Rozsmakowałeś się już w matchy? Idź dalej w herbacianej pasji. Spróbuj poczuć się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Przygotuj dla siebie i bliskich ten wyjątkowy napój według tradycyjnego, japońskiego ceremoniału. Przekonaj się, że nie jest to bardzo trudne, a daje dużo pozytywnych wrażeń i sporo frajdy.
Herbata matcha to nie tylko charakterystyczny napój, pełen wartościowych składników i substancji odżywczych. To także cała otoczka, związana z jej parzeniem, serwowaniem i spożywaniem. Warto wejść w ten świat i choć na chwilę „przenieść” się do Azji. Najlepszą drogą do tego jest matcha ceremonialna.
Matcha ceremonialna. Co to jest?
Ceremonialna matcha to nic innego jak certyfikowany, oryginalny produkt japoński, pochodzący z pierwszego zbioru zielonej herbaty. Przeznaczona do specjalnego przygotowania i podania, czyli herbacianej ceremonii, po japońsku nazywanej chanoyu. W swojej ojczyźnie chanoyu urosło niemal do rangi sztuki, a cały rytuał jest głęboko osadzony w historii, kulturze i tradycji. Tam nie ma przypadku, a każdy krok jest dokładnie zaplanowany i odbywa się zgodnie z zasadami sięgającymi wiele wieków wstecz.
Chanoyu. O co w tym chodzi?
Picie herbaty według tych reguł to nie jest zwykła konsumpcja, ale wyjątkowa ceremonia, mająca wielką wagę dla gospodarza, który przyrządza napój, a także dla gości, którzy są nim raczeni. Jej celem jest wprowadzenie harmonii między nimi, łagodnego i pozytywnego nastroju, spokoju, skupienia i wzajemnego zrozumienia. Żeby wszystko przebiegło pomyślne, niezbędne są specjalne akcesoria, a także staranne wykonywanie kolejnych czynności.
Ceremonia krok po kroku
W chanoyu każdy element ma znaczenie. Herbata matcha nie może być pita byle gdzie. Dlatego należy wybrać odpowiednie pomieszczenie, nazywane chashitsu, w którym przyrządzana i degustowana będzie matcha. W polskich warunkach najbardziej odpowiedni byłby salon czy największy pokój w mieszkaniu.
Herbata matcha przygotowywana w tradycyjny sposób wymaga też specjalnych przedmiotów. Należą do nich: ceramiczna miska do herbaty (chawan), łyżka do odmierzania herbacianego proszku (chashaku), a także bambusowa miotełka do mieszania po zalaniu wodą (chasen). Po przybyciu gości i powitaniu ich przez gospodarza, następuje prezentacja akcesoriów, które posłużą do przyrządzenia napoju.
Gospodarz przygotowuje matchę w obecności swoich gości. To specjalny proces, w którym następuje skrupulatne odmierzanie herbaty, gotowanie wody, zalewanie gorącą, lecz nie wrzącą wodą, a następnie mieszanie rozpuszczanego proszku miotełką.
Czas na matchę. Bez nerwów i pośpiechu
Przyrządzoną matchą gospodarz częstuje swoich gości. Degustacji towarzyszyć mogą rozmowy o smaku i aromacie napoju, jego właściwościach, pochodzeniu czy całej kulturze z nim związanej. Można również poruszać inne tematy, ważne jednak, żeby wszystko odbywało się w spokoju, bez nerwowych emocji, stresu i pośpiechu. Dobrym zwyczajem po spożyciu jest także wspólne sprzątanie naczyń i przyrządów służących do przygotowania zielonej herbaty.
Spróbuj matchy ceremonialnej. Naprawdę warto
Wszystko, co wiąże się z matchą ceremonialną to swoiste połączenie teatru, lekcji historii i poznawania tradycji dalekiego kraju. Jednocześnie to doskonała okazja do dobrej zabawy i miłego spędzania czasu. Tak przygotowywana i pita zielona herbata pozwala choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk, zwolnić, symbolicznie pozostawić obok zawodowy pęd czy przyziemne problemy.
Matcha sama w sobie to wyjątkowy napój. Przyrządzana zgodnie z tradycją i rytuałem wzmacnia i podkreślą tę wyjątkowość. Przynosi coś nowego, przybliża swoją głębię, którą możemy odkryć. Te niepowtarzalne czynności, których nie wykonujemy na co dzień, mają w sobie dawkę magii i roztaczają aurę wtajemniczenia. Takie podejście do parzenia i picia matchy to też po prostu dobry sposób na spędzenie czasu ze znajomymi, zrobienie czegoś innego niż zwykle, podarowanie sobie relaksu i radości. Kto jeszcze tego nie zna, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Naprawdę warto.