CategoriesPoradnik

Czym jest herbata hojicha? Właściwości, zastosowanie i parzenie

Prażona herbata Hojicha

Prażona zielona herbata, czyli hojicha zaskakuje swoim słodkim i dymnym smakiem przypominającym herbatę czarną. Jak powstaje ten rodzaj suszu? Jakie ma właściwości i zastosowanie? Jak powinno się ją parzyć? Zobacz najważniejsze informacje o herbacie prażonej!

 

Herbata hojicha – co to jest?

Hojicha jest rodzajem zielonej herbaty, najczęściej z gatunków jak bancha albo sencha, która pochodzi ze zbiorów jesiennych i produkowana jest z wykorzystaniem metody prażenia. 

Wywodzi się ona z Japonii i pierwsze informacje dotyczące jej powstania pochodzą z roku 1920.  Określana jest również jako palona, wędzona albo prażona zielona herbata. Jej nazwa wywodzi się od „hoji-cha”, co można przetłumaczyć właśnie jako „palona herbata”.

Jak smakuje herbata hojicha?

Hojicha jest zieloną herbatą, która wyróżnia się palonym, drzewnym aromatem przywodzącym na myśl fermentowaną herbatę czarną.

Jej smak jest intensywny, słodkawy, orzechowo-karmelowy, dlatego jest on zupełnie inny w porównaniu do pozostałych herbat zielonych. Ma ona również niższy stopień goryczy, więc może posmakować osobom, które nie przepadają za standardowymi herbatami zielonymi.

Kolor naparu jest czerwonawo-brązowy, co również odróżnia ją na tle innych herbat zielonych.

Herbata hojicha

Produkcja herbaty hojicha

Specjalny sposób produkcji herbaty hojicha powoduje, że zyskuje ona wyjątkowy smak i aromat. Proces jej wytwarzania ma też wpływ na jej właściwości i działanie.

Do produkcji herbaty hojicha wykorzystuje się przede wszystkim herbaciane łodyżki. Są one drobno cięte, aby można było łatwo przyrządzać z nich napar.

Herbata hojicha wytwarzana jest na bazie herbaty zielonej, która po zebraniu poddawana jest procesom suszenia i prażenia. Odbywa się ono jako ostatni etap jej obróbki. 

Tradycyjnie herbata ta prażona jest w ceramicznych naczyniach nad ogniem, natomiast w większych wytwórniach stosowane są specjalne rodzaje tac i patelni, które służą do prażenia większej ilości herbacianych łodyżek.

Gotowa herbata jest pakowana w szczelne woreczki lub tuby, aby zachować świeżość.

Dostępna jest też sproszkowana hojicha, która parzona jest podobnie do herbaty matcha. Nadaje się też jako dodatek do lodów, ciast, koktajli.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Herbata hojicha – właściwości

 

Zielona hebrata hojicha właściwości zawdzięcza przede wszystkim procesowi jej produkcji. Proces prażenia powoduje, że uzyskuje ona inny skład, smak i aromat w porównaniu do suszu, z którego jest ona wytwarzana.

 

Na skutek procesu prażenia w herbacie hojicha dochodzi do zredukowania ilości teiny. Jest to związek analogiczny do występującej w kawie kofeiny i odpowiada on za jej pobudzające działanie. Wobec tego mała ilość teiny w naparze powoduje, że nie jest on aż tak stymulujący.

 

Jednocześnie herbata ta zawiera wiele cennych substancji czynnych, duże ilości dobroczynnych katechin, minerały jak wapń, potas, fluor i fosfor, a także witaminę C, prowitaminę witaminy A, czyli beta karoten, kwas foliowy, czyli witaminę B9.

 

W porównaniu ze zwykłą herbatą zieloną ma ona jednak mniejszy poziom antyoksydantów, które ulegają częściowemu zniszczeniu na skutek jej prażenia.

Główne właściwości herbaty zielonej hojicha:

 

  • – antyoksydacyjne
  • – detoksykujące
  • – wspierające metabolizm
  • – kardioprotekcyjne
  • – neuroprotekcyjne
  • – wzmacniające kości
  • – przeciwpróchnicze

 

Prozdrowotne działanie herbaty hojicha

 

Unikatowy skład powoduje, że herbata hojicha wykazuje szerokie działanie prozdrowotne.

 

Dzięki katechinom w suszu hojicha można zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu. Pomagają one też w regulacji poziomu dwóch ważnych związków – cholesterolu i glukozy. 

 

Herbata ta redukuje poziom cholesterolu we krwi, który sprzyja miażdżycy naczyń krwionośnych. W ten sposób chroni układ krążeniowy przed poważnymi dolegliwościami.

 

Poprzez naturalną regulację glukozy nie dopuszcza ona do jej zbyt wysokiego lub niskiego poziomu, dlatego może być pita również przez diabetyków.

 

Dodatkowo może wspomagać mózg i układ krążenia, zmniejszając ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, udaru mózgu.

 

Składniki tej herbaty wpływają pozytywnie na metabolizm tłuszczów. Wspomagają one ich trawienie, dlatego jest ona zalecana szczególnie po spożyciu potraw ciężkostrawnych.

 

Fluor i wapń w herbacie zielonej hojicha wspierają układ kostny oraz zęby. Zmniejszają ryzyko pojawienia się osteoporozy, próchnicy i wzmacniają szkliwo zębowe.

 

Kiedy warto sięgnąć po herbatę hojicha?

 

Palona zielona herbata to ciekawe urozmaicenie. Jej specjalny smak i aromat powoduje, że może świetnie sprawdzić się dla każdego, kto lubi herbaty o intensywnym, słodkawym smaku, bez nadmiaru goryczy.

 

Herbatę hojicha można pić praktycznie przez cały dzień. Ze względu na niską zawartość teiny może być ona używana również wieczorem, ponieważ nie daje ona efektu aż tak dużego pobudzenia jak w przypadku zwykłej zielonej czy czarnej herbaty.

 

Brak dużej ilości teiny powoduje również, że herbata ta może być pita przez kobiety w ciąży, dzieci, a także inne osoby, które chcą ograniczyć spożycie teiny.

 

 

Parzenie herbaty hojicha

 

Przyrządzenie herbaty hojicha nie jest skomplikowane. Proces jej prażenia powoduje, że jest ona w wyższym stopniu odporna na działanie wysokich temperatur i nie jest podatna na powstawanie nieprzyjemnej goryczy jak zwykła herbata zielona.

 

Herbatę zalewa się wodą o temperaturze od 75°C do 90°C, chociaż można też parzyć ją we wrzątku. Czas parzenia jest krótki, zaleca się 1-2 minuty w przypadku pierwszego parzenia, natomiast kolejne można przedłużyć do 3 minut, by lepiej wydobyć pozostały smak i aromat z gałązek. Zwykle możliwe jest parzenie maksymalnie 3 naparów z tego samego suszu.

 

Herbata hojicha – sposób parzenia:

 

  • – Proporcje: 2 g na 150 ml lub 5 g na 250 ml,
  • – Zalecana temperatura parzenia: 75-90°C,
  • – Maksymalna liczba zaparzeń: 3,
  • – Optymalny czas parzenia: 1-2 minuty, drugie i trzecie parzenie można wydłużyć do 3 minut.

 

Prażona zielona herbata może być pita sama, ale również smakuje wyśmienicie w towarzystwie innych dodatków, na przykład można dolać do niej mleko.

 

Hojicha dobrze sprawdza się również jako cold brew, czyli jako herbata parzona na zimno.

 

Wobec tego prażona zielona herbata to interesująca propozycja dla każdego fana herbat. Warto ją wypróbować i poznać jej unikatowy smak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *