Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Zielona herbata niejedno ma imię. Nie brakuje różnorodnych odmian, które charakteryzują się specyficznym smakiem, zapachem, metodą uprawy i produkcji, a także regionem, w którym powstają. Jedną z takich herbat, mocno związanych z japońską tradycją i kulturą, jest sencha. Bez wątpienia to rzecz warta spróbowania, a nawet wprowadzenia do swojego codziennego menu. 

Sencha należy do herbat liściastych i jest bardzo popularna w Japonii. Zdobyła również uznanie wielu miłośników tego naparu na całym świecie.

Gdzie uprawiana jest sencha?

W Japonii można znaleźć wiele upraw zielonej herbaty sencha. Jednak kilka miejsc wysuwa się pod tym względem na pierwszy plan. Żyzna gleba i dobry klimat, czyli warunki sprzyjające temu gatunkowi, liderami produkcji uczyniły regiony Shizuoka i Kagoshima, a także okolice miasta Uji. To właśnie tam, od wielu lat pola obsadzane są herbacianymi krzewami. Sposóby uprawy i zbioru przekazywane są z pokolenia na pokolenie, podobnie jak tradycyjne receptury przygotowania finalnego produktu.

Jak powstaje sencha?

Dla otrzymanie tego gatunku herbaty, kluczowe jest właściwe przygotowanie liści. Po zerwaniu z krzewów, poddawane są działaniu wysokiej temperatury pary wodnej. Po tym następuje ich suszenie podmuchami gorącego powietrza i zawijanie. Wówczas zyskują swój charakterystyczny, stożkowy kształt. Taka obróbka surowca sprawia, że nie ulega on procesom utleniania i fermentacji, dzięki czemu herbata zachowuje właściwości i wartości odżywcze.

Dlaczego warto ją pić zieloną herbatę?

Zielone herbaty to bogate źródło cennych substancji, korzystnie wpływających na nasze zdrowie i dobry stan organizmu. Nie inaczej jest w przypadku senchy. Ten gatunek zawiera sporo minerałów, jak cynk, potas, wapń, sód czy żelazo. Znajdziemy w nim również szereg witamin – A, C, K, E i z grupy B. Naturalną ochronę przed wolnymi rodnikami stanowią zawarte w herbacie przeciwutleniacze, które opóźniają proces starzenia i degradacji komórek organizmu. Sencha dostarcza także energii, pozytywnie wpływa na samopoczucie i poprawia nastrój. Wspiera pracę mózgu, układu krwionośnego i przemianę materii. Jak więc widać, posiada wiele zalet i właściwości prozdrowotnych.

Niepowtarzalny smak i aromat zielonej herbaty sencha…

Zielona herbata sencha ma postać suszonych liści. Te są starannie selekcjonowane, pieczołowicie obrabiane i przygotowywane. Wszystko po to, żeby do klientów trafiła produkt najwyższej jakości. Dzięki temu mogą delektować się niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Sencha jest delikatna, z lekko wyczuwalnymi nutami trawy i orzecha.

Liściasta postać senchy to ciekawa odmiana względem np. matchy, która ma formę gładkiego i bardzo drobnego proszku. Tym sposobem sencha swoim wyglądem zbliżona jest nieco do zwykłych herbat, jednak przewyższa je swoimi właściwościami. Odróżnia się od nich także niepowtarzalnym smakiem i wonią.

Sencha tradycyjna i premium

Zieloną, liściastą herbatę sencha można wybrać w wersji tradycyjnej i premium. Każda z nich to gwarancja najwyższej jakości, bowiem jej liście zbierane są ręcznie, z najlepszych krzewów. Przygotowany produkt pakowany jest w Japonii, skąd dociera do odbiorców. Ten rodzaj herbaty doskonale nadaje się do przyrządzania i podawania na różne sposoby. Oprócz zwykłego parzenia i picia w podstawowej postaci, można serwować ją również na zimno, z sokami albo owocowymi dodatkami. W każdej odsłonie jest zdrowa i dostarcza charakterystycznych doznań smakowych.

Herbata z certyfikatem JAS

Zielona, liściasta herbata sencha posiada certyfikat JAS. Jest to nadawane w Japonii świadectwo jakości, które wystawiają instytucje odpowiedzialne w tym kraju za kontrolę produkcji rolnej. Dzięki temu konsumenci zyskują pewność, że herbaciane krzewy uprawiane były i wzrastały bez użycia syntetycznych nawozów czy substancji szkodliwych dla zdrowia – mających w składzie pestycydy czy metale ciężkie. Spożywanie certyfikowanej herbaty sencha jest jednoznaczne z dostarczaniem sobie z każdym jej łykiem zdrowej porcji witamin, minerałów, aminokwasów i przeciwutleniaczy. Jej picie to również sposób na dodanie sobie energii, wzmocnienie jasności umysłu i poprawę koncentracji. Przy tylu plusach naprawdę warto jej spróbować czy wręcz wprowadzić ją do codziennego menu.