Matcha to nie tylko bardzo zdrowy i wartościowy odżywczo napój. Wykracza również daleko poza zastosowania w kuchni, gdzie wyśmienicie sprawdza się jako przyprawa czy dodatek do ciast i deserów. Mocno osadzona w kulturze i tradycji japońskiej silnie promieniuje na rozmaite sfery życia. Liczne odniesienia do tej zielonej herbaty można znaleźć m.in. w modzie i designie. Inspiruje różnorodnych twórców, a jej nieoczywiste zastosowania każdy może wdrożyć w swoim stroju, domu czy miejscu pracy.
Tradycyjna, japońska zielona herbata matcha charakteryzuje się specyficznym smakiem, zapachem, a także sposobem przyrządzania i podawania. Jest prawdziwą skarbnicą fitoskładników, które niezwykle korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jednak poza tymi walorami ma jeszcze wiele, nieoczywistych atutów.
Matcha w świecie mody
Naturalne, roślinne wzory i motywy na ubraniach, jak np. herbaciane liście, gałązki herbaty czy bambusa, z którego wykonuje się akcesoria do matchy. To częsty element, który pojawia się w projektach modowych, a źródła inspiracji wyraźnie tkwią w japońskiej estetyce. Do tego specyficzna kolorystyka, poruszająca się w obrębach odcieni zieleni, charakterystycznej dla herbaty matcha. Poza tym delikatna faktura materiałów i tkanin, z których wykonana jest odzież, a także ich wysoka jakość to także nawiązanie do japońskiego napoju.
Związki z matchą można znaleźć także w ekologicznych materiałach, typu organiczna bawełna czy włókna pochodzące z recyklingu. Zdaniem projektantów to odzwierciedlenie tradycyjnej japońskiej filozofii, która przykłada dużą wagę do troski o środowisko naturalne, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody.
Inspiracja matchą przejawia się także w swoistej elegancji i minimalizmie. Taka estetyka bliska jest japońskiemu stylowi, który przybiera postać prostych krojów, harmonijnych proporcji i wyrazistych linii. Stanowi to odzwierciedlenie równowagi i spokoju, co cechuje tradycyjne podejście do życia w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Design w stylu matcha
Herbaciana estetyka ma również swoje odbicie w wystroju wnętrz. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście kolorystyka, skupiona wokół zieleni i różnorodych jej odcieni. Takie barwy, pojawiające się w mieszkaniach, przestrzeniach biurowych czy lokalach gastronomicznych, mają budować spokojną atmosferę, przywoływać piękno tkwiące w naturze i tworzyć nastrój harmonii. Słowem wszystko, co dotyczy matchy.
Oprócz herbacianego koloru, we wzornictwie występują również charakterystyczne motywy – np. pędy czy listki herbaty. Znaleźć można je jako wzory na ścianach, meblach czy plakatach, zdjęciach, obrazach, wazonach, naczyniach, lampach.
Z zieloną, tradycyjną herbatą matcha związany jest także szeroki obszar różnorodnych dodatków. Funkcję ozdób doskonale pełnią akcesoria typowe dla japońskiej herbaty – filiżanki, matchawan, czyli naczynie służące do jej sporządzania, bambusowe łyżeczki chashaku czy mieszadełka chasen. Oprócz swoich oryginalnych wersji, mamy również liczne wariacje do nich nawiązujące.
Siła, zdrowie i piękno natury
Tradycyjna japońska herbata matcha ma szereg zastosowań i odniesień. Poza modą i designem, nie zapominajmy o jej podstawowym przeznaczeniu. Napar przyrządzany z drobno sproszkowanych herbacianych liści to wyjątkowe doznanie dla kubków smakowych, spora dawka zdrowia i energii.
Regularne picie daje szereg korzyści. Zielona herbata matcha jest źródłem antyoksydantów, głównie z grupy katechin, które zwalczają wolne rodniki. Tym samym chronią komórki organizmu przed starzeniem się i uszkodzeniami. Dzięki l-teaninie wspiera pracę mózgu, koncentrację i jasność umysłu, poprawia pamięć i redukuje stres. Matcha wspomaga układ odpornościowy. Posiada także właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu jej spożywanie zmniejsza ryzyko infekcji. Zielona herbata pomaga również regulować poziom cukru we krwi.
Z matchą można też poeksperymentować w kuchni. Idealnie sprawdza się jako dodatek do ciast, deserów czy koktajli, stanowi ciekawy i smaczny składnik przypraw czy marynat. Widać więc wyraźnie, że ta zielona herbata daje duże pole do popisu i ma wiele plusów.