CategoriesPoradnik

Co to jest herbata liściasta?

co to jest herbata liściasta

Herbata liściasta, także określana jako herbata sypana czy susz herbaciany, jest uznawana za najlepszy typ herbaty wśród jej smakoszy, ale nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, czym jest ten produkt – opisujemy najważniejsze kwestie związane z jej rodzajami oraz produkcją!

Czym jest herbata liściasta?

 

 

Wyjaśnijmy na początku, co to jest herbata liściasta, a dokładne jest to rodzaj herbaty, która ma formę zasuszonych liści w całości lub w kawałkach, które zalewa się wodą, aby przygotować z nich napar herbaciany.

 

 

Do produkcji herbaty liściastej wykorzystuje się herbatę chińską (Camellia sinensis), lecz warto wskazać, że potocznie termin ten odnosi się również do innego rodzaju roślin, z których pozyskiwane są susze przeznaczone do parzenia. 

 

 

Rodzaje herbaty liściastej

 

 

Kategoria herbat liściastych jest bardzo rozbudowana, dlatego zalicza się do niej różne jej rodzaje, głównie dzielone pod względem sposobu ich produkcji:

 

 

Zielona herbata

 

 

Zielona herbata jest w minimalnym stopniu utleniana, co pozwala zachować jej naturalne składniki aktywne, w tym aminokwasy i przeciwutleniacze, a także delikatny smak, który jest świeży, trawiasty, oraz jasnozielony lub bladożółty kolor. Popularne odmiany to Sencha oraz Gunpowder.

 

 

Czarna herbata

 

 

Czarna herbata jest poddawana procesom utleniania, co daje jej mocny smak oraz intensywny, ciemny kolor. Jaka herbata liściasta jest uznawana za najlepszą? Wskazuje się głównie na rodzaje takie jak Assam, Darjeeling, Ceylon i Earl Grey.

 

 

Herbata Oolong

 

 

Herbata Oolong, także określana jako herbata niebieska, jest częściowo utleniona, co daje napar, który pod względem smaku i aromatu plasuje się pomiędzy herbatą czarną i zieloną, ale może mieć on też różne posmaki, od kwiatowych i owocowych po prażone. Do popularnych herbat tego typu zaliczane są między innymi Tie Guan Yin oraz Da Hong Pao.

 

 

Biała herbata

 

 

Biała herbata to najmniej przetworzony rodzaj herbaty, wytwarzany z młodych pączków i liści herbaty, dzięki czemu ma delikatny i subtelny smak, często z nutami kwiatowymi lub owocowymi. Jaka hebrata liściasta najlepsza w tej kategorii? Na szczególną uwagę zasługują warianty Silver Needle, czyli Srebrna Igła i Bai Mu Dan – Biała Piwonia.

 

 

Herbata Pu-erh

 

 

Herbata Pu-erh to herbata, która podlega procesom starzenia i fermentacji, co daje wyjątkowy ziemisty i głęboki smak, a także może ona leżakować przez kilka lat, co powoduje poprawę jej jakości.

 

 

Inne rodzaje herbat

 

 

Herbaty, które nie są produkowane z rośliny Camellia sinensis, ale z różnych ziół, kwiatów, owoców i przypraw, dzięki czemu mają przyjemne smaki oraz oferują zróżnicowane właściwości prozdrowotne, na przykład wytwarzane są z roślin takich jak rumianek, mięta pieprzowa, hibiskus i rooibos.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Produkcja herbaty liściastej krok po kroku

 

 

Produkcja herbaty liściastej obejmuje kilka etapów, które różnią się w zależności od rodzaju wytwarzanej herbaty, najczęściej zaliczane są do nich poniższe:

 

 

1. Zbieranie

 

 

Proces rozpoczyna się od zerwania liści herbaty, przy czym wybiera się młode, delikatne liście i pąki krzewu herbacianego, które zrywane są na ogół ręcznie, aby zadbać o ich najwyższą jakość.

 

 

2. Więdnięcie

 

 

Po zerwaniu liście herbaty są cienko rozkładane na tacach lub matach w celu poddania ich procesowi zwiędnięcia, podczas którego liście są wystawione na działanie powietrza przez określony czas, co zmniejsza ich wilgotność.

 

 

3. Walcowanie

 

 

Wysuszone liście herbaty są następnie zwijane, aby rozbić ich ściany komórkowe i zainicjować uwalnianie się z nich cennych olejków eterycznych i aromatów, proces ten prowadzony jest ręcznie lub za pomocą walcarek, w zależności od skali produkcji.

 

 

4. Utlenianie

 

 

W przypadku herbat czarnych i oolong zwinięte liście są umieszczane w kontrolowanym środowisku w celu ich utlenienia, inaczej fermentacji, podczas której są wystawione na działanie powietrza, co pozwala na zajście w nich specyficznych reakcji enzymatycznych, które zmieniają ich skład chemiczny i smak, czas trwania utleniania jest różny, co skutkuje różnymi profilami smakowymi.

 

 

5. Utrwalanie

 

 

Potem liście herbaty poddaje się działaniu ciepła, aby zatrzymać reakcje enzymatyczne i zapobiec dalszemu utlenianiu, zwykle utrwala się liście poprzez ich wypalanie na gorącej patelni lub przy użyciu gorącego powietrza w produkcji na dużą skalę. 

 

 

6. Suszenie

 

 

Po utrwaleniu liście herbaty suszy się ponownie w celu usunięcia pozostałości wilgoci, dzięki czemu herbata może być przechowywana bez psucia się, proces suszenia można przeprowadzić różnymi metodami, takimi jak suszenie na słońcu, suszenie gorącym powietrzem lub przy użyciu specjalistycznych suszarek. 

 

 

7. Sortowanie

 

 

Po wysuszeniu liście herbaty liściastej przechodzą proces sortowania i klasyfikacji, który obejmuje segregowanie liści na podstawie wielkości, kształtu i jakości.

 

 

8. Pakowanie

 

 

Ostatnim krokiem jest pakowanie herbaty do dystrybucji – najczęściej herbata liściasta jest pakowana w szczelne pojemniki lub torebki, aby zachować świeżość na długi czas.

 

 

Jak parzyć herbatę liściastą?

 

 

Parzenie liściastej herbaty nie jest skomplikowaną procedurą, lecz wymaga uwzględnienia zaleceń producenta, by uzyskać najlepszy smak i aromat naparu – oto niezbędne kroki do zaparzenia dobrej herbaty liściastej:

 

 

1. Odmierz herbatę

 

 

Zacznij od zmierzenia odpowiedniej ilości liści herbaty – najczęściej rekomendowana jest 1 łyżeczki herbaty liściastej na 240 ml wody, ale jej ilość można też dopasować do swojego gustu. 

 

 

2. Podgrzej wodę

 

 

Podgrzej świeżą, przefiltrowaną wodę do temperatury odpowiedniej dla rodzaju parzonej herbaty, na przykład zielone herbaty są zwykle parzone w niższych temperaturach wynoszących około 60-82°C, podczas gdy czarne herbaty można parzyć we wrzącej wodzie o temperaturze 100°C.

 

 

3. Rozgrzej czajniczek lub zaparzacz

 

 

Przed parzeniem wlej niewielką ilość gorącej wody do czajniczka lub zaparzacza, aby go ogrzać, a następnie ją wylej, co pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury do zaparzania.

 

 

4. Dodaj liście herbaty

 

 

Umieść odmierzone liście herbaty w czajniczku lub zaparzaczu, także możesz również użyć sitka do herbaty, aby później łatwiej wyjąć liście z naparu.

 

 

5. Zaparz herbatę

 

 

Zalej liście herbaciane wodą, upewniając się, że wszystkie są całkowicie zanurzone, a następnie parz przez określony czas, na przykład czarne herbaty są zwykle parzone przez 3-5 minut, a zielone herbaty krócej, przez 2-3 minuty.

 

 

6. Odcedź liście i podaj herbatę

 

 

Po zakończeniu czasu namaczania usuń liście herbaty z wody i wlej zaparzoną herbatę do filiżanek, aby rozkoszować się jej wyjątkowym smakiem i aromatem!

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *