CategoriesPoradnik

Cold brew herbata – wszystko, co warto wiedzieć

Herbata cold brew

Czy herbatę można parzyć „na zimno”? Okazuje się, że tak. Oczywiście potrzebna jest do tego dobrej jakości susz i… mnóstwo czasu. Bądź co bądź mówimy o napoju, którego czas przygotowania to nawet 15 godzin. W poniższym artykule skupimy się na tym, czym jest cold brew herbata, a także jak ją przyrządzić w oparciu o najlepszą, zieloną herbatę.

 

Herbata parzona na zimno, czyli cold brew tea

Przygotowanie herbaty na zimno to strzał w dziesiątkę. Wystarczy do tego woda w temperaturze pokojowej (odpowiednio przefiltrowana), a także zielona herbata i – jeśli ktoś lubi – kilka dodatków smakowych. Do przygotowania gotowego napoju potrzeba też odrobiny cierpliwości, gdyż uwalnianie substancji smakowych odbywa się w niej dużo wolniej niż w przypadku herbat zalewanych gorącą wodą. W zamian otrzymujemy smaczny i zdrowy „napar”, który wyróżnia się mniejszą ilością garbników i tym samym dużo delikatniejszym i słodszym smakiem. Herbata parzona na zimno posiada również w swoim składzie znacznie mniej kofeiny, a to oznacza, że jej właściwości pobudzające będą dość ograniczone. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie każdy lubi mocną herbatę, która pobudza na cały dzień. 

Przygotowanie herbaty na zimno nie zajmuje tyle czasu co sporządzenie gorącego naparu o ściśle określonej temperaturze. Cold brew zielona herbata parzona jest w temperaturze pokojowej. Jedyne czego potrzeba, to przefiltrowana woda. 

Cold brew, czyli herbata idealna na lato

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie sensowność picia gorącej herbaty w równie gorący, wręcz upalny dzień. Cold brew herbata to idealna propozycja dla takich osób. Jest ona czymś w rodzaju domowego ice tea, które na dodatek jest bardzo proste w przygotowaniu. Wystarczy zalać herbatę, wstawić do lodówki, a rano lekko doprawić (np. sokiem z cytryny), by uzyskać wyjątkowy w smaku i orzeźwiający napój. Jeśli ktoś lubi, może do niego dodać truskawek, kawałek jabłek lub maliny. Słodzić taką herbatę też można, ale lepiej nie wykorzystywać do tego celu tuczącego cukru. Zamiast niego warto dodać syrop klonowy lub miód. Ten ostatni posiada mnóstwo korzystnych dla zdrowia właściwości i co najważniejsze – nie ma ryzyka, że jego dobroczynne składniki zostaną zniszczone przez gorący napar. 

Przepis na cold brew herbata z wykorzystaniem matchy

Jeśli ktoś chce sprawdzić, jak smakuje cold brew herbata przepis znajdzie poniżej. Do jej przygotowania wykorzystamy matchę, czyli japońską, sproszkowaną herbatę. Jest to często stosowany dodatek do wielu egzotycznych potraw, w tym makaronu soba i niektórych lodów. Matcha nie wzięła się znikąd. Do Japonii dotarła ona na skutek działalności mnichów buddyjskich i to już w XII wieku. To właśnie mnisi przekazali Japończykom sposób parzenia matchy, a ich umiejętności stały się z biegiem czasu podstawą tradycyjnych metod przygotowywania tego naparu. 

Matcha jest produkowana z liści krzewów, które w trakcie cyklu wzrostu okładane są specjalnymi matami. Dzięki temu napar z tych roślin zyskuje tak charakterystyczny smak. Pod tym względem matcha znacząco różni się od senchy, która wzrasta w pełnym świetle słońca. Wspomniane maty stosuje się na około dwa tygodnie przed zbiorami. Brak naturalnego światła sprawia, że rośliny tracą intensywny, zielony kolor. Jednocześnie wytwarzają one znacznie więcej aminokwasów, dzięki którym zyskują lekko słodkawy i delikatny smak. Liście zebrane z roślin są następnie suszone, po czym dokładnie się je mieli. Dzięki temu herbata matcha posiada charakterystyczny, bladozielony kolor. 

Składniki niezbędne do przygotowania herbaty cold brew matcha

Do przygotowania cold brew herbata niezbędne są:

– pół łyżki stołowe matchy, czyli równowartość 3 g,

– szklanka wody około 250 ml przefiltrowanej lub mineralnej (temperatura pokojowa),

– dodatki smakowe w postaci kostek lodu (idealne na lato), pokrojone owoce, zioła, substancje chłodzące itd. 

Jak to wszystko połączyć?

Proces przygotowania tej herbaty jest bardzo prosty. Rozpoczynamy go od wsypania herbaty do miseczki lub szklanki. Następnie herbatę zalewamy 50 ml wody gorącej wody (temperatura około 70 stopni celsjusza), mieszamy dość intensywnie aż stworzy się pianka, łączymy z pozostałą wodą o temperaturze pokojowej i odstawiamy na około 5-10 minut do wystudzenia. Następnie Po upływie tego czasu herbatę należy przestawić do lodówki. Łączny czas zimnego zaparzania zależy od preferencji smakowych konsumenta. Aromatyczny i wyrazisty smak herbaty można uzyskać po około 2-3 godzinach parzenia. Można ją również zostawić na noc, by od rana mieć dostęp do orzeźwiającej, domowej ice tea. Napój o znacznie subtelniejszym smaku można mieć już po około 1 godzinie. 

Podobny schemat parzenia clod brew jest w przypadku zwykłej zielonej liściastej herbaty z tym, że wymaga ona więcej czasu. 

Proces przygotowania liściastej herbaty jest analogiczny do matchy, z tym, że zamiast proszku z zielonej herbaty mamy liście. Rozpoczynamy go od wsypania herbaty do litrowego dzbanka. Następnie całość zalewamy litrem wody, mieszamy dość intensywnie i odstawiamy na około dwie godziny. Po upływie tego czasu herbatę należy przestawić do lodówki. Łączny czas zimnego zaparzania zależy od preferencji smakowych konsumenta. Zdecydowany, wyrazisty smak herbaty cold brew z liści zielonej herbaty można uzyskać po około 12 – 15 godzinach parzenia. Jeśli chcesz rano cieszyć się orzeźwiającą herbatą warto ją zostawić na noc. Napój o znacznie łagodniejszym smaku można uzyskać już po około 3 godzinach. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak urozmaicić smak cold brew herbaty?

 

 

Przygotowany napój ma bardzo charakterystyczny smak. Osoby, które wcześniej spożywały głównie słodzone, aromatyczne napoje, mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do niego. Dlatego warto czasami wzbogacić swoją domową ice tea o dodatkowe nuty smakowe. Ważne, aby pochodziły one jedynie z naturalnych źródeł. Co w związku z tym można dodać do herbaty na zimno?

 

 

Lista składników jest bardzo długa. Oprócz wspomnianych kostek lodu (które są pozycją obowiązkową w ice tea), warto pomyśleć o owocach cytrusowych (zwłaszcza cytrynie i limonce), oraz jabłkach i truskawkach. Smak herbaty można wzbogacić czymś słodkim np. sokiem malinowym lub truskawkowym. Ciekawym sposobem jest też zalewanie herbatą szklanek po wypitym soku cytrynowym. Tak, jest to propozycja dla osób o dość mocnym charakterze, ale tylko tak możemy zapewnić swoim organizmom dostęp do napoju o doskonałych walorach odżywczych.

 

 

Podsumowując, cold brew zielona herbata obowiązkowy składnik letniej diety. Lekki i przyjemny w smaku napój szybko orzeźwi i co więcej – doskonale nawodni organizm. Będzie on również świetnym dodatkiem do dietetycznych i lekkostrawnych potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *