CategoriesUroda i zdrowie

Herbata a nudności

Herbata a nudności

Mdłości to problem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Czy zawsze musimy się ich bać? Faktem jest, że ich przyczyny są często bardzo błahe. W takich przypadkach polecamy pić herbatę, choć zalecamy, aby pamiętać o umiarze. Jaką herbatę warto pić w walce z nudnościami? O tym napiszemy w niniejszym poradniku.

Skąd się biorą mdłości?

 

 

W przypadku mdłości sprawa jest prosta. Biorą się one zwykle z problemów natury gastrycznej. Zdecydowana większość osób cierpiących na nie (pomijając kobiety w ciąży i osoby na “kacu”) najpewniej się czymś zatruła lub zapomniała o tym, że po obfitym jedzeniu warto sobie odpocząć. Czasem jednak przyczyny powstawania nudności są objawem dużo cięższych schorzeń. Niektóre z nich mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, a nawet życia. Najpoważniejsze przyczyny powstawania mdłości to:

 

 

– udar,

 

 

– guzy zapalne i nowotworowe (niedrożność jelit),

 

 

– choroby żołądka,

 

 

– stany zapalne w obrębie przełyku itd. 

 

 

Nudności mogą być też objawem intensywnej zgagi, a także urazów głowy, w tym wstrząsu mózgu. 

 

 

Jeśli nudności są spowodowane tak poważnymi chorobami, to jedyne, co nam pozostaje, to jak najszybsze udanie się do lekarza. W pozostałych (lekkich) przypadkach można pić różnego rodzaju herbaty. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jakie herbaty mogą okazać się pomocne w walce z nudnościami?

 

 

1. Herbata imbirowa

 

 

Imbir już od lat jest wykorzystywany do walki z nudnościami. Co ciekawe, stosuje się go również (pomocniczo) w warunkach klinicznych. Badania dowiodły, że przyjmowanie od 0,5 do 1 g imbiru dziennie, ogranicza intensywność wystąpienia nudności wywołanych działaniem chemioterapii. Z czego wynika ta właściwość? Otóż herbata imbirowa posiada w swoim składzie dwa związki chemiczne o wdzięcznej nazwie gingerol i shogaol. Ich działanie pozwala ograniczyć ten nieprzyjemny stan i jednocześnie pomaga przywrócić działanie układu pokarmowego do normy. 

 

 

Należy jednocześnie pamiętać, że herbata imbirowa nie może być spożywana w III trymestrze ciąży. Nie powinny jej też pić osoby, które mają problemy z zaburzeniami krzepnięcia krwi. 

 

 

2. Herbata rumiankowa na mdłości

 

 

W walce z nudnościami bardzo pomocna może być herbata z rumianku. Wynika to z faktu, że zawiera ona mnóstwo związków chemicznych pochodzenia naturalnego (roślinnego). Są to substancje, które wykazują ogromną skuteczność w chorobach lokomocyjnych, a także we wzdęciach i biegunkach. 

 

 

Co ciekawe, wystarczy przyjmować około 500 ml naparu z rumianku dziennie, aby zmniejszyć ryzyko nudności do poziomu porównywalnego z imbirem (punkt wyżej). Niektóre badania dowodzą nawet, że rumianek jest od niego skuteczniejszy w walce z mdłościami. Kobiety ciężarne, które zwykle cierpią na poważne nudności, powinny picie rumianku konsultować z lekarzem. Wynika to z faktu, że niektóre związki zawarte w herbatach ziołowych, mogą być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. 

 

 

3. Herbaty z miodem i cytryną

 

 

Herbata miodowo cytrynowa to prawdziwy rarytas. Jest słodka, smaczna i przyjemnie orzeźwiająca. To idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na nudności o etymologii bakteryjnej. Cytryna i miód są bowiem składnikami, które wzmacniają w naturalny sposób odporność organizmu, a także działają jak naturalne antybiotyki. Do przygotowania smacznego i orzeźwiającego naparu warto zaopatrzyć się w miód rzepakowy.

 

 

4. Herbata miętowa

 

 

Herbata miętowa cieszy się ogromną popularnością wśród osób cierpiących na nudności i inne dysfunkcje układu pokarmowego. A to dlatego, że jej główny składnik – czyli mięta – bardzo korzystnie wpływa głównie na pracę żołądka. Badania dowiodły, że niektóre substancje czynne zawarte w mięcie ograniczają ból brzucha i poprawiają perystaltykę jelit. Co więcej, bardzo korzystnie wpływają one na mięśnie przewodu pokarmowego poprzez ich rozluźnienie. 

 

 

Co ciekawe, regularne picie herbaty miętowej bardzo korzystnie wpływa na wiele innych aspektów funkcjonowania układu pokarmowego. Dzięki niej łatwiej pokonać wzdęcia, które również mogą prowadzić do nudności, a także dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem żołądka. To idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na problemy trawienne i źle tolerują obecność niektórych składników diety na talerzu. 

 

 

5. Herbata cytrynowa

 

 

O herbacie cytrynowo-miodowej pisaliśmy już nieco wcześniej, ale w tym podpunkcie powiemy kilka słów na temat analogicznego naparu, tyle że pozbawionego miodu. Herbata cytrynowa zawiera wiele ważnych dla zdrowia składników, które mogą pomóc w walce z nudnościami. Jednym z nich jest tzw. limonen, który wspiera prawidłowe procesy trawienne i pomaga pokonać mdłości wynikające z sytuacji stresowych, zaparć oraz niestrawności. 

 

 

Poza tym w herbacie cytrynowej nie brakuje kwasu cytrynowego, który wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego chcąc pozbyć się zaparć, wystarczy np. do zwykłej lub zielonej herbaty dodać odrobinę naturalnego soku z cytryny. Takie połączenie z pewnością pomoże nam zwalczyć tą problematyczną dolegliwość. 

 

 

6. I na koniec… herbata zielona

 

 

Popularna zielona herbata na zrzucenie wagi to specyfik, który doskonale sprawdzi się w roli oręża do walki z dojmującymi nudnościami. Dlaczego jest ona tak skuteczna? Otóż jest to produkt, który zawiera mnóstwo ważnych dla zdrowia substancji. Jedną z nich jest kofeina (a w zasadzie teina), która w niewielkich ilościach bardzo korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego (zwłaszcza żołądka). Poza tym zielona herbata to napar wyróżniający się ogromną zawartością przeciwutleniaczy. Oznacza to, że nie tylko pomaga ona w walce z nudnościami, ale też przyspiesza procesy odpowiedzialne za regenerację układu pokarmowego. Na marginesie każdy wie, że odchudzanie z zieloną herbatą to świetny pomysł. 

 

 

Jeszcze większą skutecznością wyróżnia się herbata sproszkowana, która wyróżnia się bogatszym składem i ciekawszym smakiem. Stosując ją, należy pamiętać o jednej, istotnej zasadzie: naparu nie można spożywać w zbyt dużych ilościach, gdyż może on doprowadzić do zintensyfikowania nudności. Zaleca się też, aby – w miarę możliwości – nie spożywać zielonej herbaty na czczo.

 

 

Reasumując, dla osób już długo pijących takie napary jak zielona herbata utrata wagi to tylko jedna z wielu korzyści zdrowotnych. Napój może być też bardzo pomocny w walce z nudnościami. Niemniej trzeba go spożywać w umiarze, aby stosowanie herbaty nie przyniosło efektów odwrotnych do oczekiwań.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *