CategoriesMatcha Wskazówki

Matcha działa przeciwzapalnie i pomaga w walce z infekcjami. Pij ją na co dzień

Sezon jesienno-zimowy to tradycyjnie okres częstszych przeziębień i różnorodnych infekcji. Jest to również czas, kiedy intensywniej szukamy sposobów na to, jak nie dać się chorobie. Oprócz sięgania po leki i środki dostępne w aptekach, warto zainteresować się mniej oczywistymi rozwiązaniami. Do sprawdzonych metod na wsparcie odporności bez wątpienia można dodać regularne picie zielonej herbaty.

Matcha to bogate źródło wartościowych substancji odżywczych i prozdrowotnych. Zielona herbata, z które wytwarzana jest matcha, to roślina dająca witalność. Jej najlepsze, wyselekcjonowane liście, które następnie są suszone i proszkowane, pozwalają uzyskać wyjątkowo zdrowy i odżywczy napój.

Matcha pod lupą naukowców

W krajach azjatyckich napar z matchy stosowany jest jako środek do płukania gardła, mający zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych. W powszechnej opinii ta metoda się sprawdza, ale naukowy postanowili przyjrzeć jej się bliżej. W Japonii przeprowadzono na ten temat badania. Zieloną herbatę podawano przez określony próbny okres m.in. dzieciom i młodzieży, dla porównania do dezynfekcji jamy ustnej używano też zwykłej wody. Następnie analizowano poziom zachorowalności wśród badanych. Wyniki nie dały jednoznacznej odpowiedzi, jaki dokładnie jest wpływ matchy na walkę z grypą. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma ona pozytywne przełożenie na stan naszego zdrowia.

Zdrowie czerpane z natury

Matcha zawiera różnorodne, cenne związki roślinne, wśród których są m.in. katechiny. One właśnie wykazują potwierdzone właściwości przeciwzapalne. Ich regularne spożywanie w formie pitnej przekłada się pozytywnie na nasze zdrowie, wspomagając układ immunologiczny i zmniejszając stany zapalne. Największe znaczenie w tym względzie ma galusan epigallokatechiny (EGCG).

Prozdrowotne właściwości tradycyjnej japońskiej herbaty matcha nie ograniczają się do katechin. Nie można zapominać, że jest ona również źródłem witamin i minerałów. W jej składzie znajdziemy szeroką gamę tych związków, m.in. wapń, żelazo, potas, selen, witaminę A i C.

Matcha znana jest również z tego, że jej spożywanie wspiera koncentrację, pamięć i świeżość umysłu, działa uspokajająco i relaksująco. Wszystko to za sprawą występującej w niej l-teaninie.

Zielona herbata matcha – łyk na zdrowie

O zdrowie i formę trzeba dbać wszechstronnie. Matcha nie jest cudownym eliksirem, który wszystko zastąpi. Oprócz niej trzeba pamiętać m.in. o wartościowym, dobrze zbilansowanym odżywianiu, uprawianiu sportu i poświęcaniu czasu na regularną aktywność fizyczną – chociażby proste ćwiczenia czy spacery. Nie można zapominać o tak prozaicznych sprawach jak higiena osobista i regularne mycie rąk.

Matchę warto pić na co dzień, a nie traktować jej tylko jako naturalny środek leczniczy. Kto jeszcze nie odkrył tej szczególnej zielonej herbaty, powinien to jak najszybciej zrobić, żeby delektować się jej wyjątkowym smakiem oraz aromatem.

Czym jest tradycyjna matcha i jak ją przyrządzić

Ta tradycyjna japońska herbata jest lekko gorzkawa, z charakterystycznym trawiastym posmakiem. Matcha charakteryzuje się świeżym i intensywnym zapachem, w którym wyczuwalne są roślinne, trawiaste czy zielone nuty.

Kiedy wybieramy matchę, warto sięgnąć po tę, która posiada certyfikat JAS. Zyskujemy dzięki temu japońskie świadectwo jakości, które potwierdza, że do uprawy herbaty nie używano syntetycznych nawozów, które zawierają pestycydy, metale ciężkie czy inne substancje szkodliwe dla zdrowia. Certyfikat JAS wydawany jest przez instytucje, które w Japonii nadzorują m.in. produkcję rolną.

Wchodząc w świat matchy, dobrze zaopatrzyć się też w akcesoria przydatne do jej przyrządzenia. Tradycyjny japoński zestaw składa się z ceramicznej miseczki o nazwie chawan, do której proszek wsypujemy łyżeczką chashaku. Zalewamy go gorącą (ok.70-80 st. C) wodą, po czym mieszamy bambusową miotełką chasen. Po tych kilku krokach napój jest gotowy i możemy oddać się spożyciu. Kto raz spróbuje, pewnie będzie do tego wracał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *