CategoriesPoradnik

Sencha japońska zielona herbata liściasta

Zielona herbata Sencha Japońska

Sencha jest czymś więcej niż tylko najzdrowszą herbatą świata. To przede wszystkim wyjątkowy w smaku napar, który stał się elementem japońskiej kultury. Nic więc dziwnego, że Japończycy piją ją bardzo często. W tym artykule zapoznamy się z właściwościami senchy i przekonamy się, dlaczego warto ją włączyć do codziennej diety.

Japońska herbata znana na całym świecie

 

 

Herbata sencha jest lubiana i ceniona nie tylko wśród samych Japończyków, ale również wśród mieszkańców reszty świata. Docenia się ją za dobroczynny wpływ na organizm, właściwości pobudzające, a także za oryginalny i niepowtarzalny smak. Sencha właściwości to inaczej herbata zielona. Oznacza to, że jest ona prawdziwym rezerwuarem ważnych dla zdrowia substancji odżywczych. Dzięki niej można:

 

 

– skuteczniej walczyć z nadwagą i otyłością,

– zapobiegać powstawaniu ciężkich chorób układu krwionośnego,

– stabilizować poziom cukru we krwi,

– oczyścić organizm ze szkodliwych dla niego toksyn,

– opóźnić procesy starzenia,

– uzyskać spory zastrzyk energii na każdy dzień,

– dostarczyć do organizmu wiele niezbędnych witamin i mikroelementów,

– ograniczyć skutki stresu,

– zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy,

– ograniczyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych.

 

 

Nic więc dziwnego, że sencha jest tak lubiana na całym świecie. Zresztą, cóż tu dużo mówić. Osoby, które ją piją, jednogłośnie doceniają jej walory smakowe i prozdrowotne. Dlatego herbata sencha jest jedną z najlepszych w swoim rodzaju. 

 

 

Japońska herbata Sencha

Japonia to kraj, który jest bardzo związany ze swoją tradycją. Sencha jest jednym z wyznaczników tamtejszej kultury. Okazuje się na przykład, że aż 80 procent wypijanych przez Japończyków herbat to właśnie… sencha. Swoistym rytuałem jest też sposób przygotowania tegoż naparu, o czym zresztą będzie można się przekonać kilka akapitów niżej. Zbiory liści senchy rozpoczynają się już w kwietniu i trwają do końca maja. Co ciekawe, termin zbiorów ma wpływ na ostateczny smak herbaty. Liście zebrane w kwietniu wyróżniają się bardzo delikatnym smakiem. Po upływie kolejnych tygodni sencha staje się bardziej wyrazista w smaku. Jest to skutkiem dłuższego dojrzewania liści i wytwarzania w nich odpowiednich substancji chemicznych. 

 

 

Jeśli chodzi o preferencje smakowe Japończyków. to są one bardzo zróżnicowane. W tamtejszym społeczeństwie są osoby, które preferują herbatę tak z wczesnych, jak i z późnych zbiorów. W końcu mowa jest o narodzie, dla którego sencha jest idealna tak latem, jak i zimą. W lecie schłodzona herbata jest używana jako napój o silnych właściwościach orzeźwiających. Z kolei zimą docenią ją osoby, które chcą się po prostu rozgrzać. 

 

 

Jak właściwie zaparzyć senchę?

Herbata sencha wzięła swą nazwę od… ognia. W tłumaczeniu na polski oznacza „gotowaną na wolnym ogniu”. Japończycy zresztą stale doskonalą jej technikę parzenia, gdyż dzięki temu mogą uzyskać napar o bardziej wysublimowanym smaku i aromacie. Poza tym nie można zapominać, że jeśli sencha ma mieć jakieś prozdrowotne właściwości, to musi być przygotowywana w odpowiednich warunkach. Swoistym obowiązkiem podczas parzenia herbaty jest np. właściwe kontrolowanie temperatury naparu. Jeśli będzie zbyt wysoka, to wszystkie ważne dla zdrowia składniki po prostu się ulotnią.

 

 

Jeśli konsumentowi zależy na w miarę szybkim przygotowaniu naparu, to wystarczy, że zaleje liście zielonej herbaty wodą o temperaturze od 60 do 80 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że jej parzenie powinno trwać od 1 do 3 minut. Po przekroczeniu tego czasu sencha zacznie uwalniać do wody garbniki, czyli substancje o wyrazistym, gorzkim smaku. Dlatego im dłużej parzy się herbatę, tym jej smak jest bardziej intensywny. Warto również dodać, że długo parzony napar ma silne właściwości uspokajające. I jeszcze jedno: liście senchy można zalewać nawet 2 – 3 razy. 

 

 

Przygotowanie senchy – krok po kroku

W produkcji senchy bardzo istotna jest pieczołowitość, z jaką Japończycy podchodzą do tego procesu. Tuż po ścięciu liści są one poddawane bezpośredniemu oddziaływaniu pary wodnej. Następnie suszy się je i zwija, dzięki czemu zyskują charakterystyczny kształt stożka. Sencha ma to do siebie, że jej liście nie leżakują. W praktyce oznacza to, że ich smak jest naturalny i nie wynika np. z procesu fermentacji lub utleniania. Mówiąc wprost – konsument senchy otrzymuje odpowiednio przygotowane liście, których smak i skład są jak najbardziej naturalne. 

 

 

Jakie są najważniejsze właściwości senchy?

Wielu Japończyków sądzi, że to właśnie zielona herbata sencha sprawia, że ich życie (w porównaniu do innych nacji) jest znacznie dłuższe. Owszem, takie podejście można krytykować, ale nie można zapominać, że herbata ta zawiera w sobie istotne dla zdrowia substancje aktywne. W skład naparu wchodzą m.in:

 

 

– przeciwutleniacze,

– wapń,

– fluor,

– potas,

– żelazo, 

– sód,

– witaminy z grupy B,

– witaminy A, C, E, K.

 

 

Dzięki temu sencha poprawia komfort życia, dodaje energii, usprawnia procesy odpowiedzialne za przemianę materii, poprawia krążenie i opóźnia procesy starzenia. Picie japońskiej herbaty ma też istotny wpływ na zdolności do zapamiętywania, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości. 

 

 

Senchę można pić codziennie i to bez obaw o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Napar spożywa się albo w tradycyjny sposób, albo też z dodatkiem różnych suszonych owoców i płatków kwiatów. Producenci senchy wzbogacają ją w bardzo różnorodny sposób, oferując tym samym napar o szerokiej palecie smakowej. Każdy może znaleźć odpowiedni smak dla siebie.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Zastosowanie senchy

Japończycy piją senchę na różne okazje. Zwykle traktują ją jako smaczny napój o właściwościach rozgrzewających lub orzeźwiających. Herbatnie spożywa się prozdrowotnie i jako dodatek do niektórych dań. Okazuje się, że dla takich dań jak sushi sencha jest doskonałym uzupełnieniem. Łagodny wariant herbaty jest polecany do pikantnych posiłków, a także dań z ryb i owoców morza. W razie potrzeby napar można też dosłodzić. Rzadko wykorzystuje się w tym celu cukier. Zwykle stosuje się syrop klonowy lub słodki sok malinowy. 

 

 

Jak widać, sencha to nie tylko herbata, ale też kawał japońskiej kultury. Czy zdecydujesz się, aby ją poznać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *