CategoriesPoradnik

Jaka jest najlepsza herbata i jak ją wybrać?

Najlepsza herbata

Herbata występuje w wielu rodzajach i odmianach. Jaka jest najlepsza? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ może być ono rozpatrywane pod wieloma względami. Zobacz, czym dokładnie powinna cechować się taka herbata i w jaki sposób ją wybrać!

Najlepsza herbata – czyli jaka?

Herbata jest produktem powstającym z krzewu herbaty chińskiej. Zbierane z niej liście i pączki są następnie odpowiednio przetwarzane, aby powstał susz, który potem jest zaparzany, aby dać napar herbaciany.

 

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest najlepsza herbata na świecie. Najczęściej mowa wtedy o herbacie najdroższej, która ma wysoką cenę wynikającą z jej jakości. Takie herbaty są cenione przez smakoszy ze względu na swój wyjątkowy aromat i smak, który odróżnia je na tle innych.

 

 

Warto jednak wskazać, że najlepsza herbata wcale nie musi być herbatą drogą, ponieważ pod terminem tym możemy również rozumieć herbatę smaczną czy zdrową dla organizmu, która dostarcza szereg cennych substancji.

 

Jaka jest zatem najlepsza herbata na świecie? 

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w wielu kontekstach. Zapraszamy do lektury!

Co decyduje o jakości herbaty?

Jakość herbaty jest terminem, który łączony jest przede wszystkim ze sposobem jej przygotowania, dlatego ma tutaj kluczowe znaczenie. Dzięki umiejętnemu zbieraniu oraz przetwarzaniu herbaty można uzyskać wtedy wyjątkowe napary, które są również wysoko wyceniane.

Na jakość herbaty przekładają się:

– Miejsce wzrostu krzewu herbacianego,

– Rodzaj zbieranych z krzewu części – liście, pączki liściowe,

– Czas zbiorów,

– Sposób przygotowania herbaty do zbiorów, na przykład przez jej okrywanie,

– Rodzaj zbioru – ręczny, z użyciem określonych narzędzi,

– Sposoby przetwarzania herbaty, w tym jej suszenia, fermentowania,

– Dodatki zastosowane do herbaty.

 

Jest to zatem szeroka gama czynników, które wpływają na to, jak herbata powstaje. 

 

Najbardziej cenione są herbaty produkowane technikami tradycyjnymi, znanymi już przed wiekami, co powoduje, że pozwalają one na uzyskanie wspaniałego smaku, aromatu, koloru naparu.

 

Takie właśnie herbaty używane są w trakcie ceremonii herbacianych odbywających się w krajach Azji.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jaka herbata jest najdroższa?

Specjalne procesy produkcji herbaty przekładają się na jej cenę, dlatego też za herbaty uznawane za najlepsze na świecie trzeba sporo zapłacić. Wiele z nich nie trafia również do normalnego obrotu, natomiast sprzedawane są one w trakcie aukcji dla koneserów.

 

 

Do najdroższych herbat świata zaliczane są między innymi:

Zielona herbata Gyokuro Uji – przed zbiorami plantacje herbaty są przykrywane bambusowymi dachami, dzięki czemu w krzewach dochodzi do produkcji większej ilości chlorofilu.

Herbata Yellow Gold Tea Buds – zbierana jest ona z użyciem złotych nożyc, a następnie trafia do złotych puszek i mieszana jest z drobinkami złota.

Herbata niebieska Tie Guan Yin – wielokrotnie przechodzi ona procesy produkcji, dzięki czemu wyróżnia się unikatowym smakiem.

Herbata biała Baihao Yinzhen – uznawana za najlepszą herbatę tej odmiany, która powstaje z pąków liściowych pokrytych meszkiem w kolorze srebra.

 

Oczywiście, jest to jedynie kilka drogich odmian, ponieważ jest ich znacznie więcej. Ceny takich herbat mogą przyprawić o zawrót głowy, ponieważ mogą kosztować tysiące dolarów!

 

Jaki rodzaj herbaty jest najlepszy?

Bardzo często pojawiają się pytania na temat tego, jaka jest najlepsza herbata pod kątem jej rodzaju. Czy jest to herbata czarna, a może biała czy zielona?

 

Trudno wskazać, ponieważ w tej kwestii duże znaczenie ma indywidualny gust, jeśli mówimy o smaku herbaty. Dla niektórych najlepsza będzie więc ta czarna o intensywnym aromacie, z kolei dla innych herbata zielona, która powstaje bez procesu fermentacji, dlatego zachowuje ona wiele cennych substancji aktywnych obecnych w liściach krzewu herbacianego.

 

Zazwyczaj za najlepsze uznaje się herbaty białe, niebieskie oraz herbaty zielone, które powstają z wykorzystaniem tradycyjnych procesów ich przetwarzania znanych już od wieków. Takie herbaty są najbardziej cenione w krajach azjatyckich.

 

Najzdrowsza herbata – jaką wybrać?

Gdy natomiast chodzi o właściwości prozdrowotne, w tym przypadku jako najlepsza herbata na świecie uznawana jest herbata zielona.

 

Zielona herbata powstaje z wykorzystaniem liści poddawanych procesom ograniczonej oksydacji, co powoduje, że zachowuje ona wartościowe substancje. Zawiera duże ilości antyoksydacyjnych polifenoli, w tym katechin, a także chlorofilu, który odpowiada za jej zielony kolor.

 

Składniki znajdujące się w zielonej herbacie pomagają między innymi w zmniejszeniu ryzyka nowotworów, chorób serca, wspomagają odchudzanie i procesy metaboliczne, pozwalają na detox organizmu. To właśnie jej regularne picie ma być sekretem długowieczności mieszkańców Japonii i Chin.

 

Na wyjątkową uwagę w tej właśnie kategorii zasługuje herbata matcha. Jest to herbata zielona sproszkowana. Powstaje ona przez drobne mielenie liści herbacianych, a proszek ten używany jest do przygotowania naparu i pity razem z nim.

 

Ze względu na swoją formę herbata matcha pozwala na dostarczenie do organizmu maksymalnych ilości prozdrowotnych składników.

 

Jak kupić najlepszą herbatę?

Producenci herbat oferują je w zróżnicowanych wariantach, wobec tego często pojawia się pytanie – jaka jest najlepsza herbata z tych dostępnych w sprzedaży?

 

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak odbywa się proces jej produkcji oraz na to, z jakich zbiorów ona pochodzi. 

 

Gdy chcemy kupić herbatę liściastą, w takim przypadku w opakowaniu nie powinno znajdować się dużo gałązek, a listki powinny być możliwie duże, niepołamane.

 

Również dodatkowym plusem będzie wybór herbaty organicznej, czyli bio. Taka herbata powstaje z liści zbieranych z krzewów na ekologicznych plantacjach, gdzie nie stosuje się sztucznych i szkodliwych środków ochrony roślin oraz nawozów.

 

Najlepiej wybierać również herbaty od sprawdzonych, polecanych producentów, którzy dbają o jakość swoich wyrobów i zadowolenie klientów.

 

Warto więc pamiętać o tym, że najlepsza herbata na świecie występuje tak naprawdę w wielu wariantach i dla każdego może być inna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *