CategoriesUroda i zdrowie

Ile kalorii ma herbata?

Ile kalorii ma herbata?

Jak herbata wpływa na naszą dietę? Czy jej spożycie grozi otyłością? A może raczej warto ją pić w sposób całkowicie beztroski? Jeśli ktoś nie zna odpowiedzi na powyższe pytania i chce je poznać, to z pewnością znajdzie je w niniejszym artykule.

Herbata – jej powszechność i zawartość kaloryczna

Czy herbata jest kaloryczna? To już zależy od jej składu. Miliardy ludzi na całym świecie przyrządzają ją zgodnie ze swoimi preferencjami i u każdego przyniesie nieco inny „przychód” energetyczny. Dlatego przed analizą kaloryczną herbaty warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Dopiero na ich podstawie można oszacować, czy od herbaty można utyć. Co ciekawe, odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być prosta. Kwestią otwartą pozostaje bowiem nie tyle sam napar, co raczej dodawane do niego składniki herbaty. A od nich można – uwaga – całkiem solidnie utyć!

 

 

Herbata i kalorie – ile ich jest?

Mamy dobrą wiadomość! Herbata bez jakichkolwiek dodatków zawiera w sobie jedynie… 1 kcal. Mowa tu oczywiście o niektórych rodzajach herbat, bo inne mają ich nieco więcej. Warto dodać, że niniejszy zakres kaloryczny jest podany dla 100 g. naparu. Oznacza to, że wypicie szklanki lub kubka tejże herbaty będzie wiązało się z przyjęciem około 2 – 4 kcal. Jak łatwo się domyślić, nie jest to ilość, która w jakikolwiek sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Tyle samo – zgodnie z reklamą – można przyjąć po spożyciu pojedynczego tic-taka. 

 

Herbata mało kalorii oznacza dużo zdrowia

Jeśli chodzi o kwestię bilansu energetycznego, to herbata „bije na głowę” wiele innych naturalnych preparatów i używek. Napar jest bardzo zdrowy dla ludzkiego organizmu i jednocześnie posiada w swoim składzie substancje czynne, które stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. To między innymi dzięki nim czujemy się po spożyciu herbaty pełni energii. Reasumując, herbata ma bardzo korzystny wpływ na nasz bilans energetyczny, gdyż przyspiesza spalanie i jednocześnie dostarcza niewiele kalorii. 

 

 

Ile kalorii mają poszczególne rodzaje herbat?

Przejdźmy zatem do konkretów i sprawdźmy, ile kalorii mają poszczególne rodzaje herbat. Oczywiście podane wartości energetyczne są w tym wypadku przyjęte dla 100 g naparu. I tak:

 

1. Herbaty liściaste i dostępne w saszetkach nie mają praktycznie żadnych kalorii. Można przyjąć, że każde 100 g naparu to około 1 kcal. Tyle samo mają zresztą herbaty ziołowe i herbata zielona, których w ogóle nie trzeba brać pod uwagę w kontekście własnego bilansu energetycznego.

 

 

2. Herbaty owocowe z dodatkami (np. aromatycznymi) to napary, które mają już nieco więcej kalorii. Znajdują się one przede wszystkim w tych dodatkach, a szczególnie – w aromatach. Tutaj jednak nadal nie ma powodów do niepokoju, gdyż ich wartość kaloryczna to tylko kilka kcal.

 

 

3. Matcha – czyli sproszkowana herbata zielona – ma już nieco więcej kalorii. Nadal są to jednak ilości śladowe. Porcja 100 g naparu to zaledwie 6 kcal. Oznacza to, że pijąc 3 filiżanki matchy nie przyswajamy więcej niż 40 kcal. W zamian otrzymujemy prawdziwą „bombę” substancji odmładzających i redukujących masę ciała. 

 

 

4. Yerba Mate – czyli kolejna, popularna herbata – której jednorazowa porcja suszu to aż 50 kcal. Warto jednak dodać, że spożywanie tego naparu polega na jego kilkukrotnym zalewaniu. W praktyce oznacza to, że Yerba ma kaloryczność porównywalną do matchy. 

 

 

5. Herbaty granulowane – tutaj ilość kalorii jest już zdecydowanie wyższa, ale cóż… nie mają one dużo wspólnego z tradycyjną herbatą. Jedna szklanka przygotowanego z nich napoju to około 80 kcal. Tak duża wartość energetyczna wynika z solidnej dawki cukru. 

 

 

Herbaty słodzone i ich kaloryczność

Kaloryczność herbat słodzonych znacznie wzrasta, jeśli doda się do nich cukier. W związku z tym, że jedna łyżeczka cukru to dodatek energetyczny rzędu 20 kcal, to picie 3 szklanek słodzonej herbaty (przy założeniu, że słodzimy trzema łyżeczkami) to już 120 dodatkowych kcal. Co gorsza, nie mają one żadnego, korzystnego wpływu na organizm człowieka. Wręcz przeciwnie – ich spożywanie jest niebezpieczne i może prowadzić do otyłości lub cukrzycy. Alternatywą wydaje się miód, ale również i on jest składnikiem niezwykle energetycznym. Szacuje się, że jedna łyżeczka to około 40 dodatkowych kcal. Nie można jednak zapominać, że miód sam w sobie jest bardzo zdrowy dla człowieka. Zawiera mnóstwo witamin i substancji odżywczych, a także – co równie ważne – jest kluczowy w budowaniu odporności. Jeśli lubimy pić herbatę z miodem, to dodawajmy go do niej wówczas, gdy napar jest już mocno przestudzony. Okazuje się bowiem, że miód traci swoje specyficzne właściwości zdrowotne w temperaturze przekraczającej 45 stopni Celsjusza. Na marginesie warto zaznaczyć, że nawet w tak relatywnie niskiej temperaturze można go łatwo mieszać.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Pozostałe składniki dodawane do herbat i ich wartość kaloryczna

Prawdą jest, że nie wszyscy dodają do herbaty miód i cukier. Niektórzy stawiają na… słodziki. Faktem jest, że ich wartość kaloryczna jest wręcz szczątkowa i nie sposób porównać jej nawet do cukru lub miodu. Niemniej słodziki mają dość specyficzny smak i nie wszystkim muszą smakować. Często spotykaną alternatywą dla słodzików jest syrop, który podobnie jak konfitury, owoce i mleko, może zwiększyć podaż kalorii o nawet 150 kcal. Kwestią otwartą pozostaje ilość dodanego soku i pojemność wypitej herbaty. Jeśli ktoś lubi pić jej bardzo dużo, to może pojawić się problem. Są i takie osoby, które lubią herbatę z dodatkiem alkoholu. Niemniej również i tutaj dużo zależy od jego rodzaju. Oczywistym jest, że słodzić herbatę warto jedynie trunkami mocno słodzonymi. Czymś takim jest np. rum, którego wartość kaloryczna (w ilościach dodanych do herbaty) to około 50 kcal. Czy to dużo? Osąd pozostawiam Czytelnikom…

 

 

Reasumując, czysta, ziołowa herbata nie praktycznie żadnej wartości energetycznej. Za ilość kalorii odpowiadają przede wszystkim dodatki wprowadzane do herbat. Owszem, można sobie na nie pozwolić, ale tylko w pewnych ilościach. Ich nadmiar z pewnością skończy się źle dla organizmu, dlatego warto na siebie uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *