CategoriesPoradnik Wskazówki

Jaka matcha jest najlepsza? Zobacz, jak wybrać herbatę najwyższej jakości!

Jaka matcha jest najlepsza?

Zielona herbata matcha zawiera mnóstwo cennych składników aktywnych. Warto więc pić ją nie tylko dla wyśmienitego smaku, ale również dla zdrowia, ponieważ 1 filiżanka matchy to odpowiednik 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Dzisiaj, gdy w sklepach można znaleźć wiele różnych sproszkowanych zielonych herbat, coraz częściej pojawia się pytanie – jak wybrać tę najlepszą?

Wybieramy herbatę matcha – na co zwrócić uwagę?

Gdy poszukiwana jest herbata matcha jak wybrać tę wyróżniającą się najwyższą jakością? Sprawdź nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak i gdzie kupić idealną matchę! 

1. Rodzaj herbaty matcha

Wielu producentów oferuje sproszkowaną herbatę matcha w kilku wariantach do wyboru. Często określane są one jako „ceremonialna”, „kulinarna”, „luksusowa”, „codzienna”. Jaka herbata matcha jest najlepsza?

Pod względem nazewnictwa warto przede wszystkim zwracać uwagę na herbatę „ceremonialną” oraz „luksusową”, ponieważ to one cechują się najwyższą jakością. Właśnie takie herbaty używane są podczas ceremoniałów herbacianych.

Z kolei matcha określana jako „kulinarna”, „codzienna” będzie najlepsza jako dodatek do innych produktów jak koktajle, matcha latte, lody czy wypieki.

Rodzaj herbaty matcha

2. Kolor matchy

Swój charakterystyczny zielony kolor matcha zawdzięcza zawartości chlorofilu, który umożliwia fotosyntezę. Dzięki temu, że krzewy herbaciane do jej produkcji są uprawiane jako zacienione, zawierają bardzo dużo tego cennego związku.

Najwyższej jakości matcha ma żywy, zielony kolor przypominający trawę lub liście drzew. 

Z kolei niższej jakości proszek herbaciany będzie miał bledszy, żółto-zielony odcień. Oznacza to, że powstał on z liści herbaty nie z pierwszego, a drugiego lub trzeciego zbioru.

Natomiast brązowawy kolor matchy oznacza, że liście były nieodpowiednio przechowywane, na przykład na słońcu. Warto więc jej unikać.

Kolor matchy

3. Stopień zmielenia herbaty matcha

Kolejnym istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze matchy, jest stopień zmielenia, który przekłada się na jej konsystencję.

Charakterystyczną cechą herbaty matcha jest to, że powstaje ona ze zmielonych liści, które wypijane są razem z naparem. Właśnie to decyduje o jej dobroczynnym wpływie na zdrowie.

Wysokiej klasy herbata jest bardzo drobno zmielona i swoją konsystencją przypomina ona cień do powiek, puder. Z kolei niższej jakości herbata jest mielona grubiej, dlatego ma wyczuwalne drobinki. Nie oznacza to jednak, że należy jej unikać. Dobrze nadaje się do przyrządzania różnych dań, na przykład wypieków, deserów.

Najlepiej więc przeprowadzić test stopnia zmielenia matchy dotykowo. Gdy jest aksamitnie gładka, będzie lepszej jakości. Gdy natomiast ma widoczne drobinki, jest bardziej tępa, wtedy jej jakość jest niższa.

Stopień zmielonej herbaty matcha

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

4. Pochodzenie zielonej herbaty matcha

Obecnie krzewy herbaciane do produkcji herbaty matcha są uprawiane w wielu krajach, ale tylko te pochodzące z wybranych lokalizacji uznawane są za najwyższej jakości.

Dla koneserów polecana jest przede wszystkim japońska herbata matcha. Za najlepsze uznawane są herbaty pochodzące z Nishio w prefekturze Aichi, a także z Uji w prefekturze Kioto. To właśnie stamtąd pochodzi wysokiej jakości matcha „ceremonialna”.

Z kolei niższej klasy herbata najczęściej produkowana jest w krajach jak Chiny, Korea czy Tajwan.

Pochodzenie zielonej herbaty matcha

5. Certyfikacja herbaty matcha

Herbata matcha może być opatrzona specjalnymi certyfikatami, które potwierdzają jej pochodzenie, jakość.

Najczęściej spotykany jest europejski certyfikat ekologiczny, który wskazuje, że produkt powstał ze składników ekologicznych. Można rozpoznać go po symbolu liścia z gwiazdkami wraz z oznaczeniem numeru certyfikatu i pochodzenia.

Organiczna, ekologiczna, bio herbata matcha, ponieważ stosowane są różne nazwy, pozyskiwana jest z plantacji, gdzie nie stosuje się szkodliwych pestycydów i nawozów. Używane podczas uprawy metody nie obciążają środowiska i wspierają jego bioróżnorodność.

Warto jednak pamiętać o tym, że certyfikaty bio może mieć również niższej jakości herbata „codzienna”, która nie jest aż tak bogata w składniki aktywne i drobno zmielona jak herbata „ceremonialna”.

Certyfikacja herbaty matcha

6. Smak herbaty matcha

Jako że matcha jest zieloną herbatą sproszkowaną, ma ona inny smak w porównaniu do zwykłej herbaty zielonej.

Wysokiej jakości herbata matcha powinna cechować się wyraźnie roślinnym, słodkawym smakiem, bez goryczy albo z delikatną nutą goryczkową. Ta z najwcześniejszych zbiorów ma przy tym najdelikatniejszy smak i jest też uznawana za najwyższej jakości herbatę. Zawiera ona najwięcej L-teaniny, która nadaje jej przyjemny, gładki charakter.

Z kolei niską jakość herbaty można rozpoznać po jej mocno goryczkowym smaku, niekiedy z posmakiem odczuwanym jako rybny.

Należy również unikać picia herbaty, która ma stęchły smak i zapach, co świadczy o tym, że doszło do jej zepsucia.

Smak herbaty matcha

7. Opakowanie herbaty

Matcha jest wrażliwa na działanie światła słonecznego. Promieniowanie UV powoduje, że traci ona swoje cenne właściwości i może zmienić również swój smak na bardziej goryczkowy.

Najlepiej wybierać herbatę, która jest pakowana w nieprzejrzyste torebki lub tuby. Wtedy jest ona prawidłowo chroniona przed słońcem, więc na długi czas może zachować swoja świeżość.

Należy również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu matchy po jej kupieniu. Najlepiej umieścić ją w zamkniętej szafce, aby nie była narażona na promieniowanie słońca i wysokie temperatury.

Opakowanie herbaty matcha

8. Cena herbaty matcha

O jakości matchy będzie świadczyła również jej cena. Im będzie ona wyższa, tym większe jest prawdopodobieństwo jej wysokiej jakości.

Za 100 gramów herbaty najwyższej jakości należy zapłacić około 190-350 złotych, natomiast herbata niższej jakości będzie wydatkiem około 70-80 złotych za takie samo opakowanie.

Gdy interesuje nas jakościowa herbata matcha gdzie kupić jej opakowanie? Najlepiej bezpośrednio u producenta lub w sklepie z herbatami. Dobre herbaty matcha oferują też sklepy ze zdrową żywnością.

Warto więc pamiętać o tym, że w sprzedaży można znaleźć herbaty matcha różnej jakości. Te klasy premium będą najlepsze do przyrządzania naparów do picia, ale te niższej jakości również sprawdzą się w kuchni jako dodatek do wypieków, deserów albo innych napojów.

Cena herbaty matcha
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *