CategoriesUroda i zdrowie Wskazówki

Zielona herbata na odchudzanie – podstawowe informacje

Zielona herbata

Zielona herbata to pochodzący z Azji napój, który jest naparem z liści herbaty nie poddanych fermentacji. Już od dawna wiadomo, iż zielona herbata jest źródłem cennych dla ludzkiego organizmu substancji. Osoby, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów, widzą w zielonej herbacie sprzymierzeńca i chętnie po nią sięgają. Czy zielona herbata faktycznie ma właściwości odchudzające?

Zielona herbata na odchudzanie – jakie posiada właściwości?

Zielona herbata to źródło antyoksydantów, które wspomagają organizm, by zachować młodość. Antyoksydanty wykazują także działanie zapobiegające procesom nowotworowym. Ponadto ten napar dodaje energii i pobudza. Świetnie wpływa też na poprawę krążenia i obniżenie cholesterolu. Właściwościami odchudzającymi zielonej herbaty zainteresowali się japońscy naukowcy, którzy po licznych badaniach stwierdzili, że picie trzech filiżanek tego napoju dziennie przez okres około trzech miesięcy spowodowało u badanej grupy osób spadek wagi o średnio 1,5 kg. Co więcej, osoby te nie zmieniały w żaden sposób swojej diety w tym czasie. Zaobserwowany spadek wagi jest skutkiem działania na organizm katechin, które są zawarte w zielonej herbacie. Usprawniają one bowiem aktywność enzymów odpowiadających za trawienie. Ponadto katechiny hamują wchłanianie tłuszczu i glukozy, dlatego też możliwe jest działanie sprzyjające odchudzaniu. Ważne jest jednak to, by napar z zielonej herbaty, która ma wspomagać odchudzanie, był pity pomiędzy posiłkami, a nie w ich trakcie. Pozwoli to na lepsze przyswojenie wszelkich składników odżywczych.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Zielona herbata odchudzanie poprzez spalanie tłuszczu


Oprócz zawartości katechin zielona herbata jest bogata w teinę oraz garbniki, które wpływają na nasilenie zjawiska termogenezy, czyli procesu wytwarzania ciepła w organizmie. Proces termogenezy pozwala efektywniej spalać kalorie oraz tłuszcze.
 Dlatego też picie zielonej herbaty powoduje szybsze rozpadanie się cząsteczek tłuszczu i ich utlenienie, co wpływa na większą redukcję wagi u osób odchudzających się. Warto także zaznaczyć, że liczne badania naukowe wykazały, że zielona herbata dzięki zawartości teiny jest w stanie odchudzić skuteczniej niż inne napoje, które mają w swoim składzie kofeinę.

Oczywiście zielona herbata nie jest spektakularnym napojem, który bez diety i ćwiczeń przyniesie piękną i szczupłą sylwetkę. Jest to jedynie napar, który może pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Wszystkie osoby, które marzą o szczupłej sylwetce muszą wiedzieć, że picie zielonej herbaty połączone ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną może przynieść efekty. Zielona herbata na odchudzanie może być stosowana jako uzupełnienie i dodatek do innych działań mających na celu zgubienie kilku kilogramów. Warto wypić szklankę zielonej herbaty przed posiłkiem, gdyż zwiększa ona uczucie sytości i dzięki temu będzie można poczuć się najedzonym zjadając mniejszy i mniej kaloryczny posiłek. Zaleca się również picie zielonej herbaty przed treningiem, co ma pobudzić organizm do lepszego spalania tłuszczu, a po ciężkim treningu pomoże zregenerować siły.

Zielona herbata i odchudzanie – jaka zielona herbata najbardziej działa?

Zielona herbata i odchudzanie – jaka zielona herbata najbardziej działa?

Jeśli zielona herbata ma przynieść oczekiwane rezultaty potrzebna jest przede wszystkim regularność w jej piciu. Warto także wybierać zieloną herbatę liściastą niż tę w saszetkach, gdyż będzie ona miała lepsze właściwości. Zieloną herbatę najlepiej jest zalewać wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni. Taka temperatura pozwala zielonej herbacie na zachowanie największej ilości dobroczynnych dla ludzkiego organizmu substancji. Ważny jest także czas zaparzania – musi wynosić maksymalnie trzy minuty. Osoby, które chcą włączyć do swojej diety zieloną herbatę powinny pamiętać, by nie przekraczać ośmiu filiżanek tego napoju dziennie. Herbata ma świetne działania na ludzki organizm, jednak picie jej w nadmiarze może prowadzić do podniesienia ciśnienia krwi i utrudniania przyswajania żelaza. Warto więc zachować rozsądek i umiar.

Jeśli zaparzamy herbatę liściastą najlepiej robić to w dzbanku ze szkła lub ceramiki z wyjmowanym sitkiem, aby liście nie przedostały się do herbaty. Jeśli takiego dzbanka nie posiadamy będzie niestety trzeba przygotowany napar przecedzać.

Matcha jest rodzajem zielonej herbaty, której właściwości są bardziej skoncentrowane. Ma na to wpływ szczególny sposób uprawy krzewów. Należy pamiętać, że matcha jest dużo mocniejsza od zwykłej zielonej herbaty i można nie tylko przygotować z niej napar, ale także spożywać bezpośrednio sproszkowane liście. Jest to rodzaj zielonej herbaty, który najskuteczniej pomaga w odchudzaniu. Matcha wymaga innego traktowania w przypadku parzenia. By przygotować napar najlepszej jakości należy użyć wody w temperaturze wyższej niż 80 stopni. Dlatego, iż ten rodzaj herbaty jest dużo mocniejszy, zazwyczaj należy stosować tylko jedną filiżankę tego napoju dziennie.

Bardzo popularne są przeróżne suplementy na odchudzanie, które w swoim składzie mają ekstrakty z zielonej herbaty. Może to być dobry sposób dla osób, które chcą schudnąć, jednak nie przepadają za smakiem naparu z zielonej herbaty. 

Zielona herbata na odchudzanie – fakty i mity

Zielona herbata na odchudzanie – fakty i mity

Jak wspomniano wcześniej, zielona herbata posiada w swoim składzie substancje sprzyjające odchudzaniu, w tym katechiny i teinę. Substancje te mają naukowo udowodnione działanie odchudzające, przy przyjmowaniu ich w dużych stężeniach. Substancje te są także dobrymi spalaczami tłuszczu z uwagi na zwiększenie zjawiska termogenezy. Faktem jest również to, iż zielona herbata może zwiększać wydolność treningową. Dzięki temu treningi mogą być dłuższe lub bardziej intensywne, co przekłada się na więcej spalonych kalorii. Co ciekawe, jedna filiżanka naparu z zielonej herbaty to około 30 mg kofeiny. By uzyskać zwiększenie wydolności treningowej osoba o średniej masie 60 kg musi przyjąć dawkę kofeiny o wartości około 180 mg. Często, szczególnie w reklamach telewizyjnych, pada stwierdzenie, że zielona herbata to środek na spalanie tłuszczu z okolic brzucha. Niestety nie ma to potwierdzenia naukowego i jest to mit dotyczący zielonej herbaty. Nie istnieje bowiem żadna substancja, która może spalić tłuszcz tylko z konkretnego miejsca.

Zielona herbata może być stosowana z powodzeniem jako dodatkowa substancja, która oprócz diety i ćwiczeń pomoże uzyskać piękną i zdrową sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *