CategoriesUroda i zdrowie

EGCG

Egcg zielona herbata

EGCG to polifenol o bardzo ciekawych właściwościach zdrowotnych. Związek wykazuje działanie antynowotworowe, wspiera odchudzanie i jest skutecznym antyutleniaczem. Z drugiej stron przyjmowanie go w każdych ilościach i okolicznościach może być co najmniej niebezpieczne dla zdrowia. Co zatem warto wiedzieć o tym niezwykłej substancji i kiedy warto zdecydować się na jej suplementację?

Co to jest EGCG?

 

Skrót EGCG jest z pewnością bardziej przyjazny dla ucha, niż pełna nazwa tego związku. Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się galusan epigallokatechiny, będący – jak sama nazwa wskazuje – pochodnym katechiny. Chemicy z kolei zaliczają go do grupy estrów, czyli związków kwasów i alkoholi. Jednego nie można zakwestionować: EGCG jest substancją organiczną pochodzenia naturalnego. To oznacza, że można ją spotkać w niektórych roślinach. Jest to również przeciwutleniacz, którego skuteczność jest nawet 100 krotnie wyższa niż w przypadku witaminy C. 

 

EGCG zielona herbata

 

EGCG jest jednym ze składników zielonej herbaty i – co ciekawe – stanowi lwią część jego masy. W niektórych odmianach herbat zielonych (pozyskiwanych z herbaty chińskiej) jest go na tyle dużo, że stanowi nawet do 1/3 suchej masy produktu. W przypadku herbat czarnych jest nieco inaczej. Ich liście zostały w toku produkcji poddane procesowi fermentacji, a to oznacza, że nie zawierają one w swym składzie tak wielu naturalnych substancji czynnych biologicznie. Reasumując, galusan epigallokatechiny jest związkiem dominującym w zielonej herbacie, który jest odpowiedzialny za większość jej prozdrowotnych właściwości. 

 

EGCG działanie

 

Najważniejszą właściwością EGCG jest oczywiście działanie przeciwutleniające. Związek korzystnie wpływa na pracę wszystkich tkanek, ograniczając zjawisko namnażania się wolnych rodników. Jest to działanie udokumentowane pod względem medycznym.

 

Oprócz tego związek może też:

 

  • skutecznie wpływać na obniżenie ciśnienie krwi,
  • obniżać poziom cholesterolu,
  • ułatwiać odchudzanie i tym samym przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej,
  • stabilizować poziom cukru we krwi (ważne również dla cukrzyków),
  • ograniczać ryzyko wystąpienia chorób o podłożu sercowo – naczyniowym,
  • wpłynąć na ograniczenie ilości złego tłuszczu (LDL), który osadza się w okolicach serca,
  • ograniczać postęp stanów zapalnych towarzyszących intensywnym bólom stawów (zwłaszcza przy artozie),
  • wzmacniać strukturę kości i poprawiać ich gęstość,
  • korzystnie wpływać na pamięć, a także umiejętność skupienia się i myślenia analitycznego,
  • ograniczać ryzyko powstawania nowotworów poprzez silne działanie antyoksydacyjne EGCG,
  • zmniejszać ryzyko wystąpienia łysienia, a także stymulować procesy odpowiedzialne za rozrost owłosienia,
  • ograniczać uczucie zmęczenia m.in. poprzez zwiększenie efektywności procesów metabolicznych zachodzących w organizmie,
  • zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób niszczących strukturę mózgu i połączeń nerwowych, w tym oczywiście choroby Parkinsona i Alzheimera,
  • przyspieszać spalanie tłuszczów w celu uzyskania większej ilości energii,
  • działać w roli naturalnego antybiotyku, pomagającego w walce z bakteriami, wirusami i grzybami,
  • zwiększać wrażliwość organizmu na działanie insuliny (walka z insulinoopornością) itd. 

Ekstrakt z zielonej herbaty EGCG

 

Zieloną herbatę lubią pić wszyscy. Trend ten wynika nie tylko z jej smaku, ale też z pewnej mody na ten preparat. Niestety, bardzo często zdarza się, że zielona herbata (nie ujmując jej rzecz jasna właściwości prozdrowotnych) nie powinna być stosowana u wszystkich osób. Przyjmując EGCG trzeba pamiętać o swoistej ostrożności, gdyż związek ten może wywołać pewne zjawiska niepożądane. Istnieją też przeciwwskazania co do jego przyjmowania. Zarówno zielonej herbaty, jak i samego EGCG nie powinny stosować osoby skarżące się na bóle okolic żołądka, mdłości, bóle głowy, zawroty głowy (niezależnie od intensywności) i bóle mięśni. Osoby przyjmujące ekstrakt z zielonej herbaty EGCG muszą liczyć się też ze zwiększonym prawdopodobieństwem uszkodzenia wątroby. Działanie tego związku jest na tyle intensywne, że w niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych chorób. Dlatego zaleca się, aby ECDG przyjmować w ilościach nie większych niż 800 mg w ciągu doby. W przeciwnym razie prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych dolegliwości staje się dużo większe.

 

Nie zaleca się również stosowania tego związku (zwłaszcza w zbyt dużych ilościach) w trakcie ciąży i karmienia piersią. Niektóre właściwości ECDG mogą wywoływać u dzieci zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów mózgu. Oczywiście nie oznacza to, że kobiety ciężarne nie mogą sobie pozwolić na odrobinę zielonej herbaty. Należy jednak pamiętać, aby była to odrobina, a nie duże, spożywane kilka razy dziennie ilości. Jeśli kobieta ma wątpliwości co do zasadności stosowania EGCG w ciąży (np. biorąc pod uwagę swój stan, ewentualne choroby przewlekłe itd.), to powinna w tym celu skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu wszystkie jej wątpliwości zostaną szybko rozwiązane.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

EGCG Matcha

Wracając do zalet stosowania EGCG warto pamiętać, że jej ważnym rezerwuarem jest tzw. herbata matcha. Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się drobno zmielona herbata zielona, pochodząca – w swej oryginalnej wersji – z Japonii. Matchę pozyskuje się z liści krzewów, które są zasłaniane specjalnymi matami. Ich zadaniem jest ograniczenie ekspozycji światła słonecznego (i powiązanych z nim promieni UV) na roślinę. Dzięki temu liście uzyskują naturalny smak i nie tracą już na etapie wzrostu ważnych składników odżywczych. Przyrządzenie matchy jest bardzo proste i zwykle polega na zaparzeniu mielonych liści w wodzie o temperaturze nieco niższej niż 100 stopni Celsjusza. Najlepiej pić ją w ilości jednej filiżanki dziennie.

Podsumowując, galusan epigallokatechiny to jeden z tych związków, który nadaje zielonej herbacie wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Jednak również i w jego przypadku należy pamiętać, że brak jakichkolwiek ograniczeń w przyjmowaniu zielonej herbaty, może przełożyć się na efekty odwrotne do oczekiwanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *