CategoriesPoradnik

Rodzaje herbat – czy znasz je wszystkie?

Rodzaje herbat

Herbata jest napojem o wielu korzystnych właściwościach, który powstaje z liści krzewu herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Pod tym terminem znajduje się szeroka gama wyrobów, które mają nie tylko inny kolor, lecz też inaczej pachną i smakują po zaparzeniu. Zobacz wszystkie rodzaje herbat!

Czarna herbata

Najpopularniejszy rodzaj herbaty w Europie to herbata czarna. Termin ten odnosi się do rodzaju herbaty poddawanej dodatkowym procesom przetwórczym, które powodują, że przygotowywane z niej napary mają ciemny, niemalże czarny kolor.

Czarna herbata powstaje z liści, które po zebraniu poddawane są czterem procesom, a dokładnie więdnięcia, skręcania, następnie fermentacji oraz suszenia. Jest ona bardziej utleniona niż inne typy herbat.

Smak czarnej herbaty jest silniejszy niż pozostałych. Często jest ona również aromatyzowana, czyli dodaje się do niej różne składniki, na przykład olejek bergamotkowy w przypadku herbaty Earl Grey.

Herbata czarna jest produkowana w różnych krajach. Najpopularniejszy gatunek herbaty czarnej to yunnan, który pochodzi z prowincji chińskiej o takiej samej nazwie. Także popularne są herbata cejlońska ze Sri Lanki oraz herbaty darjeeling i assam z Indii.

Zielona herbata

Za najzdrowszy rodzaj herbaty uznawana jest herbata zielona, która zawiera w swoich liściach wiele cennych substancji aktywnych pozytywnie wpływających na organizm człowieka.

Proces produkcji herbaty zielonej polega na zebraniu liści, bez poddawania ich procesom oksydacji, czyli utleniania. Może być ona chroniona przed słońcem przed okresem zbiorów, by miała więcej chlorofilu.

Herbata zielona jest źródłem cennych polifenoli, w tym katechin, aminokwasów, witamin i minerałów. Wykazuje ona silne działanie przeciwutleniające, a także przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Wykazano między innymi, że pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej oraz normowaniu poziomu insuliny we krwi.

Produkcja herbaty zielonej prowadzona jest głównie w Chinach oraz w Japonii. Szczególnym powodzeniem cieszy się japońska zielona herbata. Najpopularniejszy gatunek herbaty zielonej to bancha z Japonii. Również zaliczane są do niej gatunki jak genmaicha, hojicha (prażona herbata), sencha (herbata gotowana). 

Na uwagę zasługuje również zielona herbata matcha. To herbata poddana procesowi sproszkowania, co powoduje, że napar zawiera drobno zmielone liście. Dzięki temu jest jeszcze zdrowsza.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Biała herbata

Na uwagę zasługują również herbaty białe. Te rodzaje herbat są przetwarzane podobnie jak zielone, przy czym sam proces przetwórczy jest ograniczony do więdnięcia i suszenia na słońcu. Utlenianie jest zatem minimalne.

Charakterystyczną cechą herbaty białej jest kolor naparu. Po zaparzeniu jest ona słomkowa, a także ma delikatny smak, który nie jest goryczkowy.

Biała herbata jest jedną z najdroższych herbat – najwięcej kosztują te, które powstały z młodych, nierozwiniętych jeszcze pączków.

Pod względem swoich właściwości ma ona również wysoki potencjał przeciwutleniający, podobnie jak herbata zielona.

W sklepach można często znaleźć gatunek herbaty Bai Mudan, który jest przystępny cenowo. Najdroższa jest natomiast herbata Baihao Yinzhen z Chin produkowana w prowincji Fujian.

Żółta herbata

Ten rodzaj herbaty jest bardzo podobny do zielonej, przy czym dodatkowo przeprowadza się w jej przypadku proces fermentacji z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Zebrane liście suszy się, podgrzewa, studzi i powtarza się tę sekwencję kilkukrotnie.

Liście tej właśnie herbaty mają kolor lekko żółtawy, podobnie jak napar, który ma słomiany, żółty odcień. Smak jest lekko cierpki, przechodzący w słodki.

Głównymi gatunkami herbat żółtych są Junshan Yinzhen, Huoshan Huangya oraz Mengding Huangya.

Niebieska herbata – ulung

Ten rodzaj herbaty jest spotykany pod wieloma nazwami. Najczęściej określana jest ona jako herbata niebieska albo ulung, inaczej oolong, a także czasami jako herbata turkusowa, szmaragdowa. Produkowana jest głównie w Chinach i na Tajwanie.

Herbata ta poddawana jest procesowi półoksydacji. Można rozpoznać ją po kolorze liści, ponieważ jej brzegi są ciemniejsze, jak w przypadku herbaty czarnej, natomiast pozostała część jest jaśniejsza i przypomina liście herbaty zielonej.

Proces wytwarzania herbaty niebieskiej obejmuje jej więdnięcie, chłodzenie, podrzucanie listków, potem ich podpiekanie, zwijanie i prażenie. 

Smak herbaty niebieskiej jest charakterystyczny, lokuje się on pomiędzy herbatą czarną a zieloną.

Wśród popularnych gatunków herbaty niebieskiej znajdują się między innymi Da Hong Pao, Dong Ding.

Czerwona herbata

Na uwagę zasługuje również herbata czerwona, czyli inaczej herbat pu-erh. Ten typ herbaty charakteryzuje się dodatkowym procesem jej leżakowania i fermentowania, który następuje z działem drobnoustrojów.

Pod kątem smaku herbata czerwona jest bardziej gorzka od herbaty czarnej, dlatego często jest dodatkowo aromatyzowana za pomocą cytryny. 

Wykazuje korzystne właściwości zdrowotne, między innymi poprawia krążenie, ma działanie antyoksydacyjne. Rekomendowana jest ona również w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, ponieważ wspiera procesy trawienne.

Herbaty owocowe

Termin herbaty bywa również używany do opisu różnego rodzaju mieszanek owocowych. Tego rodzaju mieszanki mogą zawierać zioła, owoce, kwiaty, na przykład jak jabłko, hibiskus, a także przyprawy, które nadają im ciekawy smak i aromat. 

Herbaty owocowe nie zawierają kofeiny, jeśli nie znajdują się w nich liście herbaciane. Są one dzięki temu polecane dla dzieci.

Herbaty ziołowe

Warto wspomnieć również o herbatach ziołowych. Te rodzaje herbat powstają z różnych ziół, które mają prozdrowotne właściwości. Są to między innymi liście mięty, pokrzywy, lipy, rumianku, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich, ponieważ jest ich o wiele więcej.

Wyróżnia się zatem zróżnicowane rodzaje herbat powstających z krzewu herbacianego, które dzielone są przede wszystkim pod względem koloru ich naparu. Zależnie od sposobu przygotowania mają one różny wygląd i smak, a także wykazują rozmaite właściwości prozdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *