CategoriesUroda i zdrowie

Wpływ zielonej herbaty na mózg

Wpływ zielonej herbaty na ludzki mózg

Przeprowadzone w ostatnich latach badania jednoznacznie wykazały, że regularne spożywanie zielonej herbaty usprawnia pracę ludzkiego mózgu. Warto pamiętać o tym, że jego prawidłowe funkcjonowanie determinuje pracę całego organizmu, stąd też dobrze zapoznać się z tym tematem nieco głębiej. 

 

Wartości odżywcze zielonej herbaty

Aby móc opisać zbawienny wpływ spożywania zielonej herbaty na pracę ludzkiego mózgu, warto zapoznać się z jej wartościami odżywczymi. Napar z zielonej herbaty powstaje w wyniku zaparzania pączków i młodych liści drzewa herbacianego. Jego smak jest bardzo specyficzny i większość osób opisuje go jako wyjątkowo orzeźwiający z ukrytą nutką goryczy.

Nie bez powodu zielona herbata jest nieodłącznym elementem tradycyjnej kultury chińskiej. Oczywiście, napar warto spożywać profilaktycznie, aby maksymalnie wykorzystać jego prozdrowotne działanie.

Niepozorne liski zielonej herbaty są cennym źródłem ogromnej ilości witamin i minerałów. Znaleźć w nich można fluor, potas, żelazo cynk i magnez, a także witaminy A i E. Napar z zielonej herbaty jest także źródłem flawonoidów, aminokwasów, garbników, polifenoli i innych antyoksydantów.

Nic więc dziwnego, że napar z zielonej herbaty polecany jest jako element profilaktyki antynowotworowej, a także środek służący do stymulacji procesu odchudzania.

Wiele osób twierdzi, że zielona herbata stanowi doskonały zamiennik wody w codziennej diecie. Pora przyjrzeć się, jakie działanie wykazuje, jeśli chodzi o funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Zielona herbata wpływ na mózg

Badania jednoznacznie wykazały, że zielona herbata jest nie tylko odprężającym i rozbudzającym napojem, ale także naparem, który może człowieka uczynić dosłownie mądrzejszym. Ważnym składnikiem naparu jest kofeina, która od dawna znana jest jako potężny stymulant. Regularne spożywanie zielonej herbaty pobudza organizm, a jednocześnie nie wywołuje efektu roztrzęsienia, który często występuje w przypadku spożycia zbyt mocnej kawy. Napar z zielonej herbaty pobudza pracę neuronów i koncentrację neuroprzekaźników, co sprzyja poprawie ogólnego funkcjonowania ludzkiego mózgu. Herbata poprawia czujność, czas reakcji, pamięć oraz nastrój.

Poza kofeiną w zielonej herbacie znaleźć można także ważne aminokwasy, które wykazują działanie przeciwlękowe. Zwiększają one również produkcję dopaminy, a także wytwarzanie fal mózgowych. Przeprowadzone badania wykazały, że kofeina i aminokwasy działają synergicznie, skutecznie poprawiając funkcjonowanie mózgu.

Zielona herbata a ochrona mózgu w starszym wieku

Naukowcy zgodnie twierdzą, że zielona herbata nie tylko poprawia funkcjonowanie mózgu w czasie bieżącym, ale również wpływa na poziom jego ochrony w starszym wieku. Choroba Alzheimera wciąż pozostaje jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych u ludzi, sprzyjających powstawaniu demencji. Drugą z takich chorób jest choroba Parkinsona, która prowadzi do śmierci neuronów zajmujących się wytwarzaniem dopaminy. Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazały, że związki katechiny, które obecne są w naparze z zielonej herbaty, wykazują działanie ochronne, jeśli chodzi o ludzki mózg. Potencjalnie obniża to ryzyko występowania Alzheimera i Parkinsona u osób w podeszłym wieku. 

Zielona herbata na depresję

Przeprowadzone w Korei badania wykazały, że osoby, które regularnie spożywają zieloną herbatę, są o wiele mniej narażone na rozwój depresji niż ci, którzy nie znajdują dla niej w ogóle miejsca w swojej diecie. Naukowcy przypuszczają, że zielona herbata może powodować zmiany zachodzące w istocie szarej mózgu. Dzięki temu potencjalnie można wykorzystywać ją do kontroli depresji bądź też demencji. Oczywiście, wciąż są to przypuszczenia, które jednak dają sporą nadzieję, jeśli chodzi o walkę z chorobami psychiatrycznymi. 

 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha wpływ na mózg

 

Matcha to proszek, który wytwarzany jest z liści zielonej herbaty. W przeciwieństwie do tradycyjnej zielonej herbaty nie wytwarza się z niej naparu, a w celu jej spożycia wystarczy wymieszać proszek z wodą. Dzięki temu w łatwy sposób można wykorzystać wszystkie cenne właściwości zielonej herbaty, nie zaś wyłącznie te, które zdołają przeniknąć do naparu. Matcha stała się szczególnie popularnym napojem zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy okazało się, że o wiele lepiej pobudza organizm niż tradycyjna kawa, a jednocześnie dostarcza mu wielu cennych składników odżywczych.

 

Wyniki badań wykazują, że polifenole, które obecne są w dużych ilościach w proszku matchy, wykazują bardzo pozytywny wpływ, jeśli chodzi o poprawę funkcji percepcyjnych mózgu, a jednocześnie pozwalają na obniżenie poziomu stresu, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne. Poprawa zdolności metabolicznych w mózgu działa na poziom energii i witalności, co doskonale wpływa na cały organizm i pozwala funkcjonować mu na wysokich obrotach przez cały dzień.

 

Dietetycy zalecają regularne spożywanie matchy, a to ze względu na jej doskonały wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu dopaminy i serotoniny w ludzkim organizmie. Są to substancje, które służą zachowaniu dobrego samopoczucia, gotowości do podejmowania wyzwań oraz wysokiego poziomu kreatywności. Zarówno dopamina, jak i serotonina regulują ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć, a także warunkują odczuwanie przyjemności. Najnowsze badania wskazują, że dopamina jest podstawą procesów motywacyjnych, a także odpowiada za ludzką chęć do uczenia się i działania.

 

Matcha zielona herbata – wpływ na koncentrację i skrócenie czasu reakcji

 

Z racji tego, że w proszku matchy l-teanina i kofeina występują w idealnie dopasowanych proporcjach, doskonale wpływają one na zdolności poznawcze człowieka. Według przeprowadzonych badań uczestnicy testów, którzy przed wykonaniem zadania wypili matchę, o wiele lepiej potrafili skupić uwagę na wykonywanej przez nich czynności, a jednocześnie czas reakcji na bodźce znacznie się u nich skrócił.

 

Jak widać, zarówno zielona herbata, jak i matcha wykazują naprawdę zbawienne działanie, jeśli chodzi o pracę ludzkiego mózgu. Oznacza to, że bez wątpienia warto znaleźć dla nich miejsce w codziennej, zbilansowanej diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *