CategoriesPoradnik

Yerba Mate zamiennik kawy i herbaty

Yerba Mate

Yerba Mate słusznie jest nazywana zamiennikiem kawy i herbaty. Nie jest bowiem ani kawa, choć zawiera kofeinę, ani też herbata, choć sporządza się ją poprzez zagotowanie liści ostrokrzewu paragwajskiego w gorącej wodzie. Jedno jest pewne – napój ten ma bardzo dobre właściwości pobudzające, a to oznacza, że warto mu poświęcić niniejszy artykuł.

Czym jest słynna Yerba Mate?

 

Yerba Mate co to? Pod tą nazwą kryje się napar z liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta jest sama w sobie dość niezwykła, gdyż jej wysokość w stanie dzikim osiąga nawet 30 metrów. Zawarte w nich substancje aktywne mają silne właściwości pobudzające. Doceniają je nie tylko rodowici Paragwajczycy, ale też mieszkańcy całego świata. Oryginalny susz pochodzi z roślin, które występują na stosunkowo niewielkim obszarze znajdującym się pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paragwaj (Paraguay). Co ciekawe, roślin tych nie da się przesadzić w inne miejsce. 

 

Mimo faktu, że ostrokrzew paragwajski rośnie na niewielkim skrawku Amazonii, dostęp do niego mają w zasadzie trzy kraje: Brazylia, Paragwaj i Argentyna. Nic dziwnego, że znawcy dzielą susz na trzy rodzaje:

 

– brazylijski,

 

– paragwajski,

 

– argentyński. 

 

Napar ten cieszy się również dużą popularnością w innych krajach Ameryki Południowej, a konkretnie w Urugwaju i Chile. Poniekąd pije się go tam często ze względu na trudne warunki geograficzne. Ograniczona podaż tlenu, duże przewyższenia i pustkowia sprawiają, że liście ostrokrzewu są często żute przez mieszkańców tamtejszych regionów świata. Praktyka ta ogranicza łaknienie, poprawia samopoczucie i dodaje energii. 

 

Czym różnią się poszczególne rodzaje Yerby?

 

Już wcześniej zostało wspomniane, że jednym z najciekawszych podziałów Yerby Mate jest ten, który dotyczy krajów jej pochodzenia. O dziwo, wyróżnia się tu aż 4 różne odmiany naparu. 

 

1. Yerba Mate w odmianie argentyńskiej. To napar o dość łagodnym smaku, który pochodzi z grubo ciętych roślin. Susz nie zawiera tyle pyłu, a jego smak zawiera nieco więcej goryczki. Jest to idealny napój dla osób, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z naparem.

 

2. Yerba Mate w odmianie paragwajskiej. To napar, w którego smaku można wyczuć charakterystyczne, wędzone i dymne nuty smakowe. Susz powstaje z drobno ciętych roślin, co przedkłada się na bardziej wyrazisty aromat i większą zawartość pyłu. Napój z niej przygotowany pobudza silniej niż inne odmiany. 

 

3. Yerba Mate w wersji brazylijskiej. To odmiana, która jest praktycznie całkowicie pozbawiona goryczki. Jest to zasługą sposobu jej pozyskiwania. Susz jest soczyście zielony i zmielony, dzięki czemu można z niego przygotować smaczną (i słodką) erva mate chimarrão o wyrazistym, bo trawiastym smaku. 

 

4. Yerba Mate w wersji… urugwajskiej. Tak, to nie pomyłka. Czwartym rodzajem napoju jest jego wariant urugwajski. Oczywiście nie pochodzi on z tego kraju, gdyż ostrokrzew paragwajski nie rośnie na obszarze tego państwa. Jest on jednak dość specyficznie przygotowywany przez samych Urugwajczyków. Mowa tu bowiem o pylastym, drobno zmielonym suszu, który krótko leżakuje (do pół roku) i nie zawiera patyczków. 

 

Yerba Mate – właściwości naparu

 

Wszyscy wiedzą, że w odniesieniu do naparu Yerba Mate właściwości są oczywiste. Napój z ostrokrzewu paragwajskiego zawiera mnóstwo kofeiny i wiele innych, ważnych dla zdrowia substancji aktywnych. Dzięki nim napar z ostrokrzewu paragwajskiego:

 

– ma bardzo dobre właściwości pobudzające, 

 

– pomaga w koncentracji,

 

– ogranicza apetyt, co jest ważną cechą podczas odchudzania,

 

– przyspiesza procesy trawienne,

 

– usprawnia pracę układu krwionośnego,

 

– pomaga usunąć z naczyń krwionośnych blaszki tłuszczowe,

 

– poprawia nastrój i dodaje energii. 

 

Warto też dodać, że Yerba Mate – w przeciwieństwie do tradycyjnej kawy – jest znacznie czystszym naparem, gdyż nie zawiera tak dużo szkodliwych substancji. 

 

Jak przygotować napar Yerba Mate?

 

Żeby przygotować oryginalną Yerbę trzeba posiadać susz, naczynko, bombillę (z nią spożycie naparu jest łatwiejsze), wodę, której temperatura będzie oscylować w zakresie od 70 do 80 stopni Celsjusza i… odrobinę czasu.

 

1. Pierwszy etap przygotowania naparu polega na wsypaniu do naczynka suszu w ilości od 1/4 do 3/4 jego objętości. Ilość ta jest uzależniona od rodzaju suszu.

 

2. Następnie zabezpieczamy naczynko ręką i odwracamy je tak, aby najmniejsze cząstki naparu znajdowały się jak najbliżej naparu. Dzięki temu susz nie będzie zatykał bombilii.

 

3. Potem ustawiamy naczynko pod skosem i zalewamy gorącą wodą o temperaturze 70 – 80 stopni Celsjusza. 

 

4. Na koniec wkładamy bombillę tak, by potem już nią nie poruszać. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zostanie ona zapchana puchnącym suszem.

 

Podczas przygotowywania Yerby warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, susz szybko pęcznieje, aczkolwiek przebieg tego procesu zależy od jego rodzaju. Po drugie, bez wymiany suszu można zalewać naczynie nawet kilkukrotnie (maksimum jeden litr wody). Po trzecie, czas parzenia naparu to około 2 – 3 minuty. Po upływie tego czasu można ją pić. Wreszcie po piąte, smak uzyskanego w ten sposób napoju może być dość gorzki, choć nie zawsze jest to regułą.

 

Uwaga! Jeśli nie lubimy pić Yerby w tradycyjnej, gorzkawej wersji, możemy spróbować odmian owocowych. Ich smak jest znacznie bardziej urozmaicony. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Picie Yerba Mate – o czym pamiętać?

 

Gorzka herbata Yerba Mate to napar, do którego gorzkiego smaku można się jak najbardziej przyzwyczaić. Owszem, konsumpcja naparu wymaga pewnej wprawy, ale można się do niej po pewnym czasie przyzwyczaić. Kolejna kwestia to technika przygotowywania naparu. Z kolejnymi „seansami” przy Yerbie można nabrać jeszcze większego doświadczenia w jej przygotowaniu. Dzięki temu łatwiej dobrać charakter suszu do własnych preferencji smakowych. Doświadczony konsument naparu potrafi nie tylko przygotować go w odpowiednim wariancie smakowym, ale też dostosować jego zawartość kofeiny do własnych potrzeb.

 

Mówiąc wprost Yerba Mate to napój, który jest wyjątkowy pod każdym względem. I właśnie dlatego warto za każdym razem odkrywać jego smak na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *