CategoriesPoradnik

Genmaicha herbata z prażonym ryżem

Genmaicha herbata z prażonym ryżem

Na świecie występują różne odmiany herbat. Niektóre z nich, jak Genmaicha, są mało znane, choć oryginalne. Dlatego niniejszy artykuł poświęcimy właśnie temu napojowi. Być może wśród Czytelników znajdą się osoby, które będą chciały jej spróbować.

Czym jest Genmaicha?

Pod tą dość oryginalną nazwą kryje się japońska, zielona herbata, którą często pija się również w Chinach. Niektórzy nazywają ją „popcorn tea”, gdyż oprócz naparu zawiera ona ryż lub proso. Dawniej kojarzono ją z niższymi warstwami społecznymi, a dopiero całkiem niedawno odkryto ją na nowo. Konsumentów zachwyca nie tylko jej skład, ale też bogactwo smakowe. Genmaicha nawiązuje pod tym względem do orzechów. Sprawdźmy zatem, czy jest to produkt, któremu faktycznie warto poświęcić nieco uwagi. Zapraszamy do (zdalnej) degustacji.

 

Ewolucja herbaty

Dziś Genmaicha nie jest już jedynie produkowana dla „niższych warstw społecznych”. Wręcz przeciwnie – z jej smakiem zapoznali się również bardzo wysublimowani degustatorzy. Z biegiem czasu coraz więcej osób zaczęło doceniać jej wyjątkowy charakter. Poza tym trzeba podkreślić, że dzisiejsza Genmaicha produkowana jest na bazie bardziej wysublimowanych i ekskluzywnych herbat. Nie wszyscy wiedzą, że do jej produkcji używa się np. takich gatunków jak Bencha lub Sencha. Ogólnie rzecz biorąc herbata jest pozbawiona znacznej ilości kofeiny. Dzięki temu można ją bez obaw pić w godzinach wieczornych lub tuż przed snem. 

 

Genmaicha – najważniejsze właściwości herbaty

Genmaicha to nie jest herbata w saszetkach. Wręcz przeciwnie – to produkt sypany, którego parzenie prowadzi do uzyskania delikatnego naparu o złoto-zielonej barwie. Co ciekawe, ma on dość słodkawy smak z wyczuwalną, intensywną nutą orzechową i kasztanową. Jest to więc idealna propozycja dla osób, którym z różnych względów przeszkadza charakterystyczna, garbnikowa goryczka większości zielonych herbat. W skład mieszanki wchodzą zerwane z krzewu liście, które następnie są natychmiast osuszane. Dzięki temu nie zachodzi w nich proces fermentacji, który mógłby usunąć z jej składu część ważnych dla zdrowia substancji odżywczych. 

 

Genmaicha w Polsce – charakterystyczny wariant smakowy 

W Polsce Genmaicha nie jest tak popularna jak inne azjatyckie herbaty. A szkoda, bo ma ona dość ciekawy skład. Mowa tu o odmianie matcha iri genmaicha, która zawiera pokaźną ilość sproszkowanej matchy. Dzięki temu zawiera dużo więcej kofeiny, a co za tym idzie – wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami pobudzającymi. Oznacza to rzecz jasna, że w przeciwieństwie do tradycyjnej Genmaichy nie warto jej pić przed snem. Poza tym trzeba podkreślić, że to dość oryginalne powiązanie obydwu herbat przedkłada się na znacznie większą zawartość przeciwutleniaczy. 

 

Genmaicha – najważniejsze właściwości

Genmaicha to po prostu kolejna odmiana zielonej herbaty, którą w toku produkcji poddaje się ograniczonej obróbce. Dlatego sprawdzi się ona m.in. jako napój oczyszczający organizm. Duża zawartość przeciwutleniaczy przełoży się też na skuteczne ograniczenie skutków działania wolnych rodników. Udowodniono również, że częste i regularne spożywanie naparu pomaga chronić zęby i dziąsła przed powstaniem próchnicy. Herbata wpływa też korzystnie na pracę serca, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zawału. Jest ona też często stosowana przez osoby cierpiące na zaburzenia trawienne, gdyż wspomaga perystaltykę jelit i przyspiesza procesy metaboliczne.

 

Nie można zapominać, że Genmaicha zawiera w swoim składzie ryż. Dzięki niemu jest ona bogata w ważne dla zdrowia witaminy takie jak B i F. Nieprzypadkowo wiele osób pije ją w celu złagodzenia objawów stresu i zmęczenia. Udowodniono też, że napar pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi. To w praktyce oznacza, że – po konsultacji ze specjalistą – mogą go stosować osoby, które cierpią na cukrzycę. Długotrwałe picie herbaty korzystnie wpływa też na pracę żołądka i wątroby, a także zwiększa apetyt i stabilizuje ciśnienie krwi. Genmaicha przyspiesza też spalanie cholesterolu we krwi. Dzięki temu osoby pijące ją regularnie mogą odczuwać przypływ dodatkowej energii. Z tej właściwości korzystają też osoby, które cierpią na nadwagę lub otyłość. Zawarte w herbacie substancje czynne przyspieszają bowiem procesy odpowiedzialne za spalanie tłuszczu w organizmie. 

 

Uwaga! Genmaicha ma silne właściwości przeciwzapalne. Według wielu osób jest to dobra herbata na menstruacje, stany zapalne, a także przeziębienia i inne choroby zakaźne. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Genmaicha – jak ją przygotować?

Proces przygotowania herbaty Genmaicha zależy rzecz jasna od wskazówek producenta. Do stworzenia idealnego naparu potrzeba około 1 łyżeczki zielonej herbaty, którą wsypuje się do wody o temperaturze 65 – 80 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby jej wartość nie była wyższa, gdyż w przeciwnym razie uwolnione zostaną do naparu duże ilości garbników, które będą odpowiadać za gorzki smak herbaty. Co ważne, do zaparzania herbaty nie potrzeba termometru. Wręcz przeciwnie – wystarczy zagotować wodę i odczekać około 5 minut. Czas zaparzania wynosi od 1 do 3 minut, przy czym nie można zapomnieć o wcześniejszym przykryciu naparu. Z jednej mieszanki można przygotować aż trzy porcje herbaty, aczkolwiek czas zaparzania należy za każdym kolejnym razem wydłużyć o około pół minuty. 

 

Czy Genmaichę można sporządzić samodzielnie? Otóż tak! W tym celu należy przygotować ryż, zieloną herbatę i patelnię. Obydwa składniki należy ze sobą zmieszać, a następnie prażyć na patelni. 

 

Genmaicha z Chin i Japonii – podstawowe różnice

Polski konsument może spotkać się z różnymi odmianami herbaty. Genmaicha – jak zostało to wspomniane wcześniej – nie ma jednorodnego smaku. Zależy on od odmiany mieszanki. Jakość herbaty można sprawdzić przez… obserwację ryżu. Jeśli swoim wyglądem przypomina on popcorn, to jest to znak, że mamy do czynienia ze słabszą jakościowo mieszanką. Jeśli jednak ziarna ryżu są jednolite, krótkie i pozbawione spękań, to jest to oznaką dobrej i wyselekcjonowanej mieszanki. Na koniec warto dodać, że Genmaicha z Chin jest w smaku bardzo wyrazista. Z kolei produkt pochodzący z Japonii jest dużo łagodniejszy. 

Genmaicha to herbata, obok której nie można przejść obojętnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *