CategoriesUroda i zdrowie

Najlepsze herbaty na menstruacje?

Herbata na menstruacje

Czy herbata nadaje się do łagodzenia skutków menstruacji? Odpowiedź na pytanie brzmi: tak. Okazuje się, że zawarte w herbacie substancje czynne mogą korzystnie wpłynąć na organizm kobiety. Fakt, działanie to nie ogranicza się jedynie do pań, ale skoro już mówimy o menstruacji, to kwestia ta staje się oczywista.

Dolegliwości menstruacyjne – czy herbata pomoże?

Uporządkujmy fakty. Bóle menstruacyjne są czymś naturalnym i „wyeliminowanie” ich za pomocą takiej, czy innej herbaty jest niemożliwe. Jeśli bóle stają się zbyt intensywne, to jedynym sensownym rozwiązaniem pozostanie wizyta lekarska. Jeśli jednak menstruacja zachodzi w organizmie kobiety w sposób prawidłowy, to „suplementacja” różnymi rodzajami herbat jest jak najbardziej wskazana. Niniejszy artykuł wykaże, że część z nich działać będzie nie tylko przeciwzapalnie lub przeciwbólowo, ale też uspokajająco. Dzięki temu łatwiej będzie kobiecie przetrwać ten czas i to zarówno na poziomie empirycznym, jak i psychologicznym. 

 

Jak walczyć z menstruacją?

Menstruacja wiąże się z bardzo intensywnym bólem i wie o tym każda z pań. Walczyć z nim można na wiele sposobów. Niektóre kobiety uprawiają dość intensywne ćwiczenia (co samo w sobie jest dobrą ideą), a inne stosują środki farmakologiczne. Okazuje się, że picie kilku rodzajów herbat o których napiszemy w poniższym artykule, może częściowo ograniczyć dolegliwości menstruacyjne. Stosowanie tabletek przeciwbólowych przyniesie pewne rezultaty, ale nie oszukujmy się – nie jest to korzystne dla zdrowia rozwiązanie. Poznajcie – Drogie Panie – cztery, a w zasadzie pięć rodzajów herbat ziołowych, które mogą okazać się bardzo skuteczne w walce o lepsze samopoczucie w trakcie menstruacji. Działają one przede wszystkim na macicę, rozkurczając i rozluźniając ją. Dzięki temu łatwiej będzie się odprężyć, złagodzić towarzyszące menstruacji napięcie, a także ograniczyć ból.

 

Rodzaje herbat, które warto pić podczas menstruacji

1. Herbata z kaliny koralowej. To dość mało znany wywar, ale jest bardzo skuteczny w walce z dolegliwościami menstruacyjnymi. Wyjątkowość tej rośliny polega na tym, że skutecznie łagodzi skurcze i działa przeciwzapalnie. Kalinę (a w zasadzie suszoną korę kaliny) można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością. Dobrym pomysłem jest też wypicie nalewki z tej niezwykłej rośliny. Dzięki niej łatwiej będzie się odprężyć po ciężkim i wymagającym dniu lub tygodniu w pracy.

 

2. Herbata imbirowa. Chyba każdy zna wyjątkowy i niepowtarzalny smak imbiru. Nie wszyscy jednak wiedzą, że może ona pomóc również w dolegliwościach menstruacyjnych. Aby ją przygotować wystarczy zakupić zmielone kłącze imbiru, wsypać je do szklanki lub filiżanki i zalać wrzątkiem. Herbata na menstruacje wpływa na ograniczenie w organizmie produkcji prostaglandyn, czyli substancji działających podobnie do hormonów. Dzięki temu napięcie macicy (i towarzyszące im skurcze) zostają zmniejszone. 

 

3. Herbata malinowa. Każdy pił choć raz herbatę malinową i każdy zna jej dobroczynne właściwości. Podczas menstruacji warto jednak pić napar z liści malin, który wyróżnia się znacznie głębszym i intensywniejszym smakiem. Zawarte w nich substancje aktywne również działają w sposób rozkurczowy i co najważniejsze – pomagają przy obfitych krwawieniach. Poza tym zawarte w liściach przeciwutleniacze pomagają zregenerować organizm po bolesnym miesiączkowaniu. 

 

4. Herbata rumiankowa. Rumiankowa herbata w saszetkach to idealna propozycja dla wszystkich pań, które odczuwają intensywne dolegliwości menstruacyjne. Rumianek działa przeciwskurczowo i – tak jak inne, wymienione tu napary – wykazuje silne właściwości rozluźniające. Jego atutem jest m.in. to, że można go łatwo kupić w każdej aptece. Wiele osób pije go również w trakcie dolegliwości jelitowych i żołądkowych, a także podczas zaparć i towarzyszących im wzdęć. 

 

5. Bencha. To zmielona herbata zielona, która bardzo korzystnie wpływa na organizm kobiety (i mężczyzny też). Wymienia się ją jako napar bardzo skuteczny w walce z dolegliwościami wątroby i układu pokarmowego. Bancha jest też prawdziwym rezerwuarem przeciwutleniaczy i substancji działających przeciwzapalnie. Dzięki temu pozwala ona ograniczyć dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji. Warto też dodać, że napar ten działa w sposób uspokajający, co ma istotny wpływ na poprawę samopoczucia kobiety „w tych dniach”.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Picie herbat ziołowych – na co warto uważać?

Stosowanie herbat ziołowych jest bardzo pożądane i korzystne dla organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że zawarte w nich substancje aktywne mogą źle współdziałać z niektórymi lekami. Dlatego panie chorujące przewlekle powinny uzgodnić ze specjalistą chęć stosowania preparatów ziołowych. Poza tym należy jednoznacznie podkreślić, że popijanie leków mieszankami ziołowymi może być dla organizmu bardzo niebezpieczne. Jakiekolwiek preparaty farmaceutyczne należy popijać wyłącznie wodą. 

 

Co oprócz herbat pomoże na menstruację?

Faktem jest, że herbata na menstruacje to w „tych dniach” bardzo korzystne rozwiązanie, ale trzeba podkreślić, że to niejedyny sposób walki z tymi uciążliwymi dolegliwościami. Skuteczne metody ograniczania dolegliwości bólowych to:

 

– ruch i aktywność fizyczna, a także zwykły spacer, jeśli w „tych dniach” nie można sobie pozwolić na więcej,

– taniec i jazda na rowerze – to bardzo przyjemne aktywności, na które warto sobie pozwolić,

– gorąca kąpiel, a zwłaszcza długie przesiadywanie w ciepłej wodzie, gdyż działa ono w sposób rozciągający, rozkurczowy i odprężający,

 

Powyższe metody na walkę z dolegliwościami menstruacyjnymi są skuteczne przede wszystkim dlatego, że zwiększają poziom endorfin w organizmie. Poza tym ruch ogranicza produkcję niektórych hormonów, które mogą intensyfikować dolegliwości bólowe. W przypadku kąpieli warto unikać bardzo gorącej wody, gdyż może ona doprowadzić do wzrostu intensywności krwawienia. 

 

Reasumując, nie wszyscy wiedzą, że zwykła herbata w saszetkach może zminimalizować kobiecie dolegliwości bólowe. Bencha, malina, a także rumianek i wiele, wiele innych to przykład na to, że tak właśnie może być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *