CategoriesPoradnik

Czy kobiety w ciąży mogą pić zieloną herbatę?

Zielona herbata

Ciąża to czas w którym kobieta – dla dobra dziecka – musi zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe. Bardzo ważne staje się nie tylko wprowadzenie zdrowej diety, ale również ograniczenie albo nawet wykluczenie niektórych produktów, np. kawy. Stąd też wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, czy powinny pić zieloną herbatę. Ona także zawiera bowiem związki o pobudzającym działaniu. Jak to więc ma wyglądać w praktyce? Czy w ciąży można pić zieloną herbatę i czy jest ona bezpieczna?

Wpływ zielonej herbata na kobiety w ciąży

Zieloną herbatę przyrządza się z liści herbaty chińskiej. Liście te poddawane są minimalnej oksydacji, a więc naturalny proces utleniania po zerwaniu z krzaka zostaje niezwłocznie przerwany (liście bardzo szybko trafiają do suszenia). Taka herbata ma wiele korzystnych właściwości i działa dobroczynnie na ludzki organizm w naprawdę wielu aspektach. Pomaga m.in. chronić organizm przed chorobami serca i nowotworami. Znana jest bowiem z neutralizowania wolnych rodników tlenowych, co spowalnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko tworzenia się komórek nowotworowych. Zawarte w niej polifenole działają też profilaktycznie w przypadku chorób układu krążenia. Liście tej herbaty są też bogate w takie mikroelementy jak fluor i cynk; zawierają również witaminy C oraz E. Zielona herbata pomaga także w procesie odchudzania. Zawdzięcza się to temu, że należy ona do grupy termogeników, to znaczy naturalnych substancji, które poprawiają przemianę materii i podnoszą temperaturę komórek ciała. Tym samym przyspieszają metabolizm i spalanie tłuszczu. W przeciwieństwie do kawy, zielona herbata nie podrażnia żołądka. Wydaje się więc idealnym napojem dla pań oczekujących na swoje dzieci, borykających się z sennością oraz nudnościami. Mimo tego, jej picie odradza się kobietom w ciąży. Wszystko dlatego, że zielona herbata – tak jak i kawa – zawiera kofeinę, zapewnia więc organizmowi łagodne pobudzenie. Jest ono bardziej delikatne niż to w przypadku picia kawy, jednak jego efekt trwa dłuży czas. Zielona herbata może też hamować wchłanianie kwasu foliowego (który ma duże znaczenie dla rozwoju układu krwionośnego oraz nerwowego dziecka). 

 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Czy zielona herbata w ciąży jest więc dozwolona?

Tak naprawdę do dzisiejszego dnia jest to kwestia sporna i zdania na ten temat wśród ekspertów są podzielone. Wielu lekarzy wskazuje, że zielona herbata jest dobrą opcją dla kobiet w ciąży, które całkowicie zrezygnowały z kawy, a potrzebują porannego pobudzenia. Po wypiciu filiżanki zielonej herbaty pobudzenie będzie utrzymywać się znacznie dłużej niż to, które zapewnia kawa . Jednocześnie do organizmu dostarczy się mniejszej ilości kofeiny (którą należy ograniczyć w czasie ciąży), niż w przypadku kawy. Na uwadze trzeba mieć jednak to, że duże znaczenie ma także sposób zaparzenia naparu – w tym ilość liści wsypanych do filiżanki – tak, by herbata nie był za mocna. Jak wykazały badania, w zaparzonej kawie występuje 386-652 mg kofeiny na litr wody. Dla zielonej herbaty ilość ta wynosi 169-450 mg na litr. Oznacza to więc, że średnia kawa będzie mocniejsza od średniej zielonej herbaty. Jednak mocna zielona herbata będzie zawierać więcej kofeiny niż słaba kawa. Trzeba więc na to uważać. Jeśli więc kobiety w ciąży nie chcą zrezygnować z tego naturalnego pobudzenia, eksperci zalecają, by liczba wypijanych filiżanek zielonej herbaty nie przekraczała dwóch dziennie. Każda z nich powinna być do tego maksymalnie słaba.

Inni specjaliści przekonują natomiast, że mimo jej prozdrowotnych właściwości, zielona herbata zupełnie nie jest wskazana jako napój spożywany w trakcie ciąży. Oprócz tego, że zawiera ona kofeinę, wskazuje się bowiem również, że zielona herbata może prowadzić do zamykania przewodu tętniczego w sercu płodu, a także to, że utrudnia ona wchłanianie kwasu foliowego (witaminy B9). Jest to problematyczne, gdyż kwas foliowy jest bardzo potrzebny, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży (kiedy to rozwija się cewa nerwowa). Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek oraz w procesie budowania komórek nerwowych. Odpowiednia ilość kwasu foliowego w diecie zapobiega powstawaniu poważnych wad rozwojowych dziecka. Powinny na to zwrócić uwagę również kobiety, które dopiero planują ciążę i dbają o podaż kwasu foliowego. 

O czym więc trzeba pamiętać jeśli chodzi o picie zielonej herbaty w ciąży?

Zielona herbata w ciąży szkodzić może wtedy, kiedy będzie pić się ją w nadmiarze lub kiedy będzie ona zbyt mocna. Sama w sobie nie jest natomiast produktem szkodliwym. Decydując się na jej picie, kobiety w ciąży powinny jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. To znaczy o tym, by:

– parzyć słaby/delikatny napar,

– nie spożywać jej w zbyt dużych ilościach (maksymalna ilość to dwie filiżanki dziennie),

– pić ją między posiłkami, ponieważ spożywana w trakcie jedzenia. zielona herbata może utrudniać wchłanianie niektórych składników (np. żelaza oraz kwasu foliowego).

Aby jak najbardziej dokładnie określić to, czy w ciąży można pić zieloną herbatę, w każdym indywidualnym przypadku najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem. Oceniając on stan zdrowia i wyniki badań pacjentki, może określić z czego trzeba zrezygnować. Uniknie się wtedy niepotrzebnego stresu dotyczącego zdrowej diety (ustalanej samodzielnie) i będzie się mieć pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *