CategoriesPoradnik

3 najlepsze japońskie akcesoria do parzenia herbaty liściastej oraz matchy

Chasen – trzepaczka bambusowa do herbaty matcha

Do parzenia herbaty zielonej zgodnie z japońskim ceremoniałem stosowane są specjalne rodzaje akcesoriów. Sprawdź 3 popularne japońskie akcesoria, które są powszechnie używane do parzenia herbaty liściastej i matchy!

Jakie akcesoria używane są do parzenia zielonej herbaty?

 

 

Zielona herbata, która określana jest także jako herbata wspierająca pamięć ze względu na swoje właściwości, jest przygotowywana z użyciem specjalnych akcesoriów.

 

 

Do parzenia herbaty zielonej w Japonii używane są chasen, kyusu i chawan. Te akcesoria odgrywają kluczową rolę w ceremonii parzenia herbaty i są powszechnie używane w codziennym przygotowywaniu herbaty w krajach azjatyckich. 

 

 

Gdy wybierana jest dieta z zielonej herbaty, w takim przypadku warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w takie właśnie akcesoria, dzięki czemu przyrządzanie jej będzie jeszcze łatwiejsze. Poniżej prezentujemy dokładne informacje na ich temat!

 

 

Chasen – trzepaczka bambusowa do herbaty matcha

 

 

Chasen to bambusowa trzepaczka zaprojektowana specjalnie do przygotowywania matchy. Służy on do spieniania proszku podczas łączenia go z gorącą wodą w misce, tworząc gładki i kremowy napój matcha. Jest niezbędnym narzędziem do uzyskania tradycyjnej i pożądanej spienionej konsystencji matchy.

 

 

Chasen jest zwykle wykonany z jednego kawałka bambusa i ma cienkie zęby bambusowe, przy czym liczba zębów może być różna, ale zwykle waha się od 80 do 100. Zęby są cienkie i elastyczne, co pozwala im ubijać proszek herbaciany, aby otrzymać gładką i pieniącą się konsystencję.

 

 

Konstrukcja chasen pozwala na łatwe i szybkie mieszanie sproszkowanej matchy z gorącą wodą, pozwalając na odpowiednie ubicie i równomierne rozprowadzenie herbaty. Podczas ubijania matchy zęby mieszają herbatę, pomagając rozbić wszelkie grudki i stworzyć jednorodną zawiesinę cząstek herbaty w płynie. Ponadto ubijanie wprowadza powietrze do napoju, w wyniku czego powstaje charakterystyczna spieniona warstwa, która znajduje się na wierzchu przygotowanej matchy.

 

 

Jak stosować chasen?

 

 

Używanie trzepaczki tego typu wymaga określonej techniki. W trakcie przygotowywania herbaty jest ona trzymana w jednej ręce, podczas gdy druga ręka trzyma chawan (miskę do herbaty). Herbatę ubija się, wykonując delikatne ruchy w przód i w tył w kształcie liter W lub M. Proces powtarza się, aż matcha całkowicie się rozpuści, a na powierzchni utworzy się pianka.

 

 

Warto pamiętać również o odpowiednim postępowaniu z trzepaczką chasen po zakończeniu parzenia herbaty. Po każdym użyciu należy opłukać chasen ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości matchy, a potem delikatnie osusz ręcznikiem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. 

 

 

Zaleca się przechowywanie chasen w dobrze wentylowanym miejscu, dzięki czemu można zapobiec pojawianiu się pleśni na tym akcesorium. Także można zastosować uchwyt do przechowywania jej w pozycji pionowej.

 

 

Kyusu – czajnik do parzenia herbaty zielonej

 

 

Kyusu to japoński czajniczek używany głównie do parzenia herbaty liściastej. Jego nazwa „kyusu” oznacza „czajniczek”. 

 

 

Kyusu jest zwykle wykonany z ceramiki, chociaż można znaleźć odmiany wykonane z innych materiałów, takich jak szkło lub żeliwo. Wybór materiału może mieć wpływ na utrzymanie ciepła i efekty parzenia. Ceramiczne i gliniane kyusus są wybierane najczęściej ze względu na doskonałe zatrzymywanie ciepła i zdolność do nadawania wyraźnego charakteru parzonej herbacie.

 

 

Czajniczek ten zwykle ma boczny uchwyt ułatwiający nalewanie i dziobek. Niektóre kyusu mają wbudowane ceramiczne lub siatkowe sitko, które odfiltrowuje liście herbaty podczas nalewania naparu.

 

 

Kyusu to wszechstronny czajniczek, który może być używany do parzenia różnych rodzajów sypkiej herbaty liściastej, w tym herbaty zielonej, herbaty oolong i naparów ziołowych. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak stosować kyusu?

 

 

Aby użyć kyusu, należy dodać herbatę liściastą do czajnika i zalać gorącą wodą. Konstrukcja kyusu ułatwia proces parzenia, pozwalając liściom herbaty rozwinąć się i uwolnić ich smak i aromat. Niewielki rozmiar kyusu pozwala przy tym uzysakć skoncentrowany napar, idealny do delektowania się smakiem zielonej herbaty.

 

 

Jeżeli czajniczek posiada sitko, w takim przypadku po zakończeniu parzenia można po prostu wyjąć z niego liście herbaciane lub zioła. W przeciwnym razie zaleca się ich odcedzenie przed nalaniem do filiżanek, kubków albo tradycyjnych czarek.

 

 

Po zakończeniu parzenia herbaty w czajniczku konieczne jest jego dokładne umycie za pomocą wody. Nie zaleca się stosowania intensywnie działających środków czyszczących, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie materiału, na przykład mleczek czyszczących.

 

 

Chawan – miseczka, czarka na herbatę

 

 

Chawan to tradycyjna ceramiczna miska używana do przygotowywania i picia matchy. Jest zazwyczaj szeroka i płytka, co pozwala na łatwe ubijanie proszku matcha chasenem, czyli wspomnianą wcześniej bambusową trzepaczką.

 

 

Miseczki te są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i wzorach, co pozwala na osobiste preferencje i indywidualny styl. Chawan może mieć różne tekstury, od gładkich i błyszczących po bardziej szorstkie. Często mają małą stopkę na dole, co zapewnia stabilność i pomaga w chwytaniu miski.

 

 

Jak stosować chawan?

 

 

Podczas ceremonii parzenia herbaty chawan jest trzymany obiema rękami, ponieważ nie ma on uszek jak zwykłe kubki albo filiżanki.

 

 

W trakcie takiej ceremonii proszek herbaciany jest dokładnie odmierzany i umieszczany w chawan, a następnie dodaje się do niego gorącej wody. Matcha jest ubijana z chasenem, aż do uzyskania gładkiej i pienistej konsystencji. Chawan jest następnie przekazywany gościowi.

 

 

Poza ceremoniami herbacianymi czarki są również używane do codziennego delektowania się matchą lub innymi herbatami. W takiej niewielkiej miseczce można również podać shot z zielonej herbaty przygotowywany z małej ilości wody albo na bazie innego napoju.

 

 

Aby zachować swoje miseczki chawan w odpowiedniej kondycji, zaleca się obchodzenie się z nim ostrożnie. Po użyciu należy opłukać chawan wodą, aby usunąć resztki matchy i delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Zaleca się również unikanie intensywnych środków czyszczących, ponieważ mogą one wpływać na materiał, z którego wykonana jest miseczka.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *