Ciekawostki o matchy i o herbatach zielonych

 

 

Matcha to coraz bardziej popularna na rynku herbata zielona, która pochodzi z dalekiej Japonii. Ze względu na fakt, że interesuje się nią coraz więcej osób, warto dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej. Oto kilka ciekawostek na temat właściwości i wytwarzania matchy oraz wielu innych herbat zielonych. Zapraszamy do lektury!

 

Uprawy bez słońca

 

Nie wszyscy wiedzą, że niektóre gatunki zielonych herbat dojrzewają bez udziału światła słonecznego. Tak jest chociażby w przypadku wspomnianej matchy, której uprawy są na dwa tygodnie przed zebraniem… zasłaniane przed światłem słonecznym. Dzięki temu rośliny te wolniej się rozwijają, a w konsekwencji produkują dużo większą liczbę aminokwasów, które są odpowiedzialne za słodki i wyjątkowy smak matchy.

 

Ciepło a smak herbaty

 

Matcha to zielona herbata, która jest bardzo wrażliwa na działanie ciepła. Nie wszyscy wiedzą, że szkodzą jej temperatury wyższe niż 30 stopni Celsjusza. Pojawia się więc pytanie, jak przechowywać zieloną herbatę. Odpowiedź na nie jest dość prosta: zielone herbaty (a zwłaszcza matcha) powinny być umieszczane w lodówce, gdzie panuje temperatura pomiędzy 3 a 5 stopniami Celsjusza.

 

Wilgoć – wróg zielonych herbat

 

Jednym z największych wrogów zielonych herbat jest wilgoć. Praktycznie żadna z nich nie powinna być przechowywana w zawilgoconym miejscu. Wynika to z tendencji do pojawiania się na ich powierzchni różnych skaz, w tym pleśni, bakterii i grzybów. Jeśli nie ma innego wyjścia i herbatę zieloną trzeba przechowywać w takich warunkach, to zapewnienie jej szczelności jest priorytetem. 

 

Światło słoneczne szkodzi herbatom?

 

Niektóre herbaty zielone są bardzo podatne na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Tak jest chociażby w przypadku wspomnianej matchy, która de facto jest herbatą dość wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych. Badania dowodzą, że już kilkugodzinna ekspozycja na silne światło słoneczne sprawia, że matcha traci swój smak i właściwości odżywcze.

 

Japonia? Nie do końca…

 

Mówiąc o matchy, często powtarza się, że jest to typowa herbata japońska. Jest tak m.in. dlatego, że stała się ona czymś na wzór narodowego napoju Japonii. W rzeczywistości przybyła do „kraju Nipponu” już w XII wieku na chińskich statkach. To Chińczycy nauczyli Japończyków jak przechowywać zieloną herbatę i jak wyodrębnić jej niezwykłe walory smakowe. Oczywiście japońska kultura udoskonaliła ten proces.

 

Czas parzenia a właściwości herbaty

 

Nie wszyscy wiedzą, że to w gruncie rzeczy od osoby przygotowującej napar zależy, jakie właściwości będzie miała zielona herbata. Przykładowo matcha jest silnym antyoksydantem, jeśli gotuje się ją przez 3 – 5 minut. Jeśli czas gotowania jest dłuższy (do 8 minut) z herbaty zaczynają się uwalniać związki o właściwościach uspokajających. 

 

Zielona herbata w kuchni?

 

Okazuje się, że zielona herbata nie musi być wyłącznie napojem. Przykładowo mocny, wręcz intensywny smak matchy wielu osobom nie przypada do gustu. Co w takiej sytuacji zrobić? Herbatę można dodać do potraw w roli przyprawy. Proszek sprawdzi się zarówno w przypadku potraw słonych i słodkich, choć przy tych ostatnich należy uważać. Aby złagodzić specyficzny smak zielonej herbaty można dodać do niej odrobinę cytryny, dzięki czemu zyska orzeźwiający smak.

 

Nowocześnie, czy klasycznie?

 

Niektóre zielone herbaty można przygotowywać według starych procedur. Matchę – zgodnie z japońską tradycją herbacianą – sporządza się niemal godzinę. Alternatywą dla klasycznych metod jest zastosowanie… spieniacza do mleka. Dzięki temu czas sporządzania naparu trwa zaledwie kilka minut. Nie można jednak zapominać o konieczności jego dokładnego wyczyszczenia, gdyż pozostałości herbaty lubią zalegać w środku.

 

Po czym poznać jakość zielonej herbaty?

 

Wiele osób ma problem z określeniem, czy wybrana, zielona herbata to rzeczywiście produkt najwyższej klasy. Jednym z czynników, który może odpowiedzieć na to pytanie, jest sposób jej pakowania przez producenta. Najlepsze zielone herbaty są pakowane w taki sposób, aby nie dotarła do nich wilgoć i światło słoneczne. Dlatego zaleca się, aby herbatę tą przechowywać w pojemnikach dostarczanych wyłącznie przez producenta.

 

Z zieloną herbatą łatwiej chudnąć!

 

Okazuje się, że niesłodzona zielona herbata nie ma żadnej kaloryczności. Badania dowiodły, że samo przejście z gazowanych napojów na zwykłą, zieloną herbatę, pozwala zwiększyć efektywność spalania kalorii o nawet 100 kcal na dobę. Mówiąc wprost: herbata zielona przyspiesza procesy metaboliczne, dzięki czemu łatwiej można się z nią pozbyć nadmiarowych kilogramów.

 

Z herbatą zdrowiej…

 

Okazuje się, że zielona herbata ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. I nie chodzi tu wyłącznie o redukcję masy ciała, lecz również o podatność na występowanie różnych ciężkich chorób. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami herbata ogranicza ryzyko wystąpienia poważnych chorób serca. Mało tego! Dzięki niej łatwiej zyskać odporność przed działaniem rożnych bakterii i wirusów. 

 

Herbata towarem luksusowym

 

Jeszcze w wieku V i VI herbata zielona była uważana za towar luksusowy. Spożywano ją tylko w najlepiej sytuowanych domach i to przy wyjątkowych okazjach. Dziś – jak wszyscy wiemy – herbatę (i to niekoniecznie zieloną) spożywa się praktycznie zawsze i to w bardzo dużych ilościach. Nie można jednak zapominać, że popularna herbata czarna znacznie odbiega jakością od zielonej.

 

Jak widać, zielona herbata wciąż kryje przed nami wiele sekretów. I właśnie dlatego warto stać się jej prawdziwym miłośnikiem, a nawet koneserem.