Jak przechowywać herbatę?

 

Przechowywanie herbaty jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem. I nie chodzi tu wcale o zwykłą, czarną herbatę, którą zamyka się w mniej lub bardziej funkcjonalnym pojemniku z cienkiej tekturki. Najlepsze herbaty można przechowywać tylko zgodnie z określonymi zasadami. Dzięki temu łatwiej zachować ich naturalny smak i właściwości prozdrowotne.

 

Matcha – czym jest?

Mówiąc o przechowywaniu zielonej herbaty nie sposób wspomnieć o matchy. Mowa tu oczywiście o drobno zmielonych liściach herbacianych, które mają postać proszku. Dzięki temu osoba przygotowująca napar może uzyskać z niej w miarę jednolitą mieszaninę. Co ciekawe, Japończycy piją taką herbatę w zasadzie… od wieków. W Polsce (i Europie) spożywa się matchę od niedawna. Wynika to poniekąd z pielęgnacji roślin takich jak tencha lub gyokoro. O ile w większości krajów produkujących herbatę rośliny te są stale wystawiane na działanie promieni słonecznych, o tyle w Japonii przykrywa się je specjalnymi matami i to aż na 2 tygodnie przed zbiorami. Dzięki temu ich wzrost jest spowolniony, co poniekąd ma bardzo korzystny wpływ na ogólny smak herbaty. Początki uprawy matchy w Japonii datuje się gdzieś na… XVI wiek. Co ciekawe, sposób jej produkcji nie zmienił się do dziś!

Jak przechowywać herbaty zielone?

  1. Chłodne, suche środowisko

Prawdziwa, zielona herbata musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Nie wszyscy wiedzą, że najlepiej trzymać ją w… lodówce. Zmielone liście są bardzo podatne na działanie dodatnich temperatur. Zaleca się, aby herbaty te (matcha również należy do tego grona), były przechowywane w temperaturze od 3 do 5 stopni Celsjusza. Ze względu na charakter i postać tychże herbat należy je przechowywać w miejscach o ograniczonej wilgotności. Bądź co bądź, lodówka z pewnością takim miejscem jest. 

  1. Ciemność – czyli bezpieczne przechowywanie herbaty

Każda zielona herbata (nie tylko matcha) powinna być przechowywana w miejscu osłoniętym przed naturalnym światłem słonecznym. Zaleca się nawet, aby było to miejsce zacienione. Okazuje się bowiem, że nawet kilkugodzinowa ekspozycja zmielonej matchy na intensywne światło słoneczne sprawia, że produkt traci swoje pierwotne właściwości prozdrowotne. Mało tego! Dłuższe padanie światła słonecznego (w tym promieniowania UV) na zmielone cząstki roślin, może doprowadzić do znaczącego pogorszenia się walorów smakowych wywaru. Herbata przygotowana z takich liści będzie gorzka i niesmaczna.

  1. Właściwe opakowanie

Po czym poznać, że herbata zielona (w tym matcha) jest naprawdę wartościowa? Odpowiedź jest prosta: po opakowaniu. Większość herbat zamykana jest w specjalnych, nieprzezroczystych skrzynkach, które zapewniają zmielonym liściom odpowiednie warunki przechowywania. Zaleca się, aby matchy i innych herbat nie przechowywać w innych opakowaniach, niż w tych, w których zostały zakupione. Wrzucenie produktu do np. plastikowego lub tekturowego opakowania może doprowadzić do utraty jego walorów smakowych, a tego żaden miłośnik zielonych herbat nie chce.

  1. Przygotowanie też się liczy

Osoby chcące doświadczać pełnowartościowego smaku naparu, muszą nie tylko wiedzieć, jak przechowywać zieloną herbatę, ale również znać się na jej przygotowaniu. Podczas zalewania matchy gorącą wodą należy pamiętać, aby temperatura naparu nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza. Zaleca się nawet, aby w tym celu wyposażyć się w specjalny czajnik z termometrem. Dzięki temu powstała herbata będzie nie tylko wyróżniać się ciekawym smakiem, ale też pełnym bogactwem substancji aktywnych. I jeszcze jedno: zalanie matchy wrzątkiem doprowadzi do wytworzenia w naparze dużej ilości goryczki. Takiej herbaty z pewnością nie warto pić!

  1. Co po otwarciu?

Wiele osób pijących matchę popełnia ten sam błąd. Polega on na otwarciu opakowania i pozostawieniu w szafce przez dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać, że zielona herbata jest bardzo podatna na akumulację wilgoci. W praktyce oznacza to, że jest ona narażona na szybką utratę swoich naturalnych właściwości smakowych, zapachowych i prozdrowotnych. Zaleca się więc, aby po otwarciu przechowywać matchę najdłużej przez 2 – 3 tygodnie. Istotne jest również to, aby herbata zielona była jak najskuteczniej odizolowana od działania wilgoci. W przeciwnym razie utraci swój smak znacznie szybciej.

Dlaczego warto pić matchę?

Powyższe zasady wydają się dość restrykcyjne, ale należy pamiętać, że matcha – zwłaszcza pod względem substancji aktywnych – znacznie przewyższa inne, nawet najlepsze zielone herbaty. Sekret wywaru z matchy polega na tym, że jedna filiżanka zawiera w sobie wielokrotnie więcej substancji antyoksydacyjnych niż tradycyjna zielona herbata. Warto też zauważyć, że matcha w swoim składzie ma wiele witamin (w tym m.in. C), które mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Biorąc pod uwagę fakt, że matcha jest herbatą bardzo wrażliwą, konieczne jest przestrzeganie tak wyśrubowanych zasad. A w czym matcha może pomóc? 


Oto lista korzyści, jakie przyniesie regularne spożycie herbaty:

– szybsze spalanie nadmiaru tłuszczu i stabilizacja poziomu glukozy, dzięki czemu herbata matcha jest z powodzeniem stosowana przez diabetyków i osoby, które się odchudzają,

– przyspieszenie procesów metabolicznych, co przedkłada się na większą ilość energii,

– antyoksydacja organizmu, czyli spowolnienie procesów odpowiedzialnych za starzenie się tkanek,

– usuwanie z organizmu toksyn, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.


Mówiąc wprost: właściwe przechowywanie zielonej herbaty to klucz do zdrowia.