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, takie jak obciążenia genetyczne, zakażenie pewnymi rodzajami drobnoustrojów, otyłość, ekspozycja na określone związki chemiczne czy też uboga, zawierająca głównie produkty pochodzenia zwierzęcego dieta. Wiele substancji o działaniu kancerogennym jest produktami naszego własnego metabolizmu, a niewłaściwa dieta nie dostarcza organizmowi substancji, które pomagają się ich pozbyć i przywracają równowagę. W związku z coraz częstszym występowaniem chorób nowotworowych, ale również coraz lepszym zrozumieniem mechanizmów ich powstawania, naukowcy zaproponowali, w jaki sposób za pomocą zachowywania zdrowej diety można minimalizować ryzyko zachorowania. W profilaktyce chorób nowotworowych istotną rolę odgrywa również aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Zdrowa dieta i nieprzetworzone produkty

Pod pojęciem „zdrowa dieta” kryje się tak naprawdę kilka prostych zasad, które zdecydowanie warto przestrzegać nie tylko ze względu na choroby nowotworowe, ale również wiele innych schorzeń powiązanych ze stylem życia. Po pierwsze, nasze codzienne posiłki powinny zawierać jak najwięcej produktów nieprzetworzonych i świeżych. Świeże owoce i warzywa zawierają najwięcej witamin, mikro i makroelementów oraz innych substancji wspomagających prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a nieprzetworzone produkty oznaczają te, które nie mają w swoim składzie sztucznych, lub po prostu niepotrzebnych dodatków, takich jak znajdujący się w nawet zupełnie nioczekiwanych produktach cukier, a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Po drugie, dieta powinna być właściwie zbilansowana i różnorodna, co oznacza, że posiłki zawierają składniki z każdej grupy pokarmów w odpowiednich proporcjach, zapewniających właściwe ilości budulca i paliwa dla naszego ciała. Po trzecie, dieta powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb – osoba pracująca zdalnie będzie mieć znacznie niższe zapotrzebowanie na kalorie niż osoba pracująca fizycznie. Po czwarte wreszcie – należy ograniczyć do minimum spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, szczególnie mięsa, oraz wysokoprzetworzonych słodyczy i przekąsek. Należy unikać również regularnego przyjmowania dużych ilości używek.

Właściwości herbaty matcha

Matcha to rodzaj zielonej herbaty przygotowywanej ze sproszkowanych, starannie wyselekcjonowanych liści. Trafiła do Japonii z Chin dzięki buddyjskim mnichom i od XII wieku jest wykorzystywana w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty. W wieku XVII dopracowano sposób jej wytwarzania – krzewy nie rosną w pełnym słońcu, ale zostają zacienione specjalnymi matami, co sprawia, że są jasne, aromatyczne i znacznie słodsze niż liście przeznaczone na przykład na senchę. Matchę, oprócz ceremonii parzenia herbaty, tradycyjnie wykorzystuje się w celach kulinarnych, jako dodatek do ciastek, lodów czy makaronu soba. Obecnie, dzięki unikalnemu smakowi i wszechstronnym możliwościom wykorzystania, zyskuje coraz większą popularność na zachodzie. Matchę można dodawać do wypieków i deserów, a przede wszystkim przygotowywać na jej bazie mnóstwo różnorodnych napojów. Matchę można przyrządzić zarówno tak, jak herbatę, można przygotowywać ją podobnie jak większość napojów na bazie kawy, a także łączyć z sokami owocowymi czy smoothie.

Swoje unikalne właściwości matcha zawdzięcza głównie wysokiej zawartości dwóch polifenoli, l-teaniny oraz katechin EGCG. L-teanina, w połączeniu z kofeiną, pozytywnie wpływa na nastrój, relaksuje i poprawia koncentrację, częściowo zmniejszając pobudzające działanie kofeiny. Dzięki ich współwystępowaniu, wypicie filiżanki matchy powoduje przypływ energii i ożywienie umysłu, ale także uspokaja nerwy. Dowiedziono również istnienie pozytywnego wpływu l-teaniny na pamięć roboczą i proces uczenia się oraz poprawę koncentracji. Obserwuje się również takie efekty regularnego spożywania herbaty matcha, jak wspomaganie odchudzania, zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym oraz osteoporozie

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha a choroby nowotworowe

 

 

Zawarte w matchy, a także w mniejszych ilościach w innych rodzajach zielonej herbaty, kakao, czerwonym winie, roślinach strączkowych, a także skórkach owoców katechiny działają antywirusowo, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie, wspomagając tym samym układ odpornościowy, usuwają z organizmu metale ciężkie, a także wykazują silne działanie antyoksydacyjne, czyli zapobiegają powstawaniu wolnych rodników oraz nadtlenków, opóźniając procesy starzenia się komórek. Światowe badania wykazują również, że katechiny EGCG hamują rozwój nowotworów, poprzez tłumienie enzymów pobudzających wzrost i aktywność komórek rakowych. Początkowo wykryto zależność między regularnym spożywaniem zielonej herbaty a rozwojem raka, a następnie wyodrębniono odpowiedzialne za ten efekt katechiny – matcha działanie przeciwnowotworowe wynika z bardzo wysokiej zawartości właśnie tych substancji, co najmniej trzykrotnie wyższej niż w dobrej jakości zielonej herbacie liściastej. Przeciwnowotworowe działanie katechin opisano w powiązaniu z rakiem jelita grubego, układu pokarmowego, jamy ustnej, a także prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *