CategoriesPoradnik

Jaka herbata liściasta jest najlepsza?

Jaka herbata liściasta jest najlepsza

Herbaty liściaste to klasyka wśród herbat – występują w wielu wariantach i mają zróżnicowane smaki, dzięki czemu każdy, kto poszukuje dla siebie idealnej kompozycji, może znaleźć wśród nich coś, co go zadowoli. Jaka herbata liściasta jest najlepsza? Wyjaśniamy!

Jaka herbata liściasta jest najlepsza?

Najlepsze herbaty liściaste obecnie produkowane są w Japonii oraz w Chinach. Przygotowywany z liści herbaty napar jest bardzo popularnym napojem w krajach Azji i na całym świecie, zanim jednak przejdziemy do tego, jaki z nich uznawany jest za najlepszy, warto wyjaśnić, co to jest herbata liściasta?

Herbata liściasta, znana również jako susz herbaciany albo herbata sypana, to termin odnoszący się do herbaty, która jest wytwarzana z całych lub częściowo połamanych liści herbaty, w przeciwieństwie do herbaty torebkowej lub herbaty granulowanej – jest to tradycyjna i preferowana forma herbaty przez wielu entuzjastów ze względu na jej najwyższą jakość i smak.

Herbata liściasta jest wytwarzana z rośliny herbaty chińskiej (Camellia sinensis), która pochodzi z Azji i jest uprawiana w różnych krajach na całym świecie, ale warto wskazać, że potoczne określenie „herbata liściasta” używane jest również do opisu suszu pochodzącego z innych rodzajów roślin, na przykład ziół.

Jak produkowana jest najlepsza herbata liściasta?

Aby wyprodukować najlepszą herbatę liściastą, zebrane liście przechodzą kilka etapów, w tym więdnięcie, walcowanie, skręcanie, utlenianie (fermentowanie) i suszenie, w zależności od rodzaju wytwarzanej herbaty, dzięki czemu powstają różne rodzaje herbat, na przykład herbata czarna, herbata zielona, herbata niebieska czy herbata biała.

Podczas przygotowywania herbaty liściastej liście są moczone w gorącej wodzie w określonej temperaturze w czajniczku lub przy użyciu zaparzacza w celu odcedzenia liści, co pozwala na przeniknięcie ich aromatu, smaku i składników odżywczych do wody, przy czym jednocześnie daje większą kontrolę nad mocą i smakiem herbaty, ponieważ liście mają więcej miejsca na rozwinięcie się i uwolnienie swoich smaków w porównaniu z torebkami herbaty.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jaka herbata liściasta jest uznawana za najlepszą?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka hebrata liściasta najlepsza jest wśród wszystkich dostępnych gatunków, ale trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie, ponieważ każdy pijący napary herbaciane ma swój własny gust, niemniej jednak na świecie istnieje kilka różnych rodzajów herbat, które uznawane są za szczególnie warte spróbowania. Jaka herbata liściasta będzie dobrym wyborem?

Gyokuro

Ta japońska zielona herbata zaliczana go gatunku Sencha znana jest z żywego zielonego koloru i bogatego smaku umami, ponieważ liście stosowane do jej produkcji są zacieniane przed zbiorem, co daje herbatę o wyraźnej słodyczy i bogatym smaku parzoną w dość niskiej temperaturze około 50-60 °C.

Kabukicha

Zielona herbata wywodząca się z Japonii, która również zacieniana jest na 2 tygodnie przed zborem, dzięki czemu jej liście mają unikatowy zielony kolor, a także są pełne cennych składników odżywczych, między innymi L-teaniny.

China Jade Jasmin Pearls – Perły Smoka

Zielona herbata tego gatunku wyróżnia się swoim oryginalnym wyglądem i przygotowywana jest zgodnie z liczącą sobie ponad 900 lat recepturą, ponieważ ma postać kulek przypominających perły oraz jaśminowy aromat, który zawdzięcza dodatkowi kwiatów jaśminu.

Silver Needle – Srebrna Igła

Silver Needle, również określana jako Bai Hao Yin Zhen, jest wysoko ceniona za swoją czystość i często uważana za jedną z najwyższej jakości białych herbat, wytwarzana z młodych pączków herbaty, które są pokryte drobnymi białymi włoskami, ma lekki i delikatny smak z subtelnymi nutami kwiatowymi. 

Tie Guan Yin

Ta luksusowa niebieska herbata oolong, znana również jako Żelazna Bogini Miłosierdzia, jest wysoko ceniona ze względu na swój złożony profil smakowy, który może wahać się od kwiatowego do owocowego z nutą naturalnej słodyczy. 

Darjeeling

Jest uprawiana w regionie Darjeeling w Indiach, ma delikatny i kwiatowy smak i uważana za jedną z najlepszych czarnych herbat na świecie.

Jak rozpoznać najlepszą herbatę liściastą?

Rozpoznanie dobrej herbaty liściastej wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych czynników, zatem o czym powinno się pamiętać, gdy chce się wybrać najlepszą herbatę liściastą?

Wygląd

Przede wszystkim wysokiej jakości herbata liściasta powinna mieć nienaruszone, całe lub dobrze zwinięte liście, w zależności od rodzaju herbaty, liście te powinny mieć żywy kolor i opakowanie powinno być wolne od łodyg.

Aromat

Dobra sypana herbata liściasta będzie miała przyjemny i wyraźny aromat, który odzwierciedla jej rodzaj, przykładowo czarne herbaty mogą mieć zapachy słodkie lub owocowe, podczas gdy zielone herbaty mogą mieć nuty trawiaste lub roślinne, przy czym aromat powinien być zachęcający i przyjemny, bez wyczuwalnej nieświeżości.

Smak

Smak herbaty jest kluczowym czynnikiem przy określaniu jej jakości, dlatego też dobra herbata liściasta będzie miała dobrze wyważony i bogaty w niuanse profil smakowy, przy czym jej smak powinien być charakterystyczny dla rodzaju herbaty, czy to czarnej, zielonej, oolong, czy jakiejkolwiek innej odmiany. 

Parzenie

Sposób, w jaki liście herbaty rozwijają podczas parzenia, również może wskazywać na jej jakość, ponieważ wysokiej jakości sypana herbata liściasta powinna całkowicie się rozwinąć, uwalniając swoje smaki i aromaty do wody.

Pochodzenie i zbiory

Przy wybieraniu wysokiej klasy herbaty warto też zwrócić uwagę na informacje dotyczące jej pochodzenia i szczegółów zbioru, jako że niektóre regiony znane są z produkcji wyjątkowych herbat, a ponadto herbaty zbierane w określonych porach roku mogą charakteryzować się wyższą jakością, wobec tego w ten sposób można znaleźć jedne z najlepszych herbat.

Sprawdzony dostawca

Wybieranie herbaty od renomowanych i godnych zaufania sprzedawców herbaty także ma duży wpływ na zakup dobrej jakości herbaty liściastej, dlatego warto poszukiwać sklepów, dla których kluczowa jest jakość zaopatrzenia i mają one pozytywne opinie klientów.

Uwzględniając powyższe czynniki, można określić, jaka herbata liściasta jest najlepsza, przy czym warto przetestować różne gatunki i rodzaje herbat, aby wybrać dla siebie taką, która będzie perfekcyjna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *