CategoriesWskazówki

Najlepsza herbata wspierająca pamięć – co warto wybrać?

Najlepsza herbata wspierająca pamięć

Uczysz się albo pracujesz umysłowo? W takim przypadku pamiętaj o tym, aby regularnie wspomagać swoje funkcje poznawcze – myślenie, pamięć, koncentrację, przyswajanie wiedzy. Możesz zrobić to również z wykorzystaniem herbaty, która zawiera w składzie cenne substancje wspierające mózg!

Jaka herbata wspomaga funkcje poznawcze?

 

Niektóre gatunki herbaty zawierają związki, które mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze. Jaka herbata wykazuje takie działanie?

 

Jako herbata wspierająca pamięć polecana jest w szczególności herbata matcha, która jest uznawana również za jedną z najzdrowszych herbat świata ze względu na jej unikatowy profil składników aktywnych.

 

Matcha to rodzaj sproszkowanej zielonej herbaty jest wytwarzana z rosnących w cieniu liści herbaty, które po zbiorach są drobno mielone na proszek wysoko ceniony ze względu na zróżnicowane korzyści zdrowotne.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnej zielonej herbaty liściastej, którą parzy się i wyrzuca, matcha jest pita w całości, ponieważ w trakcie przygotowywania proszek jest mieszany z gorącą wodą za pomocą bambusowej trzepaczki, aż powstanie pienisty, jednolity napar, ale można również przygotować z niej różne napoje, takie jak smoothie albo shot z zielonej herbaty, a ponadto dodawać ją do potraw, na przykład do słodkich wypieków.

 

Matcha znana jest ze swojego unikatowego smaku, który można określić jako ziemisty i trawiasty, a także zawiera wyższe stężenia niektórych związków aktywnych w porównaniu ze zwykłą zieloną herbatą, w tym przeciwutleniaczy, aminokwasów, kofeiny i witamin.

 

Badania przeprowadzone pod kierownictwem profesorów Stefana Borgwardta i Christopha Berglingera na szwajcarskim Uniwersytecie w Bazylei (4. Schmidt A., Hammann F., Wölnerhanssen B., Meyer-Gerspach A.C., Drewe J., Beglinger C., Borgwardt S. Green tea extract enhances parieto-frontal connectivity during working memory processing, Psychopharmacology (Berl), October 2014, 231(19):3879-88) wykazały, że ochotnicy, którzy wcześniej wypili zieloną herbatę, lepiej radzili sobie w testach pamięciowych, co dodatkowo potwierdziły badania z użyciem rezonansu magnetycznego, które wykazały, że po wypiciu zielonej herbaty zwiększa się łączność między płatem ciemieniowym oraz płatem czołowym mózgu.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak zielona herbata wspomaga pamięć i koncentrację?

 

Zielona herbata zawiera szereg związków, które mogą przyczyniać się poprawy funkcji poznawczych, a dokładnie są to:

 

Kofeina

 

Zielona herbata zawiera kofeinę, która jest związkiem poprawiającym koncentrację i uwagę, a także redukuje zmęczenie, dlatego korzystnie wpływa na funkcje kognitywne, na przykład w trakcie pracy i nauki.

 

L-teanina

 

Zielona herbata zawiera również aminokwas określany jako L-teanina, który ma działanie relaksujące i poprawiające nastrój, przez co umożliwia ona uzyskanie stanu relaksacji, nie powodując jednocześnie pojawienia się nadmiernej senności. W połączeniu z kofeiną L-teanina kompleksowo wspomaga funkcje poznawcze, poprawiając uwagę i skupienie.

 

Katechiny

 

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, określane są jako katechiny, a do tej grupy zaliczane są w szczególności dwa związki, dokładnie galusan epigallokatechiny (EGCG) oraz epikatechina. 

 

Katechiny wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, przez co mogą one zmniejszyć stres oksydacyjny i stany zapalne, a przy tym przyczyniają się do poprawy zdrowia mózgu, wspomagając kompleksowo funkcje poznawcze, ponadto zwiększają one produkcję i aktywność białek zaangażowanych w pracę mózgu, przyczyniając się do jej działania wspomagającego pamięć.

 

Polifenole

 

Zielona herbata matcha zawiera różne polifenole, które są związkami roślinnymi o właściwościach przeciwutleniających, między innymi chroniącymi komórki mózgowe przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym i mogą promować zdrowe starzenie się mózgu, dlatego polifenole z zielonej herbaty mogą pośrednio wspierać funkcje pamięci.

Matcha na pamięć – dla kogo jest polecana?

 

Zielona herbata może być doskonałym wyborem dla każdej osoby, której zależy na poprawie swoich zdolności poznawczych, zatem dla kogo w szczególności polecana jest dieta z zielonej herbaty?

 

Zielona herbata może być korzystna dla osób dorosłych, w tym także dla osób starszych, które chcą poprawić swoje funkcje poznawcze i pamięć, ponieważ właściwości przeciwutleniające i neuroprotekcyjne jej składników aktywnych, takich jak katechiny i polifenole, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu i pozytywnie wpływają na procesy związane z pamięcią.

 

Wykazano również, że połączenie kofeiny i L-teaniny znajdujące się w zielonej herbacie ma pozytywny wpływ na uwagę i koncentrację, dlatego też studenci lub osoby wymagające zwiększonej koncentracji i czujności mogą zdecydować się na zieloną herbatę za korzystną jako naturalną alternatywę dla innych napojów zawierających kofeinę.

 

Warto też wskazać, że właściwości neuroprotekcyjne zielonej herbaty matcha mogą być szczególnie istotne dla osób zagrożonych pogorszeniem funkcji poznawczych lub chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja oraz choroba Alzheimera, jako że matcha może wspomagać zdrowie mózgu, do którego pogorszenia dochodzi wraz z postępem wieku.

 

Po zieloną herbatę wspomagającą funkcje poznawcze mogą sięgnąć również osoby, które poszukują alternatywy dla syntetycznych suplementów poprawiających funkcje poznawcze, ponieważ zawiera ona dawkę kofeiny i innych korzystnych związków bez zbędnych dodatków, dlatego jest naturalnym sposobem na poprawę w pamięci i koncentracji.

Jak pić zieloną herbatę matcha z korzyścią dla funkcji poznawczych?

 

Matcha jako herbata wspierająca pamięć może być przyrządzana na wiele sposobów, zarówno jako napój, jak i jako składnik innych receptur.

 

Z matchy można przygotować herbatę i wypić ją przed rozpoczęciem nauki albo pracy, aby poprawić swoje zdolności poznawcze, przy czym matchę przygotowuje się według receptury podanej na opakowaniu – można zmieszać ją zarówno z ciepłą, jak i z zimną wodą.

 

Świetnym pomysłem, by natychmiastowo dostarczyć do organizmu dawkę kofeiny, będzie również orzeźwiający napój zawierający w składzie zieloną herbatę, który można przygotować z dodatkiem różnych składników, na przykład limonki oraz mięty.

 

Również matcha może być składnikiem matcha latte powstającego z herbacianego proszku zmieszanego ze spienionym mlekiem oraz koktajli matcha smoothie z owocami i warzywami, dzięki temu można przygotować smaczny i bogaty w składniki odżywcze napój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *