CategoriesPoradnik

Herbata w saszetkach czy warto?

Herbata w saszetkach czy warto?

Prawdą jest, że herbaty dostępne w saszetkach są proste w przygotowaniu i nie wymagają żadnych specjalistycznych umiejętności związanych z zaparzaniem. Są one dostępne w różnych wariantach smakowych. Wystarczy je wrzucić do wrzątku, by po kilku minutach mieć dostęp do smacznego naparu. Ale jedno jest pewne – herbata sypana jest dużo zdrowsza. 

Jak to kiedyś bywało?

Dawniej herbatę kojarzono wyłącznie z luksusem. Dziś herbata w saszetkach jest łatwiej dostępna, choć trzeba przyznać, że i tak pod względem jakości stoi znacznie niżej niż herbata sypana. Produkt dostępny w torebkach jest po prostu dopasowany do dzisiejszego stylu życia. Idąc do sklepu, można sobie łatwo wybrać konkretny smak, aromat, a następnie już w domu zaparzyć konkretną mieszankę w przeciągu zaledwie kilku minut. Tego samego nie można powiedzieć o herbacie sypanej. Bencha – która jest jedną z wielu takich herbat – wymaga już pewnego doświadczenia i parzenia w ściśle określonych warunkach. Oznacza to, że przekroczenie temperatury lub czasu parzenia o pewną wartość może znacznie osłabić jej właściwości prozdrowotne. 

 

Herbata w saszetkach – podstawowe informacje

Tak popularna w dzisiejszych czasach herbata ekspresowa miała swój początek nie tak dawno, bo zaledwie… w 1908 roku. To właśnie wtedy jeden z brytyjskich (a jakże!) importerów herbaty dystrybuował swoje produkty w niewielkich torebkach. Z biegiem czasu zaczęto starannie dobierać materiały, z których produkowano woreczki. Wszystko po to, aby nie osłabiać właściwości smakowych suszu. Stworzono więc torebki z jedwabiu i gazy, a także (w kolejnych dziesięcioleciach) saszetki z papieru. Co ciekawe, stosuje się je do dziś, gdyż na chwilę obecną nikt nie wymyślił lepszego rozwiązania. 

 

A czy kształt torebek herbacianych ma jakiekolwiek znaczenie? Otóż ma i to ogromne! Idealna saszetka powinna być przede wszystkim dość obszerna. Znajdujący się w środku susz pęcznieje po namoczeniu, a to oznacza, że wewnątrz niej musi być sporo wolnego miejsca. Co ciekawe, wielu producentów herbat wciąż eksperymentuje z kształtem torebek. Okazuje się, że bardzo dobre efekty przynosi stosowanie saszetek w kształcie piramidek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzanie do saszetek specjalnych sznurków, które ułatwiają wyciągnięcie torebki z gorącego naparu. 

 

Herbata ekspresowa – zalety i wady

Chyba największą zaletą herbat ekspresowych jest łatwość, z jaką można je przygotować. Czas parzenia takiego naparu jest bardzo krótki. Wystarczy wyjąć go z niewielkiego (najlepiej w miarę szczelnego) opakowania i wrzucić do wrzątku. Susz herbaciany jest zamknięty wewnątrz torebki, dzięki czemu nie zaśmieca naparu. To z kolei oznacza, że herbata jest bardzo klarowna i łatwo się ją pije. Atutem mieszanek ekspresowych jest też ich niska cena. Ponadto łatwo można je nabyć i to w praktycznie dowolnym wariancie smakowym. 

 

A jakie są wady herbat ekspresowych? Wiele osób krytykuje je za słabej jakości susz, w skład którego wchodzą tak szkodliwe substancje jak m.in. pestycydy. Wadą tych produktów jest też tzw. kurz herbaciany. Mowa tu oczywiście o charakterystycznym pyle, który pozostaje po mieleniu suszu „na drobno”. Często sugeruje się, że ów kurz nie zawiera żadnych korzystnych dla zdrowia substancji, a jedynie barwi wodę. Niektórzy posuwają się też do krytyki torebek, w których mieści się mieszanka herbaciana. Ekolodzy sądzą, że zawarte w nich syntetyczne związki, emitują do naparu wiele różnych szkodliwych dla zdrowia substancji aktywnych. To samo zresztą mówi się o torebkach w kontekście ich szkodliwości dla otoczenia. Wiele osób uważa, że po ich wyrzuceniu emitowane są do środowiska różne groźne substancje. 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Krótka charakterystyka herbat sypanych

Dawniej herbaty sypane były oczywistością w każdym domu. Pozyskiwano ją z najlepszych i starannie dobieranych liści, z których następnie powstawał zdrowy i smaczny napar. Nic więc dziwnego, że docenia się je przede wszystkim za ich wyjątkową jakość i głęboki aromat. Bardzo pożądanymi (i smacznymi) odmianami herbat sypanych są mieszanki zawierające różne interesujące dodatki smakowe i nie tylko. Są nimi np. owoce, zioła i płatki kwiatów. Niektóre z nich można spożyć, zapewniając organizmowi jeszcze większą ilość witamin. Dzięki temu powstają tak specyficzne napary, jak chociażby herbata na menstruacje. 

 

Zalety i wady herbat sypanych

Dla wielu osób zaletą herbat sypanych jest sposób ich parzenia. W przypadku niektórych mieszanek konieczne jest zachowanie odpowiedniego rytuału, który łączy się z powolnym sączeniem ulubionego naparu. Niestety, fakt ten nie dla wszystkich jest zaletą. Wielu osobom (i słusznie) takie przyrządzanie ulubionego naparu po prostu przeszkadza. Jest tak chociażby w pracy, gdzie przygotowanie napoju powinno trwać w miarę krótko. Picie herbaty można celebrować w domu, np. podczas weekendowego relaksu. Cóż, żyjemy w takiej kulturze, że czasami brakuje cennych minut na podstawowe aktywności. 

 

Zaletą naparów sypanych jest też ich wyjątkowy smak. Jeśli mamy odrobinę więcej czasu, możemy z nimi trochę poeksperymentować. Do herbaty sypanej można dodać cząstki suszonych owoców (byle nie za duże), odrobinę ziół i wielu innych dodatków smakowych. Powstały w ten sposób napar będzie zróżnicowany nie tylko pod względem smaku, ale również pod kątem aromatycznym. Dzięki temu można we własnym zakresie przygotować mieszankę, której będzie można na próżno szukać na sklepowych półkach. 

 

Niestety, to co jest zaletą herbat sypanych, jest też ich wadą. Picie ich wiąże się z koniecznością ciągłego usuwania fusów i resztek liści. Wielu osobom po prostu to przeszkadza. Dlatego częstą praktyką jest stosowanie różnych naczyń, za pomocą których można usunąć resztki z naparu. Dużą popularnością cieszą się np. specjalne sitka lub czajniki z filtrami. Ciekawym gadżetem jest też zestaw składający się z filiżanek i dzbanka, z którego można łatwo rozlać napar. 

 

Podsumowanie

Jak widać, zarówno herbaty sypane, jak i ekspresowe mają swoje zalety i wady. Można w zasadzie powiedzieć, że napary te wzajemnie się uzupełniają, co z pewnością powinni docenić ich koneserzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *