CategoriesUroda i zdrowie

Matcha i mindfulness: jak matcha może pomóc w praktykowaniu uważności?

Mindfulness i matcha pomagają praktykować uważność

Praktyka mindfulness ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Pozwala na uzyskanie lepszego samopoczucia poprzez skupienie i zaakceptowanie otaczającej nas rzeczywistości. Czym ona jest i w jaki sposób można wspierać ją poprzez picie herbaty matcha?

Czym jest mindfulness – praktykowanie uważności z wykorzystaniem herbaty matcha?

Mindfulness, inaczej uważność to stan świadomej uwagi i skupienia uwagi na chwili obecnej. Jest to rodzaj praktyki medytacyjnej, która polega na skoncentrowaniu uwagi na zewnętrznych albo wewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili, na przykład na emocjach, myślach czy doznaniach fizycznych.

 

W praktyce uważności kluczowe znaczenie ma umiejętność zarządzania własnymi emocjami, czyli obserwowania swoich myśli i uczuć, aby dzięki temu zmniejszyć niepokoje, gonitwę myśli, lęki, stres oraz innego rodzaju doznania.

 

Według badań praktyka mindfulness może być pomocna w przypadku poniższych dolegliwości:

 

 • Nerwica,
 • Stany lękowe,
 • Depresja,
 • Nadmierny stres,
 • Zespół stresu pourazowego (PTSD),
 • Przewlekły ból,
 • Migreny,
 • Cukrzyca,
 • Uzależnienia.

 

Matcha jako wsparcie dla praktyki mindfulness

Matcha i praktyka uważności stanowią dwa uzupełniające się obszary. Sproszkowana zielona herbata matcha może być bardzo pomocna w rozwijaniu uważności, dlatego też dzisiaj sięga po nią wiele osób. Jaki jest związek pomiędzy herbatą matcha i mindfulness?

 

Rytualne i uważne przygotowanie herbaty matcha

Do tradycyjnego procesu przygotowywania herbaty matcha można podchodzić z uwagą, skupiając się na każdym kroku, między innymi przez dokładne odmierzanie herbaty, ubijanie jej na pianę i delektowanie się jej aromatem. Wobec tego przygotowywanie herbaty matcha jako ceremonia medytacyjna może pomóc w treningach uważności. 

 

 

Zaangażowanie wszystkich zmysłów w picie matchy

Herbata zielona matcha pozwala na zaangażowanie wszystkich zmysłów. Patrzenie na jej żywy zielony kolor, wąchanie jej aromatu oraz wyjątkowy smak i konsystencja matchy może pomóc skupić uwagę na obecnej chwili. 

 

 

Powolne picie herbaty matcha

Kiedy pije się herbatę matcha, warto robić to w powolnych i małych łykach. Skupienie się na doznaniach towarzyszących jej piciu poprzez przyjemne ciepło herbaty i stopniowe doświadczanie jej smaków może pomóc rozwinąć uważność.

 

 

Herbata matcha podczas medytacji

Związek między matchą a medytacją może również polegać na piciu jej w przed, w trakcie albo po praktyce medytacyjnej. Dzięki temu może ona pomóc w relaksującej medytacji skupionej na uważności.

 

 

Przerwa mindfulness z herbatą matcha w ciągu dnia

Filiżanka herbaty matcha to doskonały pomysł na przerwę w ciągu dnia. Dzięki takiej pauzie można oderwać się od zgiełku życia, odetchnąć i skupić się na obecnej chwili. Wykorzystanie tego czasu, aby po prostu rozkoszować się herbatą, bez wykonywania innych czynności oraz rozpraszania uwagi, pomaga uzyskać efekt mindfulness.

 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha w praktyce uważności – jak ją stosować?

Herbatę matcha można włączyć do praktyki uważności, aby wzmocnić swoje doznania zmysłowe i kultywować poczucie obecności kluczowe dla mindfulness. 

 

Stosowanie matchy w praktyce uważności polegać może na:

 • Uważnym przygotowywaniu herbaty według ceremoniału herbacianego,
 • Znajdywaniu czasu na to, aby wypić herbatę matcha w ciągu dnia,
 • Skupieniu się na aromacie i smaku matchy,
 • Delektowaniu się każdym łykiem herbaty,
 • Podziwianiu intensywnego zielonego koloru herbaty matcha.
 •  

Jakie są korzyści matchy dla uważności?

Matcha jako narzędzie do relaksacji według filozofii mindfulness pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Co można z nią osiągnąć?

 

Praktyka uważności, która dodatkowo wspomagana jest przez przygotowywanie i picie herbaty matcha, oferuje szeroki zakres korzyści dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Zaliczane są do nich między innymi:

 

Redukcja stresu

Praktyka uważności pozwala zredukować stres poprzez uzyskanie poczucia relaksu, uspokojenie umysłu i zwiększenie samoświadomości. 

 

Dzięki temu pozwala na zredukowanie nadmiernego napięcia, na przykład pojawiającego się w trakcie pracy albo wynikającego z wydarzeń w życiu prywatnym.

 

Poprawa zdrowia psychicznego

W badaniach wykazano, że praktyka mindfulness jest skuteczna w leczeniu i zmniejszaniu objawów różnych schorzeń psychicznych, między innymi depresji, lęku i zespołu stresu pourazowego (PTSD). 

 

Pozwala ona pielęgnować pozytywne emocje i dzięki temu może ona poprawiać ogólne samopoczucie psychiczne.

 

Większa samoświadomość

Uważność kładzie duży nacisk na głębsze poczucie samoświadomości, ponieważ dzięki niej można uważnie obserwować swoje myśli i emocje w chwili obecnej. 

 

Większa samoświadomość podczas praktyki mindfulness może prowadzić do lepszego zrozumienia i akceptacji siebie, co przekłada się na efektywniejszy rozwój osobisty.

 

Poprawa koncentracji

Regularna praktyka uważności może poprawić skupienie, uwagę i koncentrację. Matcha i skupienie umysłu pomagają w trenowaniu umysłu, przekierowując uwagę na chwilę obecną. 

 

Dzięki temu osoby praktykujące mindfulness mogą lepiej skoncentrować się na swoich zadaniach, zwiększać produktywność i poprawiać swoje umiejętności poznawcze.

 

Łatwiejsze opanowanie emocji

Uważność pomaga także rozwinąć umiejętności regulacji emocji. Dzięki niej można rozpoznawać i obserwować pojawiające się stany emocjonalne, ale jednocześnie nie dawać się im przytłoczyć. 

 

Pozwala ona dzięki temu na poprawę świadomości emocjonalnej, co prowadzi do zdrowszych strategii radzenia sobie i lepszych relacji międzyludzkich.

 

Poprawa zdrowia fizycznego

Warto też wskazać, że matcha i stan obecności towarzyszący mindfulness wiążą się z kilkoma istotnymi korzyściami dla zdrowia fizycznego. 

 

Picie herbaty matcha oraz mindfulness pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poprawiają kondycję serca, wspomagają pracę układu pokarmowego, mogą zmniejszyć przewlekły ból, poprawić jakość snu, wzmocnić układ odpornościowy i wspierać ogólne samopoczucie fizyczne. Dzięki temu praktyka ta w połączeniu z piciem herbaty matcha pozwala na szybszą poprawę samopoczucia fizycznego i powrót do zdrowia.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *