CategoriesPoradnik

Jak pić herbatę zieloną liściastą?

Jak pić zieloną herbatę?

Zielona herbata liściasta nie bez powodu uznawana jest za jedną z najlepszych herbat świata – czym dokładnie się ona charakteryzuje, w jaki sposób powstaje i jak ją prawidłowo parzyć i pić?

Czym wyróżnia się herbata zielona liściasta?

 

 

Co to jest herbata liściasta zielona? Zielona herbata liściasta to rodzaj herbaty wytwarzanej z liści rośliny Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej.

 

 

Aktualnie jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów herbaty, znany ze świeżego, trawiastego smaku i licznych korzyści zdrowotnych. Jaka hebrata liściasta najlepsza jest wśród tego typu herbat? Występuje ona w wielu wariantach, między innymi najpopularniejsze z nich to Sencha, Gunpowder czy Longjing.

 

 

Zielona herbata liściasta jest dobrze znana ze względu na swoje potencjalne korzyści zdrowotne, między innymi jest ona bogata w przeciwutleniacze, zwłaszcza katechiny, w aminokwasy, takie jak L-teanina, a ponadto zawiera ona kofeinę, która odpowiada za redukcję zmęczenia i podniesienie poziomu energii.

 

 

Jak wytwarza się zieloną herbatę?

 

 

Produkcja zielonej herbaty liściastej obejmuje szereg etapów, do których zaliczane są zrywanie liści i pąków herbaty, zazwyczaj młodych i delikatnych ze szczytów krzewów, a następnie poddawanie ich przetwarzaniu w celu zachowania ich naturalnych prozdrowotnych właściwości oraz uzyskania wyśmienitego smaku i aromatu.

 

 

Po zerwaniu liście są szybko poddawane obróbce cieplnej w celu zatrzymania utleniania, co osiąga się z wykorzystaniem jednej z dwóch głównych metod:

 

 

Gotowanie na parze

 

 

W japońskiej tradycji herbaty zielone, takiej jak Sencha i Matcha, są krótko gotowane na parze w celu dezaktywacji enzymów odpowiedzialnych za ich utlenianie, co również zachowuje jasnozielony kolor i nadaje im świeży i roślinny smak.

 

 

Wypalanie na patelni

 

 

W chińskiej tradycji, między innymi w przypadku herbat Longjing lub Gunpowder, liście herbaty są wypalane na patelni lub w bębnie, co szybko podgrzewa liście i zapobiega ich utlenianiu, dzięki czemu powstają herbaty o bardziej palonym profilu smakowym.

 

 

Po obróbce cieplnej liście herbaty można zwijać, kształtować w kulki oraz ponownie suszyć w celu poprawienia ich wyglądu i smaku. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak parzyć herbatę zieloną liściastą?

 

 

Parzenie zielonej herbaty liściastej wymaga przestrzegania odpowiednich zasad, aby zachować jej delikatny smak i aromat, dlatego warto poznać przewodnik krok po kroku, jak parzyć zieloną herbatę:

 

 

1. Zacznij od przygotowania wysokiej jakości wody

 

 

Do parzenia zielonej herbaty rekomenduje się stosowanie świeżej, przefiltrowanej wody, ponieważ jej jakość może znacznie wpłynąć na smak przygotowanego naparu.

 

 

2. Wybierz odpowiednią temperaturę parzenia

 

 

Zieloną herbatę najlepiej parzy się w niższych temperaturach w porównaniu z innymi herbatami, ponieważ wrząca woda może przypalić liście i nadać im gorzki smak, idealna temperatura wody dla zielonej herbaty wynosi od 70°C do 82°C, przy czym dużo zależy od tego, jaka herbata liściasta została wybrana.

 

 

3. Odmierz liście herbaty

 

 

Użyj około 1 łyżeczki zielonej herbaty liściastej na około 240 ml wody, natomiast ich ilość możesz dopasować ilość zgodnie z preferencjami smakowymi i pożądaną mocą naparu. 

 

 

4. Rozgrzej czajniczek lub filiżanki

 

 

Wlej niewielką ilość gorącej wody do czajniczka lub filiżanek, aby je ogrzać, dzięki czemu będzie można łatwiej podtrzymać odpowiednią temperaturę herbaty podczas jej parzenia.

 

 

5. Dodaj liście herbaty

 

 

Umieść odmierzone liście zielonej herbaty w czajniczku lub zaparzaczu albo zastosuj sitko bezpośrednio w filiżance do herbaty.

 

 

6. Zaparz herbatę

 

 

W następnym kroku powoli zalej liście podgrzaną wodą, upewniając się, że wszystkie z nich są dobrze zanurzone, a następnie parz je przez 1-3 minuty, w zależności od jej rodzaju i pożądanej mocy, przy czym w przypadku osób początkujących, które dopiero zaczynają pić zieloną herbatę, rekomenduje się krótsze czasy parzenia.

 

 

7. Podaj herbatę

 

 

Po zakończeniu parzenia usuń liście herbaty z wody, wlej zaparzoną herbatę do filiżanek przez sitko, aby zebrać pozostałe liście albo po prostu wyjmij zaparzacz z filiżanki. 

 

 

8. Ponowne parzenie

 

 

Liście zielonej herbaty często można parzyć wiele razy, przy czym każde kolejne parzenie nadaje naparowi nieco inny profil smakowy, gdy chce się ponownie namoczyć liście, zaleca się nieco wydłużyć czas moczenia dla kolejnych porcji, utrzymując tę samą temperaturę wody.

 

 

Parzenie zielonej herbaty liściastej – o czym warto pamiętać?

 

 

Podczas przygotowywania zielonej herbaty liściastej warto pamiętać o paru dodatkowych zasadach, aby cieszyć się z jej najlepszego smaku i aromatu:

 

 

Wybierz wysokiej jakości herbatę

 

 

Postaw na wysokiej jakości zieloną herbatę liściastą, aby uzyskać najlepszy smak i aromat przygotowywanych przez siebie naparów, a dokładnie szukaj herbat, które są świeże, pozyskiwane w tradycyjny sposób i dostosowane do swoich preferencji smakowych. 

 

 

Dobrym wyborem będzie zrobienie zakupów bezpośrednio u sprzedawcy herbaty zielonej, który może zaoferować szeroką gamę różnych rodzajów tego typu suszu pochodzących bezpośrednio z Azji.

 

 

Użyj odpowiedniego sprzętu wyposażenia do parzenia

 

 

Aby poprawić smak i aromat zielonej herbaty, pamiętaj o wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu do parzenia herbaty, rekomenduje się głównie czajniczek, filiżanki, zaparzacz do herbaty lub zestaw specjalnie do zielonej herbaty składający się z tradycyjnego imbryczka oraz czarek.

 

 

Pij herbatę o odpowiedniej porze

 

 

Zaleca się picie herbaty zielonej poza posiłkami, aby dzięki temu nie tylko rozkoszować się jej wyjątkowym smakiem, ale też czerpać z jej właściwości prozdrowotnych, dlatego też rekomenduje się picie jej na 2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku, a także nie poleca się picia jej na noc, ponieważ ze względu na zawartość kofeiny może ona utrudniać zasypianie.

 

 

Zrelaksuj się

 

 

Zielona herbata znana jest ze swoich uspokajających właściwości, dlatego napij się herbaty w spokojnym otoczeniu, aby dzięki temu uzyskać wyjątkowe odprężenie i relaks towarzyszące tradycyjnej ceremonii przyrządzania oraz picia tego rodzaju herbaty w krajach azjatyckich.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *