CategoriesUroda i zdrowie

Zielona herbata a ból głowy

Zielona herbata a ból głowy

Wszyscy wiemy, jak dokuczliwy może być ból głowy. To przypadłość, która w wielu przypadkach może doprowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Sprawdźmy zatem, jak zielona herbata może pomóc w walce z bólem. 

Czym jest ból głowy?

 

 

Na to na pierwszy rzut oka banalne pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Oczywiście ból głowy jest dolegliwością, która zawsze wiąże się z tym samym dyskomfortem. Nie można jednak zapominać, że medycyna zna co najmniej kilkanaście przyczyn jego powstawania. Jego lokalizacja i intensywność mówi bardzo dużo o pochodzeniu tej dolegliwości. Zwykle nie zagraża on bezpośrednio naszemu życiu, ale czasem może świadczyć o występowaniu pewnych schorzeń, które takie zagrożenie mogą stanowić. 

 

 

Skąd zatem bierze się ból? Najczęstsze jego przyczyny, to:

 

 

– wyczerpanie psychiczne,

 

 

– zmęczenie, 

 

 

– zmiany w obrębie naczyń krwionośnych,

 

 

– zaburzona przemiana materii,

 

 

– stany zapalne (np. zapalenie ucha środkowego),

 

 

– problemy z przemianą materii.

 

 

Od razu podkreślamy, że uporczywego bólu głowy nie należy “leczyć” zieloną herbatą. Jeśli taki dyskomfort się pojawia, to jest to znak, że koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Napar warto stosować wówczas, gdy ból wynika z przeziębienia, stresu lub zmęczenia psychicznego, a więc przyczyn, które de facto nie zagrażają bezpośrednio naszemu życiu i zdrowiu. Dlaczego zielona herbata jest skutecznym remedium w walce z tą dolegliwością?

 

 

Jak zielona herbata pomaga w walce z bólem?

 

 

Wiele osób sądzi, że napar ten pije się głównie w celu obniżenia masy ciała. Jest w tym sporo racji, gdyż zielona herbata na zrzucenie wagi ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na inne układy wchodzące w skład naszego organizmu. 

 

 

Dlaczego zielona herbata pomaga w walce z bólem? Odpowiedź jest prosta – skutecznie pomaga pokonać objawy tej dolegliwości. Dobrym przykładem są naczynia krwionośne, które w trakcie trwania bólu głowy ulegają rozszerzeniu. Substancje aktywne zawarte w zielonej herbacie prowadzą do ich zwężenia, a w konsekwencji – do złagodzenia doznań bólowych. Poza tym należy pamiętać, że zielona herbata:

 

 

– zawiera kofeinę, która korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego, łagodzi stres i pomaga dostarczyć organizmowi niezbędne substancje odżywcze,

 

 

– pomaga spowolnić postęp chorób neurodegeneracyjnych,

 

 

– spowalnia procesy starzenia, dzięki dużej ilości zawartych w niej polifenoli,

 

 

– dodaje energii i chęci do życia.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Zielona herbata w walce z przyczynami bólu głowy

 

 

Okazuje się, że zielona herbata świetnie “radzi sobie” zarówno ze skutkami, jak i z przyczynami bólu głowy. Wynika to z jej dobroczynnych właściwości dla organizmu. Dlaczego zatem warto ją pić?

 

 

1. Zielona herbata łagodzi stres. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dużo się stresują i jednocześnie chcą zadbać o prawidłowe działanie centralnego układu nerwowego. Regularne picie naparu pozwala się uspokoić i z większym dystansem podchodzić do codziennych wyzwań. 

 

 

2. Zawarte w zielonej herbacie substancje aktywne “zasilają” tkanki w najważniejsze substancje odżywcze. Dzięki niej zwiększa się ciśnienie krwi wewnątrz naczyń krwionośnych, co przekłada się na szybszy metabolizm. 

 

 

3. Zielona herbata ma silne właściwości oczyszczające. Ból głowy często wynika z nieprawidłowego metabolizmu. Odkładające się w organizmie toksyny mogą doprowadzić do różnych dysfunkcji układu nerwowego. Dzięki zielonej herbacie łatwiej pozbyć się tych składników i w konsekwencji poczuć się lepiej.

 

 

4. W zielonej herbacie znajduje się mnóstwo antyoksydantów (polifenoli). To substancje, które są odpowiedzialne za spowalnianie procesu starzenia się tkanek organizmu. Dzięki temu łatwiej opóźnić zjawiska, które są odpowiedzialne m.in. za narastający ból głowy (np. migrenowy).

 

 

Poza tym warto podkreślić, że zielona herbata to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć swoją odporność. Zawarte w niej składniki stymulują organizm do skuteczniejszej walki z patogenami. 

 

 

A co z herbatą sproszkowaną taką jak matcha?

 

 

Wiele osób zastanawia się, czy podobne właściwości wykazuje sproszkowana, zielona herbata matcha. Przypatrzmy się jej właściwościom i oceńmy, czy jest to możliwe.

 

 

Jest to herbata sproszkowana, czyli taka, która powstała na skutek mechanicznego rozdrabniania liści i innych składników pomocniczych. Dzięki temu ma ona postać niezliczonej ilości cząstek, które szybciej emitują do wody (podczas parzenia) wszystkie niezbędne składniki. 

 

 

Herbaty sproszkowane po zaparzeniu zawierają znacznie więcej substancji aktywnych. Dzięki temu ich działanie jest znacznie skuteczniejsze w kontekście walki z bólem głowy. Oczywiście picie takiego naparu przekłada się też na szereg innych korzyści zdrowotnych.

 

 

Mówiąc wprost – picie herbaty sproszkowanej może przynieść jeszcze lepsze efekty, niż spożywanie tradycyjnego “zielonego” naparu. 

 

 

I na koniec – dlaczego warto używać zielonej herbaty na ból?

 

 

Fakt, odchudzanie z zieloną herbatą jest bardzo skuteczne i może przynieść dość szybkie rezultaty dla naszego zdrowia. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że napar może pomóc nam w walce z wieloma innymi dolegliwościami, a zwłaszcza z bólem głowy. 

 

 

Owszem, wiele osób stosuje zamiast naturalnych substancji leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Naturalnie nie da się zakwestionować ich skuteczności, gdyż na ogół pomagają szybko uporać się z bólem. Mało tego – stosowanie leków jest w wielu przypadkach niezbędne i wiąże się z konkretnym procesem leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że natura daje nam również wiele alternatywnych środków pozwalających walczyć z niektórymi dolegliwościami. 

 

 

Jeśli więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie stosować zielonej herbaty, z pewnością warto ją włączyć do codziennej diety. Wystarczy jedna filiżanka dziennie, aby poprawić swoje samopoczucie, pozbyć się toksyn z organizmu i po prostu zapodać sobie solidny zastrzyk energii na każdy dzień. 

 

 

Reasumując, dla osób, które piją takie napoje jak zielona herbata utrata wagi to tylko jedna z zalet ich spożywania. Tymczasem wiele osób uważa, że jej właściwości ograniczają się głównie do obniżenia masy ciała. W rzeczywistości jej regularne picie niesie ze sobą szereg innych korzyści zdrowotnych.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *