CategoriesUroda i zdrowie

Wszystko, co warto wiedzieć o GABA

Zielona herbata GABA

Skrótem GABA określa się kwas gamma-aminomasłowy. Jest to substancja, którą ludzki organizm produkuje w dość ograniczonym zakresie. To z kolei oznacza, że jako świadomi konsumenci jesteśmy zobligowani do jego częściowej suplementacji. Jak robić to z głową i o czym pamiętać przed zastosowaniem suplementu?

Czym jest GABA?

 

 

GABA to skrót od nazwy kwasu gamma-aminomasłowego. Jest to substancja, która ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Dzięki niej łatwo można się zrelaksować, wyciszyć i wypocząć. Mówiąc wprost – jest to związek chemiczny, który ma ogromny wpływ na to, jak śpimy i czy w trakcie snu faktycznie wypoczywamy. Substancję tę można przyswajać w postaci suplementów, ale wiąże się to z określonym ryzykiem. W końcu chodzi o jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, którego zadaniem jest spowalnianie czynności ośrodkowego układu nerwowego i finalne rozluźnienie mięśni. 

 

 

Jak łatwo przewidzieć, niedobór GABA będzie z biegiem czasu prowadził do rosnącego zmęczenia, stresu i tym samym do osłabienia zdolności koncentracji. Na prawidłową zawartość tej substancji w organizmie powinny uważać zwłaszcza te osoby, które pracują umysłowo, uczą się lub są obciążone nadmiernym stresem wynikającym z realizacji codziennych obowiązków.

 

 

Jak działa GABA?

 

 

Kwas GABA znajduje się przede wszystkim w podwzgórzu i układzie pozapiramidowym. Mówiąc potocznym językiem, jest to część układu nerwowego, która odpowiada za automatyzację określonych czynności. W syntezie GABA szczególną rolę odgrywa witamina B6. To właśnie dlatego jej zawartość jest tak ważna w kontekście utrzymania właściwej równowagi psychicznej. 

 

 

Z biochemicznego punktu widzenia działanie GABA jest oczywiście znacznie bardziej złożone. Wzrost stężenia tej substancji w organizmie prowadzi do tymczasowego otwarcia kanałów jonowych znajdujących się wewnątrz neuronów. W praktyce oznacza to, że do komórek nerwowych przenika więcej jonów chlorkowych. Dzięki temu błona komórkowa staje się mniej podatna na oddziaływanie bodźców zewnętrznych, a co za tym idzie – neurony nie są tak aktywne, jak podczas normalnej pracy ośrodkowego układu nerwowego. Reasumując, dzięki GABA aktywność neuronów znacznie spada, podobnie zresztą jak przewodnictwo impulsów elektrycznych pomiędzy nimi. 

 

 

Dlaczego GABA jest tak ważne dla organizmu?

 

 

Związek ten bierze udział w wielu różnych reakcjach chemicznych i biologicznych. Oto najważniejsze z nich:

 

 

– wydzielanie do organizmu hormonu wzrostu i insuliny, co oznacza, że związek ten ma istotny wpływ na intensywność procesów zachodzących dzięki nim,

 

 

– ogólne rozluźnienie mięśni powiązanych z układem kostnym (tzw. mięśni szkieletowych),

 

 

– wszystkie procesy zachodzące wewnątrz centralnego i obwodowego układu nerwowego, w tym koncentracja, kojarzenie faktów itd.,

 

 

– stymulacja uczucia snu, zmęczenia, a zarazem uspokojenia i rozluźnienia, dzięki czemu człowiek może szybciej zasnąć,

 

 

– silne działanie przeciwdrgawkowe, a także moczopędne, co ma przełożenie na efektywniejsze usuwanie toksyn z organizmu,

 

 

– wpływ na łagodzenie zaburzeń snu, w tym przede wszystkim bezsenności,

 

 

– przyspieszenie gojenia ran, co jest możliwe dzięki zwiększeniu ilości namnażanych firoblastów,

 

 

– poprawa komfortu życia m.in. poprzez ograniczenie stanów depresyjnych,

 

 

– poprawa elastyczności skóry i ograniczenie tempa powstawania nowych zmarszczek,

 

 

– zwiększone wytwarzanie kolagenu, a co za tym idzie – poprawa jędrności skóry. 

 

 

Okazuje się również, że GABA ma istotny wpływ na szybszą regenerację niektórych komórek trzustki. Substancja ta może je również chronić, co jest bardzo pożądane w walce ze skutkami cukrzycy typu I, która – nawiasem mówiąc – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. 

 

 

GABA jako środek nasenny

 

 

Z powyższych właściwości jednoznacznie wynika, że GABA jest substancją silnie stymulującą uczucie rozluźnienia towarzyszące zasypianiu. Odpowiednia suplementacja kwasem gamma-aminomasłowym prowadzi do częściowego spłycenia oddechu i spowolnienia tempa pracy serca, co tworzy warunki do szybszego zaśnięcia. Przeprowadzone badania dowiodły, że GABA nie tylko zwiększa poziom rozluźnienia przed snem, ale też znacznie wydłuża fazę snu głębokiego. Oznacza to, że osoba śpiąca będzie po obudzeniu czuć się dużo lepiej, niż osoba, która nie przyjęła (suplementowała) GABA przed snem. 

 

 

GABA jako środek na koncentrację

 

 

Przeprowadzone badania dowodzą również, że kwas bardzo pozytywnie wpływa na koncentrację. Wynika z nich, że suplementacja GABA pozwala „uspokoić” ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu człowiek może łatwiej skupić się na konkretnym zadaniu. Poza tym okazało się, że suplementacja tym związkiem zwiększa zdolności poznawcze. Z kolei niedobór GABA może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją, a także do znaczącego obniżenia poziomu inteligencji. 

 

 

Jak suplementować GABA?

 

 

W związku z tym, że GABA jest częściowo syntezowane w ludzkim organizmie, należy substancję tę przyjmować w ograniczonym zakresie. Najlepiej przyswajać ją w naturalny sposób, to jest poprzez włączenie do diety przetworów mlecznych i kiszonek. Kwas można też podawać za pośrednictwem klasycznych suplementów diety. Warto dodać, że w tej postaci jest on często dostępny w połączeniu z witaminą B6. 

 

 

Spożywanie GABA w postaci suplementów powinno się odbyć mniej więcej na około 30 – 60 minut przed zaśnięciem. Preparatów tych nie można łączyć z alkoholem, choć dobrym rozwiązaniem jest połączenie ich z artykułami zawierającymi chmiel i kozłek lekarski. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Gaba naturalnie występuje również w zielonej herbacie

 

 

Nie trzeba od razu sięgać po suplementy zawierające GABA. Bardzo dobrym pomysłem jest znalezienie naturalnego źródła tej substancji. Z pomocą przychodzi nam oczywiście zielona herbata, która zawiera naturalnie GABA. 

 

 

Gaba ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, posiada właściwości uspokajające, działa przeciwstresowo. Naturalna GABA z liści zielonej herbaty poprawia jakość snu, zapobiega stanom lękowym, obniża ciśnienie krwi. Również jest idealna dla osób uprawiających sport lub chcących nabrać masy mięśniowej poprzez pobudzanie wydzielania hormonu wzrostu.

 

 

Jeśli chcesz wyciszyć skołatane nerwy medytując lub uprawiając np. jogę, sięgnij wcześniej po zieloną herbatę, a szczególnie niezwykle cenioną japońską herbatę Gabalong, która zawiera najwięcej kwasu gamma aminomasłowego.

 

 

Słów kilka o skutkach ubocznych

 

 

Przyswojenie nadmiernej ilości GABA może prowadzić do nadmiernej senności i w konsekwencji może utrudnić prowadzenie pojazdów mechanicznych w porze nocnej. Jeśli dana osoba przyjmuje leki wpływające na pracę układu nerwowego, powinna ona skonsultować się z lekarzem co do zasadności stosowania suplementacji. Efektem przyjęcia nadmiernej ilości kwasu może być też ogólny rozstrój układu pokarmowego. Czasem pojawiają się też nudności i zawroty głowy.

 

 

Podsumowując, GABA to ważny składnik diety, który ma olbrzymi wpływ na sen i na koncentrację. Niemniej należy go suplementować „z głową”, aby proces ten przyniósł nieoczekiwanych skutków ubocznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *