CategoriesPoradnik

Jak długo “ważna” jest herbata? Do kiedy można ją pić?

Termin przydatności herbaty - jak długo jest ważna herbata?

Herbata to jeden z najbardziej cenionych napojów, który spożywa się praktycznie pod każdą szerokością i długością geograficzną. Mało kto (może poza prawdziwymi koneserami) zwraca uwagę na jej termin ważności. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a jedną z nich jest… długi okres przydatności do spożycia. Mówiąc wprost – w większości polskich domów herbata nie może “doczekać” terminu przydatności, gdyż jest wypijana dużo wcześniej.    

Czy herbata może się przeterminować?

 

Czy to oznacza, że herbata może się przeterminować? Otóż nie, choć istnieją i takie herbaty, których wartość smakowa jest wprost proporcjonalna do czasu przechowywania (np. pu-erh). Wracając jednak do tematu “zwykłych” herbat, niektóre z nich mogą być z powodzeniem przechowywane nawet przez kilka długich lat. Oczywiście dużo zależy tu od warunków, w jakich dany produkt jest przechowywany. Dlatego przed odpowiedzią na pytanie, czy herbata może się przeterminować, warto się zastanowić, w jakich okolicznościach może do tego szybciej dojść.

 

 

Jak przechowywać (każdą) herbatę?

Największym wrogiem herbat jest oczywiście pleśń. Czasem wystarczy nieco bardziej zawilgocone powietrze, by susz herbaciany pokrył się delikatną, ale dobrze widoczną naroślą. Co ważne, pojawienie się jej nawet na niewielkim wycinku herbaty oznacza, że pod żadnym warunkiem nie można jej pić. Pleśń rozwija się bardzo powoli, a jej rodniki są niezauważalne dla człowieka. Dlatego jeśli nawet na najlepszym suszu pojawią się charakterystyczne zmiany, to po prostu trzeba go wyrzucić i… zastanowić się nad lepszym sposobem trzymania herbat w domu.

 

 

Jak zatem przechowywać herbatę? Niektóre susze wymagają przechowywania w lodówce. Tak jest chociażby z zielonymi herbatami, które są bardzo wrażliwe na działanie tlenu i pokojowej temperatury. W zasadzie im bardziej gatunkowa herbata, tym konieczne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków przechowywania. Wracając do herbaty zielonej, nie można jej pod żadnym pozorem przechowywać na świeżym powietrzu. Najlepiej zamknąć ją w hermetyczny sposób, aby do suszu nie przedostawały się cząsteczki tlenu i wilgoć.

 

 

Herbaty długoterminowe – czy takie istnieją?

Otóż tak, istnieją. Ba, większość osób ma je nawet u siebie. Najbardziej “wytrzymałe” herbaty to bowiem ich czarne i czerwone warianty. Wynika to z faktu, że wcześniej poddawano je zwykle różnego rodzaju obróbkom. Większość z nich może być przechowywana nawet przez 5 lat i to bez szkody dla ich smaku. Należy jednak pamiętać o tym, że na ostateczny smak napitku wpływa nie tylko czas jego przechowywania, ale też warunki, w których herbata się znajduje. Większość herbat czarnych przechowywana jest w tekturowych skrzynkach. Tymczasem nie jest to dobre miejsce nawet dla takiego suszu.

 

 

1. Herbata łatwo przyswaja zapach z otoczenia. Niestety, kartonowe pudełka nie zabezpieczają jej przed zapachami z zewnątrz. Wiele osób popełnia błąd i przechowuje je w miejscach przeznaczonych np. pod przyprawy. Taka herbata już po krótkim czasie straci swoje naturalne właściwości smakowe.

 

 

2. Kartonowe pudełka – podobnie jak sam susz – łatwo absorbują wilgoć. I choć nie oznacza to, że herbata znajdująca się w kuchni łatwo spleśnieje, to jednak ryzyko, że tak się stanie jest zdecydowanie większe. Najlepiej po prostu umiejscowić je w miejscach, które nie są narażone na działanie wilgoci.

 

 

3. Sporo “nowych” herbat czarnych jest pakowanych w bardziej wyrafinowany sposób i umieszczanych w specjalnych, szczelnych pojemniczkach, pudełeczkach, bądź foliowych opakowaniach. Żywotność takich mieszanek jest najdłuższa.

 

 

Czy można pić herbatę “po terminie”?

Wielu producentów herbat jasno podkreśla, że ich produkty trudno zdefiniować pod kątem czasu przydatności do spożycia. Wręcz przeciwnie – większość z nich posiada na opakowaniach wpis: najlepiej spożyć przed. Jest to jasna wskazówka sugerująca, że herbata stopniowo traci swoje właściwości. W praktyce oznacza to, że jeśli dany produkt ma na opakowaniu wytłoczoną datę 1.01.2024, to jest to znak, że znajdująca się w środku herbata może być pita nawet później, ale właśnie do tego dnia (oczywiście orientacyjnie) gwarantuje najlepsze warunki smakowe. Co więcej, w związku z tym, że przypadku takich napojów jak herbata termin ważności jest określany raczej orientacyjnie, jego producent jest zobowiązany do dokładnego opisania sposobu przechowania herbaty.

 

 

Uwaga! W przypadku niektórych herbat zielonych trudno o konkretną datę przydatności do spożycia, gdyż ich smak i aromat zmieniają się w miarę upływu czasu.   

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha i jej termin ważności

Czy w przypadku tak wysokogatunkowych herbat zielonych jak matcha można w ogóle mówić o konkretnym terminie ważności? Prawda jest taka, że matcha jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Dlatego:

 

 

1. Herbatę matcha należy przechowywać w ściśle określonych warunkach. Najlepiej, jeśli znajduje się w szczelnie zamkniętym opakowaniu, które nie jest narażone na działanie świeżego powietrza (matcha szybko się utlenia), światła słonecznego, wilgoci i wysokich temperatur.

 

 

2. Matchę warto przechowywać w lodówce, ale należy pamiętać, aby nie znajdowały się w jej bliskim sąsiedztwie produkty spożywcze emitujące bardzo silny zapach. W przeciwnym razie herbata straci swój smak i aromat, choć nadal będzie nadawać się do spożycia.

 

 

3. Matcha jest wrażliwa na działanie wilgoci i na… upływający czas. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy jej przechowywać w pobliżu silnie zawilgoconych miejsc. Picie takiej herbaty może być z biegiem czasu niebezpieczne dla zdrowia.

 

 

I jeszcze jedno. Ta wysokogatunkowa, zielona herbata po terminie ważności nie powinna być przygotowywana. Matcha nadaje się do spożycia mniej więcej do 2 lat od jej zakupu i przy założeniu, że właściwie się ją przechowuje. Wielu producentów zaleca, aby wypić ją już w maksymalnie 3 miesiące od zakupu, gdyż tylko wtedy zachowa swój pierwotny smak.

 

Reasumując, czy herbata może się przeterminować? Tak. Czy warto pić przeterminowaną herbatę? Nie warto, ale w niektórych przypadkach można (zachowując uprzednią ostrożność). I tych zasad należy się trzymać.      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *