CategoriesPoradnik

Matcha – jak możemy ją przyrządzić?

Jak przyrządzić matcha?

Wiele osób uzależnionych od kawy z pewnością przyzna, że przygotowywanie i wypicie filiżanki pysznego napoju to ważny element ich dnia, wprowadzający tak ważną odrobinę codziennej przyjemności. Jednak z uwagi na różne właściwości kawy ze względów zdrowotnych należałoby ograniczyć jej spożycie… nie oznacza to jednak, że z samej przyjemności także musimy zrezygnować. Wspaniałą alternatywą dla kawy może okazać się zyskująca na popularności japońska matcha – aromatyczna i zdrowa, a napoje z niej można przyrządzać na wiele sposobów, pośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Czym właściwie jest matcha?

Matcha to rodzaj japońskiej zielonej herbaty przygotowywanej ze sproszkowanych liści specjalnie hodowanych krzewów. Tradycyjnie najwyższej jakości matchę zrobioną z bardzo młodych i starannie wyselekcjonowanych liści przeznacza się do ceremonii parzenia herbaty, a zrobioną z pozostałych liści – do celów kulinarnych, na przykład jako dodatek do makaronu soba lub lodów. Krzewy, z których liści wytwarza się matchę, są ocieniane specjalnymi matami, dzięki czemu liście są blade i produkują aminokwasy, sprawiające, że herbata jest bardziej aromatyczna i słodka. Procedurę tą opracowano w XVI wieku, ale napój przygotowywany ze sproszkowanych liści zielonej herbaty trafił do Japonii z Chin wraz z mnichami buddyjskimi i był używany do ceremonii herbacianej już od XII wieku.

Obecnie, dzięki swojemu unikalnemu smakowi, prozdrowotnym właściwościom oraz możliwości różnorodnego wykorzystania matcha zyskuje coraz większą popularność na zachodzie. Matchę można wykorzystywać jako dodatek do ciast i deserów, owocowych smoothie oraz wielu innych napojów. Matcha jako napój świetnie zastąpi codzienną kawę – zawiera o połowę mniej kofeiny niż ta sama ilość kawy, jednak dzięki l-teaninie, związkowi występującemu wyłącznie w liściach zielonej herbaty, jej działanie relaksujące i poprawiające koncentrację utrzymuje się znacznie dłużej. Zawarte w niej substancje wykazują również silne działanie antyoksydacyjne, zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawiają pamięć i koncentrację, wspomagają odchudzanie i wzmacniają układ immunologiczny.

Podstawowa metoda przyrządzenia matchy

Tradycyjna metoda przygotowania herbaty matcha pochodzi z ceremonii parzenia, i choć z zachowaniem wszystkich tradycyjnych elementów rytuału trwa ponad godzinę, to w warunkach domowych zajmuje dosłownie chwilę. Do matchy używa się czarki, tak zwanej matchawan, bambusowej trzepaczki chasen oraz bambusowej łyżeczki – chashaku. Jest to zalecany zestaw matchy. Do czarki wsypuje się jedną łyżeczkę proszku, zalewa gorącą wodą – podobnie jak w przypadku liściastej zielonej herbaty, temperatura wody powinna wynosić około 80 stopni Celsjusza – i intensywnie miesza trzepaczką aż do powstania gęstej, zielonej pianki. Bambusowe wąsy trzepaczki mają pomóc w dokładnym rozmieszaniu matchy w wodzie i uzyskać idealną piankę, nazywaną „jaspisowym musem”. Proszek matchy jest tak drobny, że sprawia wrażenie, jakby rozpuszczał się w wodzie. Ilość wody zależy od tego, jak mocną herbatę chcemy uzyskać. Zamiast chasenu możemy użyć zwyczajnej trzepaczki lub ręcznego spieniacza do mleka, które również umożliwią nam dokładne rozmieszanie matchy. Herbatę matcha można przyrządzać nie tylko na ciepło, ale również w zimnej wodzie lub z różnorodnymi dodatkami. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Najlepsze dodatki do matchy

 

 

Jeśli ktoś nie przepada za zieloną herbatą albo lubi bardziej skomplikowane napoje, to dobrą wiadomością będzie to, że matchę można z powodzeniem łączyć z wieloma innymi składnikami, zaczynając od tego, że można na jej bazie przygotowywać takie same napoje, jak na bazie espresso. Co dodawać do matchy, aby uzyskać interesujące i pyszne napoje?

 

 

Fanom delikatnej mlecznej pianki z cappuccino z pewnością przypadnie do gustu matcha latte – napój przygotowany, podobnie jak kawa, z ciepłym, spienionym mlekiem.

Najpierw należy rozmieszać łyżeczkę lub pożądaną ilość matchy z niewielką ilością wody, a następnie połączyć ze spienionym mlekiem. Uzyskamy pyszny napój o pięknym, intensywnie zielonym kolorze. Można również przygotować wegańską wersję, używając mleka roślinnego – szczególnie dobrze sprawdzi się owsiane lub migdałowe. W podobny sposób, najpierw mieszając matchę z niewielką ilością ciepłej wody, a następnie dodając mleko – roślinne lub  krowie – oraz lód, przygotowujemy matcha iced latte. Do mleka, którego używamy do przygotowania napoju na bazie matchy, możemy dodać takich samych przypraw i dodatków jak do kawy. Cynamon, kardamon, przyprawy korzenne czy wanilia lub syropy smakowe stosujmy według własnych upodobań smakowych.

 

 

Na gorące letnie dni oprócz mrożonej matchy możemy przyrządzić również inne ciekawe, orzeźwiające napoje. Popularne w ostatnich sezonach tonic espresso przygotowane nie z kawą, ale matchą, zyska nie tylko piękny kolor, ale także walory smakowe, ponieważ goryczka toniku jedynie skorzysta na dodatku słodkawej zielonej herbaty. Orzeźwienie oraz przyjemnie egzotyczne skojarzenia wywoła matcha przygotowana na bazie wody kokosowej z kilkoma kostkami lodu – dodatkowo będzie to prawdziwa bomba, jeśli chodzi o zawartość korzystnych dla zdrowia substancji i mikroelementów.

 

 

Matchę możemy z powodzeniem łączyć z owocami. Ostrożnie, najlepiej z użyciem łyżeczki, nalewając ostudzoną matchę do szklanki wypełnionej do połowy świeżo wyciskanym sokiem pomarańczowym uzyskamy interesujący, dwukolorowy koktajl, który należy zmieszać przed wypiciem. Świetnie smakuje również matcha podana w ten sam sposób ze zmiksowanymi malinami. Natomiast sproszkowaną matchę możemy wykorzystać jako składnik nadający przewodniego motywu owocowemu smoothie – bardzo dobrze komponuje się z bananami.

 

 

Na bazie matchy przygotowuje się również bardziej skomplikowane napoje, na przykład gorącą czekoladę z matchą na bazie białej czekolady, która zachwyca delikatnym kolorem oraz ciekawym smakiem. Przyrządza się ją, dodając matchy do standardowo przygotowywanej pitnej czekolady – tuż przed podaniem warto lekko oprószyć powierzchnię napoju proszkiem matchy. W jeszcze jednym klasycznym przepisie możemy zastąpić espresso przyrządzoną w niewielkiej ilości ciepłej wody matchą – zalewając nią umieszczoną w szklance gałkę lodów waniliowych i otrzymując matchę affogato.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *