CategoriesUroda i zdrowie

Zielona herbata zwiększy Twoją wydolność fizyczną!

Wpływ zielonej herbaty na wydolność fizyczną organizmu

Nie tylko wyśmienicie smakuje, ale również dba o zdrowie – zielona herbata jest skarbnicą cennych związków. Jej picie polecane jest między innymi tym osobom, u których problemem jest brak energii i obniżona wydolność. W jaki sposób zielona herbata wpływa na wydolność fizyczną organizmu?

Wydolność fizyczna organizmu – co to jest?

 

Wydolnością fizyczną określa się zdolność do wysiłku fizycznego bez pojawiania się szybkich objawów zmęczenia.

 

Osoby o wysokiej wydolności fizycznej mogą efektywniej wykonywać aktywność ruchową, ponieważ wolniej się męczą. Te, u których wydolność ta jest na niższym poziomie, szybciej odczuwają u siebie brak energii i towarzyszące mu przemęczenie.

 

Wydolność fizyczna ma duże znaczenie nie tylko dla sportowców, którzy potrzebują jej do tego, by efektywnie ćwiczyć. Również ważna jest na co dzień, aby bez problemów pracować, podbiec do autobusu lub nie stracić tchu podczas spaceru z rodziną.

Na wydolność fizyczną wpływa wiele czynników, między innymi:

 

  • Zachodzące w organizmie przemiany energetyczne,
  • Gospodarka wodno-elektrolitowa,
  • Procesy termoregulacyjne,
  • Budowa ciała,
  • Psychika.

 

O wydolności fizycznej decyduje zatem szereg układów ciała człowieka, w tym oddechowy, krążeniowy, hormonalny, nerwowy oraz układ ruchu. Gdy działają one sprawnie, wydolność jest na wysokim poziomie. W przeciwnym przypadku może być ona obniżona, co przekłada się na ogólną kondycję całego organizmu.

 

Jak zadbać o swoją wydolność fizyczną?

 

Istnieje wiele sposobów podwyższenia wydolności organizmu. Aby ją poprawić, można zastosować różne rozwiązania, między innymi bardziej urozmaicone treningi, ćwiczenia oddechowe, odpowiednią dietę czy suplementy.

 

 

Kluczowe znaczenie ma systematyczność, ponieważ budowa wydolności fizycznej odbywa się stopniowo. Tylko wtedy można uzyskać oczekiwane efekty, ponieważ organizm buduje uzyskuje lepszą kondycję.

 

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wydolność fizyczną może poprawić również herbata, a dokładnie herbata zielona, która ze względu na znajdujące się w niej składniki niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak zielona herbata wpływa na wydolność?

 

 

U osób pijących napar jak zielona herbata wydolność fizyczna może ulec znacznej poprawie. W jaki sposób herbata ta działa na organizm człowieka?

 

W zielonej herbacie znajduje się pełna paleta wartościowych substancji aktywnych. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywają zaliczane do polifenoli katechiny. Są to bardzo silne przeciwutleniacze, które wykazują szerokie spektrum działania, między innymi antyoksydacyjnego, antynowotworowego i przeciwzapalnego.

 

Do katechin zaliczany jest szereg związków, wśród których najsilniejsze działanie ma galusan pigalokatechiny, w skrócie określany jako EGCG. Z punktu widzenia wydolności fizycznej duże znaczenie ma także epikatechina, czyli EC.

 

Zielona herbata jest również źródłem teiny, czyli odmiany kofeiny występującej w liściach herbacianych.

 

W jaki sposób znajdujące się w zielonej herbacie związki wpływają na wyższy poziom energii i mniejsze zmęczenie podczas wysiłku?

 

Galusan pigalokatechiny (EGCG)

 

Ten polifenol pozytywnie oddziałuje na cały organizm człowieka, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, a także poprawia wydolność. 

 

Galusan pigalokatechiny reguluje gospodarkę lipidową, zmniejszając poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu pomaga on zredukować ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych. Zmniejsza też agregację płytek krwi, więc działa przeciwzakrzepowo. Pomaga przy tym w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, normalizując ciśnienie krwi, ale też pozwala na przedłużenie treningów.

 

Jak można poczytać w publikacji „Green Tea Catechins and Sport Performance”, EGCG przez swoje silne działanie antyoksydacyjne umożliwia także zmniejszenie uszkodzeń mięśni, do których dochodzi na skutek aktywności fizycznej. Walcząc z wolnymi rodnikami, pomaga w zachowaniu odpowiedniej wydajności pracy tkanki mięśniowej. 

 

Wspiera przy tym pobór tlenu, co powoduje, że wydolność organizmu może ulec natychmiastowemu zwiększeniu.

 

Dodatkowo galusan pigalokatechiny ogranicza kumulowanie się tłuszczu i pomaga w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej na skutek procesów termogenezy, czyli podwyższania temperatury ciała i adipogenezy przez hamowanie dojrzewania komórek tłuszczowych.

 

Epikatechina (EC)

 

Bardzo ważnym związkiem z punktu widzenia kondycji człowieka jest też epikatechina. 

 

Zaliczana jest ona również do związków polifenolowych i jej zadaniem jest podnoszenie poziomu folistatyny. Związek ten powoduje blokowanie miostatyny, czyli białka, które ogranicza rozwój tkanki mięśniowej. Właśnie dlatego używana jest ona często przez sportowców, którym zależy na rozbudowaniu masy mięśniowej.

 

Wobec tego epikatechina może sprawić, że tkanka mięśniowa rozwija się efektywniej, a przez to możliwe będzie uzyskanie lepszej wydolności fizycznej.

 

Dodatkowo pomaga ona w utrzymaniu wytrzymałości i zachowaniu kondycji fizycznej, którą można zdobyć w trakcie treningów. 

 

Teina

 

W przypadku napoju jak zielona herbata wydolność organizmu jest również podwyższana przez obecność teiny, czyli formy kofeiny występującej w herbacie.

 

Teina jest związkiem o działaniu psychoaktywnym, stymulującym, który wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym również może zwiększać wydolność organizmu.

 

Zielona herbata, która również zawiera dużą ilość teiny, zmniejsza przemęczenie, rozkojarzenie, senność, dodaje energii, poprawia pamięć i koncentrację. Wobec tego picie herbaty może pomóc w treningach i sprawić, że będą one efektywniejsze.

 

Dodatkowo teina może poprawić procesy spalania tkanki tłuszczowej w organizmie, pomagając w redukcji jej nadmiernej ilości.

 

Jaką wybrać zieloną herbatę na lepszą wydolność fizyczną?

 

Aby zwiększyć swoją wydolność fizyczną, warto sięgnąć po dobrej jakości zieloną herbatę, najlepiej typu matcha, czyli herbatę sproszkowaną. Wtedy do organizmu można dostarczyć więcej substancji aktywnych niż w przypadku herbaty ze zwykłego naparu.

 

U osób regularnie pijących herbatę matcha wydolność fizyczna ulega zwiększeniu, dlatego będzie ona bardzo dobrym wyborem dla początkujących i doświadczonych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *