CategoriesPoradnik Uroda i zdrowie

Jaki ma wpływ herbata matcha na ciśnienie krwi?

Jaki ma wpływ herbata matcha na ciśnienie krwi?

Jaki ma wpływ herbata matcha na ciśnienie krwi?

Każdy przynajmniej słyszał o tym, jak wiele korzyści płynie z picia zielonej herbaty. Ma ona specyficzny smak, więc jedni ją lubią, inni wzdrygają się z powodu cierpkości. Niezależnie od preferencji, warto zainteresować się tym napojem. Obecnie zielona herbata dostępna jest pod wieloma postaciami, więc jeśli ktoś nie lubi jej pić, zawsze może sięgnąć po rozmaite suplementy. Mnogość cennych związków w zielonej herbacie oddziałuje korzystnie na sferę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Ekstrakty z niej wykorzystuje się już nawet w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Boryka się z nim coraz więcej osób, prowadzi ono między innymi do rozwoju chorób układu krążenia.

Problematyczne nadciśnienie tętnicze

Z niewydolnym układem krążenia zmaga się coraz więcej osób i to nie tylko w podeszłym wieku. Schorzenia ze strony układu naczyniowo-sercowego stwierdza się u coraz młodszych pacjentów. Nie należy lekceważyć nadciśnienia tętniczego, na które składa się wiele objawów. Brak leczenia prowadzi do powikłań sercowo-naczyniowych, które stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i dla życia. Prowadzenie niezdrowego trybu życia powoduje wzrost ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi. Prowadzi do tego przede wszystkim objadanie się, nadmierna podaż cukru i tłuszczu, siedzący tryb życia i unikanie ruchu, otyłość i palenie papierosów.

U osób z nadciśnieniem tętniczym diagnozuje się również insulinooporność, zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Lista zaburzeń metabolicznych jest długa. Naukowcy doszli do wniosku, że duże znaczenie w patogenezie nadciśnienia tętniczego mają wolne rodniki. Stres oksydacyjny działa destruktywnie na cały organizm, wyniszcza powoli od środka. Można temu przeciwdziałać za pomocą związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Przyczyniają się one do obniżenia ciśnienia tętniczego. Na szczególną uwagę zasługują epigallokatechiny galusanu (EGCG), których największe ilości znajdują się w liściach zielonej herbaty.

Cenna zielona herbata

Zielona herbata jest bardzo ceniona w krajach azjatyckich, w Polsce nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z szeregu korzyści związanych z jej piciem. Zawiera ona mnóstwo wartościowych składników, przede wszystkim flawonoidów. Na szczególną uwagę zasługują głównie katechiny, które mają działanie prozdrowotne. Za najbardziej aktywny biologicznie związek w zielonej herbacie uznaje się EGCG. Jest to substancja o niezwykle silnym działaniu antyoksydacyjnym. Jej skuteczność jest stukrotnie wyższa niż witaminy C. Jak wiadomo, kwas askorbinowy to bardzo popularny przeciwutleniacz, ale w porównaniu z EGCG wypada zdecydowanie słabiej. Potwierdzają to liczne badania naukowe. EGCG chroni komórki, przeciwdziała peroksydacji lipidów, niweluje stres oksydacyjny, zapobiega uszkodzeniom dotyczącym DNA. Podsumowując, związek obecny w zielonej herbacie zmniejsza ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń. Lista problemów klinicznych, na które pomaga EGCG, jest długa. Znalazł on zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Zielona herbata a ciśnienie tętnicze

Rozwojowi chorób układu krążenia sprzyja niedociśnienie tętnicze. Znając niezwykłe właściwości EGCG, przeprowadzono badanie na grupie kontrolnej, które polegało na monitorowaniu stanu zdrowia uczestników pijących codziennie co najmniej szklankę zielonej herbaty przez kilkanaście miesięcy. Wystarczyło to do tego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego o prawie połowę. Z kolei osoby przyjmujące trzy szklanki zielonej herbaty miały jeszcze lepsze wyniki. Ryzyko wystąpienia u nich schorzenia zostało zredukowane o aż 65%. Okazuje się, że EGCG zawarte w zielonej herbacie zapobiega przerostowi mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Związek ten ma również działanie antymiażdżycowe. Przyczynia się do poprawienia profilu lipidowego, zmniejszenia stężenia cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów przy jednoczesnym wzroście dobrego cholesterolu frakcji HDL. Do korzyści zalicza się również obniżenie stężenia glukozy we krwi dzięki katechinom obecnym w zielonej herbacie. Wyregulowanie stężenia glikemii zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy.

Czy warto pić zieloną herbatę?

Jeśli ktoś jest sceptycznie nastawiony do picia zielonej herbaty w celu zapobiegania nadciśnieniu tętniczemu krwi, to powinien przetestować ją na sobie. Wątpliwości mogą wynikać z zawartości kofeiny w zielonej herbacie. Bardzo często to właśnie ona przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Obserwuje się to u osób pijących kawę lub zwykłą herbatę. Oczywiście jeśli ktoś będzie sięgał po wyizolowaną kofeinę z zielonej herbaty, to rzeczywiście odczuje szereg negatywnych konsekwencji. Duże znaczenie ma jej ilość i jednorazowa dawka. Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko problemów z nadciśnieniem. Nie są to żadne domysły, powstało już wiele publikacji naukowych, które to potwierdzają. Naukowcy potwierdzają, że zielona herbata pomaga w walce z nadciśnieniem. Oczywiście kluczowa staje się systematyczność, bo na efekty trzeba cierpliwie poczekać. Jest to długotrwały proces. Im dłużej pije się zieloną herbatę, tym lepsze są tego efekty.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie zielonej herbaty na stałe. Wyrobienie sobie nawyku wypijania codziennie przynajmniej filiżanki zielonej herbaty to krok do zachowania zdrowia i uchronienia się przed rozwojem rozmaitych chorób. Warto też mieć na uwadze to, że zielona herbata wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Walczy z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia komórek. Można wobec tego powiedzieć, że działa odmładzająco. Przyspiesza metabolizm, jest też antyseptykiem. Na szczególną uwagę zasługuje matcha, czyli sproszkowana zielona herbata. Stanowi źródło l-teaniny, chlorofilu, witamin i rozmaitych związków mineralnych. Zielona herbata to świetna alternatywa dla kawy, poleca się ją osobom chcącym kontrolować w naturalny sposób poziom ciśnienia krwi. Ma ona również działanie pobudzające, ale nie stanowi zagrożenia dla pacjentów z chorobami krążenia. Nie podnosi ciśnienia, więc mogą ją pić także osoby w podeszłym wieku.

Komentarz

  1. Parę lat temu miałem przyjemność uczestniczenia w ceremonii przyrządzania i picia zielonej herbaty matcha jakiejś japońskiej szkoły. Było to w BWA w Jeleniej Górze. Bardzo miłe to wspominam! Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *