CategoriesPoradnik

Matcha – właściwości, dawkowanie i skutki uboczne

Matcha własciwości, dawkowanie, skutki uboczne

Jednym z najpopularniejszych obecnie rodzajów zielonej herbaty, jest matcha. Jej nazwa oznacza dosłownie „herbatę w proszku”, co opisuje jej faktyczną formę. Docenianą przez coraz większą liczbę osób matchę, można zakupić jako soczyście zielony proszek. Zainteresowanie tym rodzajem herbaty budzi nie tylko jej smak, ale także cenne właściwości prozdrowotne. Warto więc dowiedzieć się czym charakteryzuje się matcha, jakie ma właściwości, oraz tego jak należy ją parzyć, ale też dawkować – by nadal była korzystna dla naszego zdrowia.

Czym dokładnie charakteryzuje się matcha?

Jest to herbata, która popularność zyskała dzięki Japończykom i do dziś jest bardzo ceniona w ich kraju. Używa się jej na przykład w tradycyjnej japońskiej ceremonii picia herbaty cha-no-yu. Matcha obecnie produkowana jest w Chinach i w Japonii, jednak najlepsza herbata tego typu pochodzi z regionów Japonii, które od wieków specjalizują się w uprawie zielonej herbaty i produkcji Matche, przede wszystkim z regionów Uji i Nishio. Matcha jest zieloną herbatą w postaci proszku, produkuje się ją z liści krzewów dojrzewających na plantacjach ocienianych specjalnymi matami z bambusa. Konstrukcje te mają za zadanie zmniejszyć ekspozycję krzewów na światło słoneczne. Pozwala to zminimalizować występowanie fotosyntezy liści, która to sprawia, że słodkie aminokwasy zamieniają się w gorzkie katechiny. Rośliny uprawiane w cieniu sprawiają, że ostateczny produkt zachowuje wysoką słodycz. Na tego rodzaju plantacjach uzyskuje się tenchę (herbatę, której liście nie są zwijane) i właśnie tencha wykorzystywana zostaje do produkcji matchy. Sama produkcja polega zaś na rozdrobnieniu liści herbaty w żarnach na drobny proszek. Ogromna popularność matchy sprawiła, że jest znana na całym świecie. Można ją przygotowywać na ciepło lub zimno. Tą pierwszą zalewa się wodą o temperaturze ok. 70 stopni C. Powstały napój zawsze trzeba dokładnie wymieszać. Kiedy od matchy oczekuje się działania pobudzającego, to należy ją parzyć nie więcej niż 3 minuty. Kiedy zielona herbata ma uspokoić, trzeba ją parzyć nieco powyżej 5 minut. W wielu kawiarniach w ofercie znaleźć można też np. matcha latte. Sproszkowaną, zieloną herbatę matcha stosuje się także na różne sposoby w kuchni. Dodaje się ją do ciast, smoothie, jogurtów, owsianek czy nawet sosów sałatkowych.

Właściwości korzystne dla ludzkiego organizmu

Matcha wyróżnia się wśród wszystkich odmian herbaty, ponieważ zawiera najwięcej cennych substancji odżywczych oraz prozdrowotnych – przede wszystkim antyoksydantów i przeciwutleniaczy. To właśnie one zmniejszają ryzyko rozwoju takich schorzeń, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Zadaniem przeciwutleniaczy jest neutralizowanie wolnych rodników. Bronią więc one organizm przed rozwojem nowotworów. Opóźniają również procesy starzenia. Regularne picie matchy może przyczynić się także do spadku poziomu tzw. złego cholesterolu LDL. Wśród właściwości tego rodzaju zielony herbaty można wymienić także to, że wspomaga ona odporność, wspiera metabolizm i ma działanie oczyszczające (pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn). Matcha to także sposób na zwiększenie koncentracji; korzystnie wpływa ona na utrzymanie w organizmie optymalnego poziomu serotoniny i dopaminy.

 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha dawkowanie i parzenie

Pomimo tego, że matcha zawiera wiele wartościowych składników i wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, to jednak jak wiele innych produktów spożywczych – powinna być pita z umiarem. Aby uniknąć negatywnych skutków ubocznych naparu należy wiedzieć ile dziennie matcha można wypić? Wedlug ekspertów nie powinno się wypijać więcej niż jedną filiżankę dziennie. Jeśli zaś chodzi o samo parzenie, to prawidłowe opiera się na tym, by nie używać do niej wrzątku. Sam proces jest bardzo prosty i na początku swojej przygody z tym rodzajem zielonej herbaty, wystarczą do niego filiżanka lub mała miska oraz łyżeczka (albo ewentualnie spieniacz do mleka). Przed przygotowaniem herbaty, proszek można przesiać przez sitko, by rozbić większe grudki. Nie jest to jednak konieczne. Równie efektywne może być rozdrobnienie matchy wsypanej do filiżanki łyżeczką. Po wsypaniu matchy do wybranego naczynia, należy zalać ją niewielką ilością wody (o temperaturze 75-80 stopni Celsjusza). Powstałą zawiesinę trzeba energicznie wymieszać łyżeczką albo przy pomocy spieniacza do mleka. Pomoże to rozpuścić jak największą ilość proszku. Potem należy dolać resztę wody (w proporcji 150 ml na łyżeczkę herbaty). Tak jak zostało już wspomniane, zaczynając pić matchę nie trzeba od razu kupować specjalistycznego zestawu do jej parzenia. Kiedy jednak w tego rodzaju herbacie się zasmakuje i jej picie stanie się rytuałem, można zakupić taki właśnie zestaw. Obejmuje on: sitko, specjalną miskę (tzw. matchawan), mieszadełko – to znaczy pędzel z gałązki bambusa (chasen) i bambusową szpatułkę (chashak). 

Matcha skutki uboczne i przeciwwskazania

Opisywana tu zielona herbata jest bogatym źródłem kofeiny (zwanej też teiną), ma także kilkukrotnie więcej L-teaniny niż zwykła zielona herbata. Macha zawiera mniej więcej tyle kofeiny co kawa, bo w porcji napoju przygotowanego z 2g proszku znajduje się 70 mg kofeiny. W związku z tym, napój ten trzeba spożywać z umiarem. Szczególnie ostrożnie powinny być w jej piciu kobiety w ciąży i karmiące. Nie jest ona też oczywiście wskazana dla dzieci. Entuzjaści matchy powinni pamiętać, że kiedy ma być ona spożywana w drugiej połowie dnia, to warto przygotować napój słabszy (parzony nie dłużej niż 5 minut).

Jeśli chodzi o skutki uboczne, to są one związane przede wszystkim z piciem zbyt dużej ilości matchy. Zalicza się do nich: 

– nadmierne pobudzenie,

– trudności w koncentracji,

– zaburzenia snu,

– nudności.

Bardziej niebezpieczne jest natomiast regularne przedawkowywanie matchy. Może ono doprowadzić do rozwoju zaburzeń takich narządów jak wątroba i nerki. Na względzie trzeba mieć również to, że pijąc matchę spożywa się jednocześnie całe liście. Te zaś są źródłem szczawianów. Dlatego też po ten rodzaj zielonej herbaty nie powinny sięgać zbyt często osoby z kamicą nerkową, dną moczanową oraz z niektórymi chorobami reumatycznymi. Decydując się na zakup matchy do jej częstego (nawet codziennego spożywania), warto postawić na produkt pochodzący z upraw ekologicznych. Najtańsza matcha może być bowiem zanieczyszczona (np. pestycydami), co również może nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *