CategoriesPoradnik

Zielona herbata – pobudza czy uspokaja?

Zielona herbata czy uspokaja?

Zielona herbata, znana już od około 5 tysięcy lat, wywodzi się z Chin. Jest ona produkowana z liści tych samych roślin, co herbata czarna. Tym co je różni jest proces produkcji. Zielona herbata ulega jedynie procesowi suszenia, liście nie są natomiast poddawane fermentacji. Dzięki temu zachowuje się w niej duża ilość prozdrowotnych składników. Wiele osób sądzi, że herbata czarna jest słabszym odpowiednikiem kawy, to znaczy pobudza, ale nieco delikatniej. Z kolei o zielonej mówi się, że pomaga w wyciszeniu. Taki podział to jednak tylko część prawdy. Jest tak dlatego, że dzięki naparowi z zielonej herbaty można uzyskać zarówno efekt uspokojenia, jak i pobudzenia. Jest to zależne od sposobu parzenia.

 

 

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata słynie ze swojego pozytywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Ma ona działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, bakteriobójcze, przeciwzapalne, a nawet odchudzające. Napar z zielonej herbaty dostarcza organizmowi takie składniki jak: polifenole oraz katechiny, lipidy, garbniki, alkaloidy, teinę, aminokwasy, witaminy (A, B, C, E), a także liczne mikroelementy, przede wszystkim: cynk, wapń, fluor, potas, miedź i mangan. Powszechnie znane jest działanie przeciwutleniające zielonej herbaty. Zawdzięcza się je występowaniu w liściach polifenoli, w tym katechinów ECGC. Są to takie substancje, które z powodzeniem mogą powstrzymać powstawanie wolnych rodników (te są odpowiedzialne za stany chorobowe oraz starzenie się komórek). Pokazuje to, że picie naparu z zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnego typu nowotworów. Przeciwutleniacze mogą też chronić komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym. Zielona herbata z racji tego, że jest silnym antyoksydantem, pomaga też zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Zmniejszenie stresu oksydacyjnego obniża poziom cholesterolu oraz frakcji LDL, a więc przyczynia się do poprawy lipidogramu. Nie każdy wie, że wśród właściwości zielonej herbaty można wymienić także to, że dodaje ona energii.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Zielona herbata na pobudzenie czy uspokojenie?

Napój ten sprawdzi się przy każdej okazji, ponieważ może mieć różne działanie i właściwości: może albo energetyzować albo relaksować – w zależności od sposobu jego zaparzenia. Wiele zależy także od rodzaju posiadanej herbaty (m.in. gatunku oraz wielkości liści). Napar z liści zielonej herbaty jest idealnym sposobem na pobudzenie organizmu do działania i usprawnienia koncentracji. Sprawiają to zawarte w zielonej herbacie garbniki i teina (czyli herbaciana odmiana kofeiny). Dzięki nim po filiżance ciepłej herbaty odzyska się siłę, poprawi się możliwość skupienia uwagi na wykonywanych zadaniach i będzie się w stanie stawić czoła nowym wyzwaniom. Co jednak ważne, zielona herbata może wykazywać także działanie rozluźniające (pozwala zrelaksować organizm). Te odmienne właściwości. uzyskuje się dzięki odmienności sposobu parzenia. Herbata działa pobudzająco gdy jest parzona nie dłużej niż przez trzy minuty. Po upływie tego czasu, kiedy liście nadal będą się parzyć, to napar stanie się znacznie bardziej intensywny. Wypity w takiej postaci będzie wtedy działać relaksująco i przyczyni się do obniżenia ciśnienia krwi. Dlaczego taka herbata uspokaja? Sekret tkwi właśnie w dłuższym parzeniu, kiedy to podczas całego procesu do wody uwalniają się z liści poszczególne substancje. Oznacza to, że do kofeiny dołączać będą z czasem kolejne, które zaczną neutralizować jej działanie. Sprawi to, że herbata zaparzana dłużej będzie smakować nieco inaczej, ale zyska też dokładnie przeciwne działanie niż ta zaparzana bardzo krótko. Pomoże bowiem się wyciszyć oraz zrelaksować.

Jak zaparzyć zieloną herbatę?

Aby przygotować napar o właściwościach pobudzających, 1-1,5 łyżeczki liści suszu na jedną filiżankę (ilość odmierzyć w zależności od potrzeb) należy zalać w dzbanku wodą o temperaturze wynoszącej od 60 do 80 st. C (w zależności od gatunku herbaty). Po odmierzeniu 2-3 minut powstały napar trzeba przelać do filiżanki, separując go od liści. Wtedy herbata będzie miała działanie pobudzające. Zadzieje się tak za pośrednictwem teiny, która nie będzie miała czasu, by połączyć się z garbnikami. Warto zaznaczyć, że te same liście zielonej herbaty można zalewać nawet trzykrotnie. Jednak napar o właściwościach pobudzających uzyska się tylko za pierwszym razem. Chcąc zaparzyć uspokajającą zieloną herbatę, proces jej przygotowania jest dość podobny. Do naczynia wsypuje się 1-1,5 łyżeczki suszu na każdą filiżankę i liście zalewa wodą o temperaturze uzależnionej od gatunku suszu. Różnica polega na tym, że parzący się napar zostawia się na 5-10 minut, co jest kwestią gustu. Im dłużej będzie parzyć się zieloną herbatę, tym będzie ona bardziej gorzka w smaku. Zielona herbata uspokaja już wtedy, kiedy parzy się ją około 5 minut.

Pobudzenie organizmu: różnice między kawą a herbatą

Działanie kofeiny (zwanej w herbacie teiną), nie jest takie samo w przypadku obu tych gorących napojów. Najbardziej wyraźną różnicą jest czas uwalniania się kofeiny. Przy zielonej herbacie jest to proces powolny, dzięki czemu efekt pobudzenia organizmu jest bardziej subtelny, a przede wszystkim wydłużony. Po wypiciu zielonej herbaty, w przeciwieństwie do kawy, nie występuje nadmierna pobudliwość ani roztrzęsienie. Odpowiada za to zawarty w herbacianych listkach aminokwas o nazwie L-teanina. Wydłuża on działanie kofeiny i przedłuża tym samym efekt pobudzenia nawet do sześciu godzin. Tym samym zapobiega również niezbyt przyjemnemu spadkowi energetycznemu, który pojawia się jakiś czas po wypiciu mocnej kawy.

Wybierając zieloną herbatę dla siebie, warto zwrócić uwagę także na jej rodzaj. Kiedy liczy się na efekt pobudzenia, to wśród herbat liściastych, nie sproszkowanych, wysoką zawartością kofeiny wyróżnia się sencha. Drugą, silnie energetyzującą herbatą jest sproszkowana zielona herbata o nazwie matcha. Uprawia się ją w zacienieniu, co zmusza roślinę do wzmożonej produkcji składników odżywczych, w tym kofeiny. Do tego sproszkowana forma sprawia, że podczas picia matchy spożywa się nie tylko napar, ale też liście herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *