CategoriesPoradnik

Przed, w trakcie czy po posiłku – kiedy pić herbatę?

Przed, w trakcie czy po posiłku – kiedy pić herbatę?

Niektórzy piją ją prawie cały czas, inni wolą rozpoczynać z nią dzień lub rozkoszować się jej smakiem po zakończeniu posiłku. Kiedy powinno się pić herbatę? Zobacz, jaka pora jest najlepsza, a kiedy powinno się unikać jej picia!

Dlaczego warto pić napary herbaciane?

Herbata, czyli napar powstający z liści krzewu herbacianego Camellia Sinensis, nie tylko ma wyśmienity smak, ale również wykazuje dobroczynne właściwości.

Napary herbaciane mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, pobudzające, a także mogą wspierać detoks i odchudzanie. Dodatkowo poprawiają pracę układu pokarmowego i krążeniowego.

Za najcenniejszą uznawana jest herbata zielona, która powstaje z liści niepoddawanych procesowi fermentacji. Dzięki temu zawiera najwięcej wartościowych substancji, w tym antyoksydantów. 

Szczególnie polecana jest herbata zielona matcha, czyli herbata ze sproszkowanych liści. Wtedy można spożywać je razem z napojem, dzięki czemu wykazuje ona szereg korzystnych właściwości.

Pozytywne działanie wykazują także herbata czarna, niebieska, żółta czy biała, które różnią się pomiędzy sobą sposobem produkcji i smakiem naparu.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z herbaty, warto wiedzieć nie tylko, jak ją wybrać i parzyć, ale również, jak ją pić. Jaka pora, poza piątą po południu, będzie najlepsza na wypicie filiżanki herbaty?

O jakich porach dnia można pić herbatę?

Wielu z nas herbatę pije praktycznie każdego dnia, często w ilości kilku filiżanek albo kubków. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie picia innego napoju do posiłków jak śniadanie czy kolacja. Czy jednak każda pora jest dobra na herbatę?

Herbatę można pić zarówno rano, w ciągu dnia, jak i wieczorem. Duże znaczenie ma jednak rodzaj i intensywność naparu, co wpływa na jego działanie. Trzeba również uwzględnić czas picia – przed, w trakcie albo po posiłku.

Czy warto pić herbatę rano lub przed snem? Kiedy pić herbatę po posiłku? Kiedy najlepiej ograniczyć jej ilość? Warto się dowiedzieć, ponieważ ma to duże znaczenie dla jej działania i dodatkowo dla stanu zdrowia! 

Kiedy pić herbatę?

Czy powinno się pić herbatę przed śniadaniem?

Wiele osób parzy herbatę niedługo po wstaniu z łóżka, by się rozbudzić. Taki efekt zapewnia znajdująca się w niej teina – odpowiednik kofeiny. To związek o właściwościach pobudzających i stymulujących, dlatego może pomóc w zmniejszeniu senności i dodać energii.

Dietetycy nie zalecają jednak rozpoczynania dnia od filiżanki herbaty, ponieważ może ona spowodować problemy żołądkowe jak bóle czy skurcze. Zawarta w niej teina może wtedy podrażniać układ pokarmowy i wywoływać u niektórych osób nieprzyjemne dolegliwości. Osoby z wrażliwym żołądkiem powinny więc unikać picia herbaty na czczo.

Najlepiej sięgnąć po herbatę po śniadaniu, natomiast o poranku wypić szklankę ciepłej wody, na przykład z cytryną. Dzięki temu można poprawić pracę układu pokarmowego i jednocześnie uzyskać efekt naturalnego pobudzenia.

W tym celu można wybrać zarówno herbatę czarną, jak i zieloną, która również zawiera w składzie teinę.

Jaką herbatę pić w ciągu dnia?

W trakcie nauki lub pracy w ciągu dnia często pojawiają się okresy znużenia i senności. Wtedy również można sięgnąć po herbatę, która zapewnia orzeźwienie i pobudza do działania.

Podczas dnia można pić różne typy herbat, między innymi czarne, zielone, a także żółte, białe czy niebieskie. Wybór jest spory, dlatego można łatwo dobrać najlepszy rodzaj naparu do własnego gustu.

Herbata może być wtedy bardzo dobrym napojem po obiedzie albo po kolacji, aby poprawić trawienie.

 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Czy można pić herbatę przed snem?

Picie herbaty przed snem często wybudza kontrowersje. Czy warto sięgać po nią przed pójściem spać, a może zdecydować się na inny napój?

Jako że herbata zawiera teinę, której działanie jest podobne do kofeiny, najczęściej nie zaleca się picia jej przed snem. Najlepiej, aby ostatnią filiżankę w ciągu dnia wypić na 2-3 godziny przed udaniem się do łóżka. Ewentualnie można sięgnąć po herbaty o niskiej zawartości teiny jak herbata hojicha.

Warto jednak wskazać, że u osób często pijących herbatę często nie dochodzi do zaburzeń snu nawet wtedy, gdy będzie ona pita bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Jest to zatem kwestia indywidualna.

Aby nawodnić się przed snem, warto sięgnąć po niegazowaną wodę. Dobrze sprawdzą się także napary ziołowe o relaksującym działaniu ułatwiającym zasypianie, na przykład z rumianku, melisy. W sprzedaży można znaleźć też gotowe mieszanki ziół, które polecane są do picia wieczorami.

Herbata – przed posiłkiem, podczas czy po posiłku?

To bardzo często pojawiające się pytanie, na które warto znać odpowiedź. Pora picia herbaty ma bowiem duże znaczenie dla jej działania. Dotyczy to w szczególności herbaty zielonej, która wykazuje właściwości detoksykujące, odchudzające.

Zielona herbata przed posiłkiem zwykle nie jest rekomendowana, ponieważ może ona powodować podrażnienia żołądka. Dodatkowo będzie ona sprzyjała gorszemu wchłanianiu substancji aktywnych znajdujących się w pożywieniu. Podobnie jest w przypadku innych typów herbat. Ewentualnie powinniśmy zachować odstęp 1-2 godzin.

Nie zaleca się też picia herbaty podczas posiłków. Może dochodzić wtedy do powstawania nierozpuszczalnych soli ze szczawianów w herbacie i soli mineralnych w pożywieniu. Powodują one obciążenie dla nerek i mogą przyczyniać się do tworzenia kamieni nerkowych.

Najlepsza będzie zatem zielona herbata po posiłku. Można pić ją po zakończeniu jedzenia, lecz zaleca się zachowanie dłuższego odstępu, minimum 1-2 godzin. Wypicie herbaty bezpośrednio po posiłku również może spowodować problemy z wchłanianiem ważnych składników z pożywienia.

Kiedy warto ograniczyć ilość herbaty?

Herbata pita wraz z posiłkiem może powodować zaburzenia wchłaniania wielu ważnych substancji jak witaminy i minerały. Dotyczy to przede wszystkim żelaza i magnezu – dwóch kluczowych pierwiastków dla zdrowia człowieka.

Wobec tego picia herbaty krótko przed, w trakcie i po posiłkach nie poleca się osobom z obniżonym poziomem żelaza i anemią, a także osobom z objawami niedoboru magnezu jak przemęczenie, skurcze mięśni. Powinny też unikać jej wtedy osoby z chorobami nerek.

Najlepiej więc nie pić herbaty do posiłków, na czczo o poranku czy przed snem. Idealnym momentem będzie natomiast zaparzenie jej po posiłku lub między posiłkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *