CategoriesPoradnik

Gyokuro „drogocenna rosa” najwyższy gatunek zielonej herbaty japońskiej

Gyokuro "drogocenna rosa" najwyższy gatunek zielonej herbaty japońskiej

Gyokuro jest jedną z najbardziej pożądanych na rynkach herbat zielonych. Jak sama nazwa wskazuje, rośnie ona w Japonii, a jej cena może wynieść nawet 3 tysiące złotych za kilogram. Tak wysoka cena tej niezwykłej herbaty nie wzięła się znikąd. Jest to bowiem produkt lubiany i doceniany przez najbardziej wymagających krytyków.

Herbaciany klejnot Japonii

Gyokuro nie bez przyczyny jest uważany za prawdziwy herbaciany klejnot Japonii. Jej delikatny, lekko zielonkawy kolor przyciąga wzrok, podobnie zresztą jak jej regularne liście o kształcie przypominającym igiełki. Nic więc dziwnego, że w Japonii jest ona pielęgnowana w sposób szczególny. Proces wzrostu liści jest na każdym etapie dokładnie nadzorowany. Bardzo istotne jest, aby tuż po pojawieniu się pączków, okryć krzewy Gyokuro specjalnymi matami. Dzięki temu herbata jest chroniona przed nadmiernym oddziaływaniem światła słonecznego, które mogłoby zaburzyć niezwykły smak i aromat jej listków. 

 

Dlaczego jest to aż tak istotne? Deficyt światła słonecznego sprawia, że liście stają się ciemniejsze i jednocześnie zawierają więcej tak istotnego dla ich wzrostu chlorofilu. Wzrost w cieniu ma również wpływ na zmniejszoną podaż taniny i innych garbników, przez co smak Gyokuro jest delikatny. Herbatę pozyskuje się pomiędzy majem i kwietniem. Podczas wzrostu liście kilkukrotnie zwijają się wokół własnej osi, dzięki czemu plantacje tych krzewów mają swój charakterystyczny i niepowtarzalny klimat. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak parzyć Gyokuro?

Okazuje się, że proces parzenia Gyokuro jest bardzo złożony i wymaga dużego doświadczenia. Oto kilka zasad, których koniecznie należy przestrzegać podczas zaparzania.

 

1. Ilość suszu musi być idealnie dopasowana do ilości wody. W celu stworzenia naparu idealnego potrzeba 1 grama suszu na 30 ml wody. Oznacza to, że przed rozpoczęciem parzenia należy dokładnie sprawdzić pojemność imbryka. W przeciwnym razie napar będzie albo zbyt słaby, albo zbyt mocny. 

 

2. Naczynie. Gyokuro powinna być zaparzana w odpowiednio dobranym naczyniu. Najlepiej, jeśli jest nim porcelanowy lub żeliwny imbryk. Zaleca się, aby już na wstępie podgrzać go wrzątkiem przed rozpoczęciem zaparzania. 

 

Proces zaparzania jest uzależniony od tego, jaki rodzaj imbryka zostanie użyty. Idealnym rozwiązaniem jest użycie imbryka żeliwnego, gdyż ten długo trzyma ciepło, co ma istotny wpływ na ostateczny smak i aromat naparu. W przypadku wyboru imbryka porcelanowego koniecznie należy zadbać o specjalny podgrzewacz. Korzystając z zaparzacza należy pamiętać, aby ten był w miarę szeroki. Duża objętość akcesorium sprawi, że liście będą miały w nim wystarczająco dużo przestrzeni, by uwolnić wszystkie najważniejsze składniki. Jeśli będzie ono zbyt małe, to w trakcie zaparzania większość aromatów pozostanie wewnątrz naczynka i nie przedostanie się do naparu.

 

3. Odpowiednio dobrany czas

Gyokuro powinna być parzona przez ściśle określony czas. Najlepiej, jeśli wynosi on od 2 do 3 minut. Po upływie tego czasu napar może stać się gorzki i nieprzyjemny w smaku. Warto dodać, że jedną porcję herbaty można parzyć wielokrotnie. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie:

 

– drugie parzenie powinno odbywać się w tej samej temperaturze co pierwsze i musi trwać o 30 sekund dłużej,

 

– trzecie parzenie powinno mieć miejsce w wodzie, której temperatura jest wyższa o kilka stopni; z kolei czas parzenia powinien być wydłużony o 1,5 minuty względem pierwszej porcji,

 

– czwarte parzenie znów wymaga odrobinę większej temperatury i czasu wydłużonego o kolejne kilka minut. 

 

 

4. Woda. 

To kluczowy składnik herbaty. Dlatego susz koniecznie trzeba parzyć w idealnie czystej, przefiltrowanej i koniecznie świeżej wodzie. Użycie wody wprost z kranu może zmętnić napar i doprowadzić do powstania na jego powierzchni charakterystycznego osadu. Należy też unikać wody destylowanej, gdyż brak ważnych pierwiastków również może zakłócić proces rozpuszczania się składników zawartych w suszu. Praktycznym i skutecznym rozwiązaniem jest użycie niegazowanej wody mineralnej, aczkolwiek warto pamiętać, aby zawartość wapnia i magnezu była w niej stosunkowo niska. Do zalania suszu można też użyć przefiltrowanej kranówki. Oczywiście nie można zapominać o tym, aby miała ona w miarę neutralny smak i zapach. 

 

 

5. Właściwa temperatura

Gyokuro to nie jest zwykła herbata w saszetkach. To przede wszystkim herbata sypana, która wymaga odpowiedniej temperatury parzenia. Najlepiej, jeśli waha się ona w granicach od 50 do 60 stopni Celsjusza. Tak duża precyzja wymaga zastosowania termometru. Można obyć się bez niego, ale trzeba pamiętać, że woda osiąga temperaturę 60 stopni dopiero po 14 minutach od zagotowania. Jeśli w międzyczasie przeleje się ją do innego zimnego naczynia, jej temperatura spadnie o około 10 stopni Celsjusza. 

 

 

Gyokuro – charakterystyka smaku

Trzeba przyznać, że Gyokuro ma bardzo oryginalny smak. Nawet takie herbaty jak Bencha nie dorównują jej pod kątem złożoności smaków i aromatów. Już po pierwszym łyku można poczuć smak, który Japończycy określają jako umame. Co ciekawe, jest to z ich punktu widzenia jeden z pięciu podstawowych smaków, czyli gorzkiego, słonego, słodkiego i oczywiście kwaśnego. Jedno jest pewne – jeśli ktoś po raz pierwszy smakował Gyokuro, to z pewnością został zaskoczony tą oryginalną kompozycją. Wielu doświadczonych koneserów dobrych herbat podkreśla, że smak jej smak jest po prostu wyjątkowy i niepowtarzalny. Istotny wpływ na jego całokształt ma delikatny, kwiatowy posmak, który pozostawia świetne wrażenie podczas degustacji. 

 

 

Dla niektórych Gyokuro kojarzy się z… nutami morskimi. Faktycznie, wiele osób uważa, że można w niej wyczuć subtelne nuty alg i wodorostów. Doświadczeni smakosze jednoznacznie wskazują, że jest to smak świeży, głęboki i przyjemny. Zresztą trudno oczekiwać, aby miało być inaczej, skoro Japonia jest krajem otoczonym ze wszystkich stron przez wody Oceanu Spokojnego. 

 

 

Podsumowanie

Gyokuro to herbata, obok której nie da się przejść obojętnie. Jej smak jest na tyle wyjątkowy, że Japończycy piją ją jedynie w trakcie ważnych świąt, uroczystości i wielu innych celebracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *