CategoriesPoradnik

Najważniejsze właściwości lecznicze herbat na świecie

Najważniejsze właściwości lecznicze herbat na świecie

Uwielbiasz smakować nowych odmian herbat zaparzanych w ulubionym zestawie filiżanek? Zastanawiasz się, jaki rodzaj herbat jest dla Ciebie najzdrowszy? Może chcesz zmienić preferencje ulubionego napoju, ponieważ w nadmiarze nie służy Twojemu zdrowiu? Sprawdź, jakie rodzaje herbat są dostępne na rynku i dowiedz się, jaka jest najzdrowsza herbata świata.

Najbardziej popularne odmiany herbat na świecie

Najbardziej znanym i wciąż najbardziej popularnym napojem na świecie jest oczywiście herbata. Duża różnorodność odmian, możliwość łączenia smaków, a także ich wyjątkowość sprawia, że herbata jest idealna na każdą okazję i porę dnia. Na upalne dni najlepsza jest herbata mrożona, a gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy niezastąpiona będzie herbata rozgrzewająca. Ten niesamowity napój tworzy napar otrzymany z liści drzewa herbacianego. 

 

 

Najczęściej spotykanymi i sprzedawanymi rodzajami herbat są herbaty czarne, czerwone, białe i oczywiście zielone. Każda z nich występuje także w niezliczonych odmianach smakowych. Oddanych smakoszy herbat jest bardzo wielu i wciąż przybywa nowych. Napar z herbacianych liści wykazuje sporą ilość prozdrowotnych właściwości. Od dawna obserwuje się jej działanie, które potrafi obniżyć ciśnienie lub pobudzić trawienie.

 

Która herbata jest najsmaczniejsza i ma korzystny wpływ na organizm?

 

Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy uwzględnić nasze oczekiwania i znaleźć kompromis pomiędzy smakiem i właściwościami zdrowotnymi. Każdy, kto zaczynał swoją przygodę z piciem herbaty, wybierał najczęściej herbatę czarną. Można pokusić się o stwierdzenie, chyba każda z osób na świecie, chociaż raz próbowała tego naturalnego napoju. Zaraz za kawą, jest drugim ulubionym napojem w naszym kraju. Otrzymywana jest z odpowiednio długo suszonych liści, które poddawane są wcześniej fermentacji. Zawiera w swoim składzie, należący do alkaloidów purynowych związek, o nazwie teina. Działa ona na organizm trochę wolniej niż kofeina, ale dzięki temu przez dłuższy czas.

 

Związek ten skutecznie poprawia pamięć i koncentrację. Dzięki wysokiej zawartości tanin charakteryzuje się działaniem pobudzającym i jednocześnie bakteriobójczym. Jej wpływ docenią osoby z nadciśnieniem krwi, ponieważ teina pomaga je obniżyć, dzięki zawartym w niej flawonoidom. Jej prozdrowotne działanie wpływa także na wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz poprawę pracy układu trawiennego. Znana jest także ze swojego działania przeciwdziałającemu wystąpieniu chorób sercowo-naczyniowych. Oczywiście dobrze jest pamiętać, iż nie należy przesadzać z ilością wypijanej czarnej herbaty.

 

Kolejną odmianą herbaty jest herbata czerwona, znana także pod nazwą pu-erh. Powstaje podobnie jak odmiana czarna, ale jest poddawana specjalnej dodatkowej fermentacji. Swoją popularność zawdzięcza działaniu, które wspiera utratę masy ciała. Działa pro zdrowotnie poprzez wspomaganie i przyspieszanie metabolizmu, a także perystaltyki jelit. Skutecznie pobudza produkcję soków trawiennych, obniżając dodatkowo tak zwany zły cholesterol LDL. Picie czerwonej herbaty poprawia zdolności poznawcze i wspomaga procesy pamięciowe.

 

Znana jest także ze swojego korzystnego wpływu na wątrobę, dzięki oddziaływaniu na metabolizm tłuszczów. Zwiększa produkcję enzymów wątrobowych, które wpływają na pozbycie się alkoholu z organizmu. Mało kto wie, ale pomaga w znaczący sposób chronić zęby przed bakteriami.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

 

Czy herbata biała i zielona jest zdrowsza od czarnej i czerwonej?

Następną znaną i uważaną za zdrową herbatą, jest herbata zielona. W procesie produkcji pomija się etap fermentacji. Liście suszone są bezpośrednio po zerwaniu i dzięki temu zachowują w sobie wiele pożytecznych i pro zdrowotnych składników. Herbata zielona znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciw utleniających. Zawiera znaczną ilość antyoksydantów, alkaloidów oraz polifenoli. Jest bogata w witaminę C, E, K oraz witaminy z grupy B.

Tak jak poprzednie odmiany, korzystnie wpływa na przemianę materii i metabolizm. Podobnie jak inne przyspiesza spalanie kalorii oraz poprawia metabolizm. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, mogą pić ją bez obaw, ponieważ zielona herbata je obniża. Obniża także poziom złego cholesterolu LDL. Jako jedyna wspomaga wydzielanie insuliny i dodatkowo reguluje poziom glukozy. Osoby z cukrzycą mogą ją pić bez obaw. Herbata zielona wykazuje działanie antybakteryjne, a dzięki eliminacji wolnych rodników w organizmie przyczynia się do opóźnienia jego procesu starzenia. Dzięki regularnemu piciu zielonego naparu można pozbyć się toksyn z organizmu oraz skutecznie zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych.

Herbata biała jest najmniej rozpowszechnionym gatunkiem wśród herbat, choć najdelikatniejszym i najmniej przetworzonym. Jej bazą są nierozwinięte, delikatne i pokryte meszkiem pączki. Zbiór prowadzi się jedynie w słoneczne i suche poranki, ponieważ pąki muszą być suche. Herbata biała wykazuje podobne właściwości pro zdrowotne jak herbata zielona. Biała odmiana posiada w sobie jednak więcej antyoksydantów i pod tym względem, daje jej to pierwszeństwo wśród wszystkich gatunków. 

Zawiera także znaczną ilość kofeiny. Jest ceniona za swój wyjątkowy wpływ na zwiększanie rozkładu tłuszczów, czyli lipolizy oraz jednoczesne blokowanie powstawania komórek tłuszczowych. Wspiera prawidłowy rytm wypróżnień i perystaltykę jelit. Za najszlachetniejszą odmianę herbaty białej jest herbata Bai Hao Yin Zhen.  

Która herbata jest najzdrowsza?

Jaka jest najzdrowsza herbata świata?

Odpowiadając na pytanie, jaka herbata jest najzdrowsza, można z powodzeniem wymienić herbatę zieloną i białą. Nie bez znaczenia jest fakt, iż są dostępne w postaci liściastej, co gwarantuje ich wysoką jakość, smak i aromat. Smakują bardzo dobrze pite bez dodatku cukru, mleka czy cytryny. Jak wiadomo czasami przedobrzenie może okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. 

Jaka herbata jest niezdrowa? Według wielu obserwacji oraz badań uważa się, iż czarna herbata wypijana w nadmiarze może być powodem rozdrażnienia, ogólnej nerwowości, a dodatkowo powodować nieprawidłowości we wchłanianiu żelaza. Odpowiedzialna za to jest głównie teina, która w największej ilości występuje właśnie w czarnej herbacie. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny uważać i nie przesadzać z jej ilością. Zawarta w herbacie kofeina może w nadmiarze powodować uczucie zgagi oraz zawroty głowy. Duża ilość garbników może być przyczyną nudności i bólów brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *