CategoriesUroda i zdrowie

Jak matcha wpływa na serce?

wpływ zielonej herbaty matcha na serce

Matcha to rodzaj zielonej herbaty, która cieszy się rosnącą popularnością wśród wielbicieli tego typu napojów. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na smak, jaki oferuje matcha, ale również jej prozdrowotne właściwości.

 

Czym jest matcha?

W dosłownym tłumaczeniu, matcha oznacza ni mniej, ni więcej, a “herbata w proszku”, co doskonale oddaje formę, w jakiej zakupujemy ten napój. To rodzaj herbaty, która jest uprawiana w specjalnych warunkach: krzewy, z których pochodzą sproszkowane liście, są zacieniane za pomocą bambusowych konstrukcji. Dzięki mniejszej ekspozycji na światło słoneczne, liście tak uprawianych roślin zyskują wiele korzystnych właściwości.

Matcha bywa nazywana herbatą japońską, jednak nie jest to nawiązanie do jej pochodzenia, a raczej kraju, w którym szczególnie zyskała na popularności. W rzeczywistości bowiem krzewy, z których pochodzą liście przerabiane później na sproszkowaną herbatę pochodzą z Chin.

 

Matcha – co warto o niej wiedzieć?

Oprócz pysznego smaku, matcha wyróżnia się również wieloma właściwościami prozdrowotnymi i nie tylko. Wśród korzyści, jakie wynikają z picia sproszkowanej herbaty, z pewnością warto wymienić:

– działanie odprężające – podczas parzenia herbaty dochodzi do wydzielenia substancji o nazwie L-teanina. Ta z kolei zwiększa wydzielanie dopaminy i serotoniny w mózgu, co prowadzi do ograniczenia poziomu stresu. Uważa się, że L-teanina jest doskonałym środkiem w leczeniu depresji czy schizofrenii;

– działanie pobudzające – matcha może być porównywana do parzonej kawy ziarnistej jeśli chodzi o ilość kofeiny, jaką dostarcza do organizmu. Jednocześnie, dzięki temu, że kofeina jest uwalniana stopniowo (a nie, jak w przypadku kawy, jednorazowo) – można uniknąć efektu nagłego zmęczenia, jaki pojawia się niekiedy po kawie;

– działanie odchudzające – nie można zapominać także o tym, że regularnie spożywana matcha podkręca metabolizm i, co za tym idzie, prowadzi do utraty nadprogramowych kilogramów. Warto jednak mieć przy tym na uwadze, że jest to jedynie środek wspomagający, a sama matcha (bez zdrowej, zbilansowanej diety, ograniczenia spożywanych kalorii oraz bez regularnej dawki ruchu) nie sprawi, że nagle schudniemy;

– wspomaganie procesów poznawczych – ta sama substancja, która odpowiada za działanie odprężające, czyli L-teanina, poprawia także funkcje poznawcze organizmu. Co za tym idzie, osoby spożywające regularnie napar ze sproszkowanej zielonej herbaty mogą cieszyć się lepszym samopoczuciem, a także wyższym poziomem kreatywności czy motywacją do działania;

– wsparcie dla układu immunologicznego – nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że matcha wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Ta cecha sproszkowanej zielonej herbaty jest szczególnie istotna w okresie jesienno-zimowym, kiedy to rozmaite przeziębienia czy choroby wirusowe dopadają nas zdecydowanie częściej. Osoby, które regularnie piją matcha, chorują rzadziej!

Wyżej opisane zalety regularnego picia matcha nie wyczerpują korzyści, jakie płyną z jej spożywania. Dodatkowo, należy bezwzględnie opisać wpływ matcha na serce: regularne spożywanie tego napoju prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia schorzeń serca!

Jedna filiżanka matcha zastępuje około 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Co za tym idzie, możemy cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami tego napoju, bez konieczności wypijania wielu litrów naparu w ciągu dnia.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha a układ krążenia

 

 

Matcha a serce – czy rzeczywiście jest tu związek? Otóż, jak wskazują prowadzone od kilkunastu lat badania naukowe, matcha rzeczywiście wykazuje korzystny wpływ na układ krążenia. Ten rodzaj zielonej herbaty, spożywany regularnie, reguluje ciśnienie krwi, tym samym chroniąc serce i otaczające je żyły przed nieprawidłową pracą.

 

 

Warto także wspomnieć, że przy regularnym piciu matchy, obniżamy ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Bogactwo antyoksydantów, jakim charakteryzuje się matcha, sprawia również, że ograniczamy rozwój nadciśnienia. 

 

 

Znajdujące się w sproszkowanych liściach katechiny EGCG wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, a także samego serca. Badania te były przeprowadzane na znacznych grupach Japończyków, którzy są największymi miłośnikami matcha na świecie. Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez fachowców, w gronie osób spożywających ten napar rzadko dochodziło do zachorowań na dolegliwości związane z układem krążenia.

 

 

Niewątpliwą zaletą regularnego picia matcha jest również to, że obniżamy poziom “złego” cholesterolu, podnosząc przy tym poziom tego “dobrego”. Ma to korzystny wpływ również na układ krążenia.

 

 

Kto nie powinien pić matcha?

 

 

Choć matcha wyróżnia się wieloma korzyściami dla zdrowia i jest polecana przez wielu specjalistów, powinna być spożywana ostrożnie. Jak wspominaliśmy wcześniej, to co znajduje się w jednej filiżance matcha odpowiada około dziesięciu zwykłym naparom z liści zielonej herbaty. Co za tym idzie, nie powinno się spożywać więcej niż dwie filiżanki takiego napoju w ciągu dnia.

 

 

Jednocześnie, warto mieć na uwadze, że niektóre osoby powinny unikać spożywania matcha w ogóle. Wśród nich wyróżnia się osoby, które regularnie przyjmują leki na obniżenie ciśnienia krwi, bowiem może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego. Ponadto, ze względu na wysoką zawartość wielu substancji odżywczych, matcha nie powinna być spożywana przez osoby z niewydolnością wątroby, bowiem mogłaby się ona okazać zbyt obciążająca dla nie funkcjonującego prawidłowo organu. Specjaliści zwracają również uwagę na to, że substancje znajdujące się w matcha mogą niwelować działanie preparatów odchudzających.

 

 

Pomimo pewnych przeciwwskazań, matcha charakteryzuje się szeregiem korzystnych właściwości. Osoby, u których nie stwierdzono żadnych schorzeń, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie to jej picia, powinny wprowadzić matcha do swojej diety zarówno w formie naparów, jak i dodatku do posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *