CategoriesMatcha Wskazówki

Matcha, zielona czy czarna? Poznaj specyfikę różnych herbat

Matcha, zielona czy czarna Poznaj specyfikę różnych herbat

Matcha ma wiele zalet, jest coraz popularniejsza i często słychać wiele zachęt, aby po nią sięgnąć. Jednak niektórzy, za nim to zrobią, zastanawiają się, co jest w niej takiego niezwykłego? I co sprawia, że jej picie daje więcej korzyści niż spożywanie innych zielonych herbat albo tych tradycyjnych, w czarnym wydaniu? Tych atutów jest naprawdę niemało i warto o nich wiedzieć, aby z pełnym przekonaniem delektować się tym wyjątkowym naparem rodem z Japonii.

Porównując matchę, inne zielone herbaty i te w wersji czarnej, warto pod uwagę wziąć kilka aspektów. Spoglądając na nie szeroko, dostrzec będzie można podobieństwa, różnice i spektrum właściwości, którymi cechuje się każda z nich.

Pochodzenie herbaty

Uprawy różnorodnych odmian herbaty można znaleźć w różnych zakątkach świata. Położenie plantacji to jedna z cech, która odróżnia poszczególne gatunki.

Ojczyzną tradycyjnej matchy jest Japonia. Stanowi ważną część historii i kultury tego kraju, a cała związana z nią otoczka rozwija się tam od wielu wieków. Matcha pozyskiwana jest z młodych herbacianych pędów. Na kilka tygodni przed zbiorem krzaki są zacieniane, aby odciąć do nich dopływ światła słonecznego. Wszystko po to, żeby doprowadzić do reakcji chemicznych, które pozwalają na kumulację w roślinie najcenniejszych składników odżywczych. Zerwane liście przechodzą kilkuetapową obróbkę i suszenie. Po tym są mielone na bardzo drobny i gładki proszek.

Inne zielone herbaty pochodzą głównie z Chin. To tam właśnie opracowano sposoby ich uprawy i receptury związane ze zbiorem oraz przygotowaniem surowca do formy, w której może być przyrządzany jako napój. Z Chin wywodzi się także czarna herbata, ale jej uprawa spopularyzowana została także w innych zakątkach globu. Dlatego też jej wiodącymi producentami są również Indie, Sri Lanka czy kraje o subtropikalnym klimacie, idealnym dla jej rozwoju.

Właściwości odżywcze

Matcha to bogate źródło wartościowych składników odżywczych. Nie brakuje w niej witamin i minerałów. Zawiera także niezwykle cenne antyoksydanty, głównie z grupy katechin, które mają właściwości przeciwutleniające, pomagają w naturalnej ochronie przed chorobami i wzmacniają układ odpornościowy.

Matcha wspiera metabolizm, usuwa toksyny, działa kojąco i odprężająco na ciało i umysł. Zawiera także błonnik i chlorofil. Wspomaga koncentrację i dobrze wpływa na nastrój. Jej picie na co dzień pomaga zmniejszyć zawartość cholesterolu i cukru we krwi.

Inne zielone herbaty czy napary przyrządzane z czarnych odmian również mają prozdrowotne składniki odżywcze. Jednak ich zawartość jest dużo uboższa niż w przypadku matchy, przez co nie służą tak dobremu stanowi naszego organizmu.

Sposób przygotowania

Z przyrządzaniem matchy wiąże się złożony, specyficzny rytuał. Herbaciany proszek zalewany jest gorącą, ale nie wrzącą wodą. Odpowiednią ilość proszku najlepiej wsypać tradycyjną japońską łyżeczką nazywaną chashaku. Następnie należy energicznie mieszać miksturę, a doskonale sprawdza się do tego specjalna, bambusowa trzepaczka chasen. Napar idealnie jest przygotowywać w ceramicznej miseczce, która nosi nazwę matchawan.

Inne zielone herbaty przygotowuje się z liści, które parzone są we wrzątku. Podobnie rzecz się ma z czarną herbatą, której liście zalewane są wrzątkiem i zwykle zostawiane na dłużej, żeby uzyskać mocniejszy napój. Do przyrządzania zielonych i czarnych herbat także można używać rozmaitych tradycyjnych akcesoriów – łyżeczek, czajniczków czy filiżanek.

Smak i zapach

Każdej herbacie – matchy, zielonej czy czarnej – towarzyszy określony smak i aromat.

Matcha ma intensywny i świeży zapach. Da się w nim rozpoznać zielone, roślinne, trawiasty czy słodkawe nuty. Jeśli chodzi o walory smakowe, to jest delikatnie gorzkawa i pozostawia na kubkach smakowych naturalny, trawiasty ślad.

Zielona herbata smakuje delikatniej niż matach, jednak w niej również wyczuć można akcenty trawiste. Jej zapach jest mniej intensywny niż woń matchy. Silny smak i aromat cechuje czarne herbaty. W zależności od odmiany może on być gorzki, słodkawy, kwiatowy albo nawet zbliżony do kawy.

Różnorodne zielone i czarne herbaty dość dobrze zadomowiły się w naszych domach. Matcha nie ma jeszcze tak silnej pozycji, jednak nie brakuje jej atutów, które sprawiają, że warto ją pić. Kto jeszcze jej nie próbował, a jest otwarty na nowe doznania i docenia walory odżywcze, powinien śmiało po nią sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *