Zielona herbata matcha to bogate źródło różnorodnych składników odżywczych. Zawiera m.in. wiele minerałów i witamin, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Regularne picie tradycyjnego, japońskiego naparu to prosty i skuteczny sposób na zapewnienie sobie tego, co potrzebne, by żyć zdrowo i zachowywać witalność. Dużo również usłyszeć można o l-teaninie i katechinach, które zawarte są w matchy. Warto więc dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać niezaprzeczalne atuty tych związków.
Matcha powstaje w szczególny sposób. Do jej produkcji służą specjalnie wyselekcjonowane herbaciane listki z krzewów, które przed zbiorem są zacieniane. Ta czynność wykonywana jest po to, aby przez ograniczenie dopływu słonecznego światła wzmocnić chemiczne reakcje zachodzące w roślinie i przez to skumulować w niej najcenniejsze składniki odżywcze. Tą właśnie drogą wzrasta zawartość m.in. l-teaniny i katechin.
Czym jest l-teanina?
Patrząc na nią od strony chemicznej, l-teanina jest aminokwasem. Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i funkcje umysłowe. Redukuje uczucie stresu i nerwowości. Sprzyja wydłużeniu koncentracji w trakcie wykonywania czynności wymuszających większe skupienie. Poprawia jednocześnie szybkość reakcji. Dzięki niej myślimy płynniej i szybciej.
L-teanina zawarta w matchy ma duży związek z kofeiną, której również nie brakuje w zielonej herbacie. Kofeina, które występuje np. w kawie działa pobudzająco, jednak nieraz uderza zbyt mocno, ale chwilowo, po czym szybko spada jej poziom. Wówczas niejednokrotnie można odczuć zmęczenie i potrzebę wypicia kolejnej „małej czarnej”. W przypadku matchy l-teanina łagodzi kofeinowe uderzenie i przedłuża jego działanie. Tym sposobem zastrzyk energii jest z nami na dłużej i działa bardziej równomiernie.
Czym są katechiny?
W przypadku katechin również można zacząć od ujęcia chemicznego. Są to organiczne związki polifenolowe, flawanole. Oprócz matchy, można znaleźć je również m.in. w owocach i warzywach, ma je w sobie kakao.
Naprawdę warto dostarczać sobie regularnie dawkę katechin, ponieważ mają one właściwości bardzo korzystnie wpływające na nasze zdrowie i dobry stan naszego organizmu. Działają antyoksydacyjnie, a to oznacza, że neutralizują wolne rodniki tlenowe, czyli cząstki, które odpowiadają za przyspieszanie procesów starzenia się i podnoszenie ryzyka powstawania wielu chorób przewlekłych. Katechiny cechują się także właściwościami antybakteryjnymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwzapalnymi oraz antywirusowymi.
W matchy tkwi źródło zdrowia
Zielona herbata matcha to prawdziwa skarbnica związków prozdrowotnych i odżywczych. Poza l-teaniną i katechinami znajdziemy w niej witaminy (np. A, B, C i E), aminokwasy, chlorofil, błonnik i szereg minerałów – selen, potas, chrom, cynk czy magnez. Jej regularne picie wpływa korzystnie na stan naszego organizmu, wspiera również umysł.
Kiedy zdecydujemy się sięgnąć po matchę, warto wybrać tę, która może poszczycić się certyfikatem JAS. Jest to specjalne japońskie świadectwo jakości, które wystawiane jest przez instytucje zajmujące się nadzorem nad produkcją rolną w Japonii. Wybierając herbatę opatrzoną tym znakiem, otrzymujemy organiczny produkt, którego uprawa prowadzona była bez używania syntetycznych nawozów czy substancji szkodliwych dla zdrowia, zawierających metale ciężkie bądź pestycydy. Certyfikowana matcha to gwarancja, że jej każdy łyk dostarczy nam porcji energii i zdrowia.
Pamiętaj o herbacianej tradycji
Oprócz właściwości odżywczych, matcha to także ważna część tradycji i kultury japońskiej. Jej uprawa, zbiór, przyrządzanie, podawanie i degustowanie ma wielowiekową historię i urosło w Kraju Kwitnącej Wiśni niemal do rangi sztuki. Delektując się smakiem zielonej herbaty, czerpiąc z jej właściwości, warto także poznać nieco bliżej całą otoczkę, jaka z nią się wiąże. Zacząć można np. od dowiedzenia się czegoś na temat akcesoriów, które służą do przygotowania tego wyjątkowego, życiodajnego naparu.