Zielona herbata matcha zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Przybywa jej miłośników, a także osób, które jedynie o niej słyszały i chciałby w końcu spróbować tego wyjątkowego napoju. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą znane sieci handlowe, w których na półkach coraz częściej można znaleźć opakowania z napisem „Matcha”. Pytania tylko, co tak naprawdę kryje się w środku.
Matcha to specyficzna zielona herbata, pochodząca z Japonii. Wyróżnia ją charakterystyczny, gorzkawy smak, a także wyrazisty zapach. To wszystko zasługa wyjątkowego sposobu uprawy, zbioru i finalnej obróbki herbacianych liści. Tradycyjna matcha jest dostępna w postaci proszku ze zmielonych liści, który służy do zaparzania. Z matchą związany jest cały ceremoniał, obejmujący jej przygotowanie według określonego przepisu i przy użyciu specjalnych akcesoriów, a także późniejsze serwowanie i picie.
Walory matchy
Oryginalna matcha posiada niezaprzeczalne walory smakowe i zapachowe, jak również wartości odżywcze i działanie prozdrowotne. Daje też szerokie możliwości wykorzystania na różne sposoby, nie tylko jako zaparzany napój.
Zielona herbata matcha to cenne źródło antyoksydantów, głównie katechiny. Działanie tych przeciwutleniaczy wspomaga w utrzymaniu w zdrowej i dobrej formie komórki naszego organizmu, a tym samym zbudowane z nich tkanki i narządy. Matcha działa również detoksykująco, w naturalny sposób usuwając z ciała szkodliwe substancje. Japońska herbata zawiera witaminy, minerały (m.in. magnez, chrom, selen czy cynk, chlorofil), a także błonnik. Picie matchy wspiera prawidłowy metabolizm i może być przydatne w trakcie odchudzania. Matcha zawiera kofeinę, jednak nie w tak dużym stężeniu jak kawa. Z kolei znajdująca się w jej składzie l-teanina pomaga w koncentracji i pozytywnie wpływa na nastrój. Warto wiedzieć, że matchę można używać również w roli dodatku do lodów, deserów, koktajlów czy ciast. Nieźle sprawdza się jako składnik przypraw i marynat.
Co oferują markety
Oferta supermarketów, w której dostępne są produkty opatrzone nazwą matcha, skusić może niską ceną. Uwagę klientów przyciągnąć mogą też działania promocyjne handlowców. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze w parze z tym idzie wysoka jakość. Nierzadko są to po prostu wyroby, które można określić jako „matchopodobne”. Często do czynienia mamy z herbatami ekspresowymi w torebkach, które tylko luźno nawiązują do prawdziwej matchy. Innym razem może być to zbliżony do niej proszek, który może nadawać się do celów kulinarnych, ale już niekoniecznie do sporządzenia wysokogatunkowego naparu.
Co oferują detaliści – certyfikat, oryginalność, najwyższa jakość
Zdecydowanie lepiej jest postawić na najwyższą jakość matchy, którą gwarantuje asortyment dostępny u detalistów – w specjalistycznych sklepach z herbatą, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Warto sięgać po te produkty, które opatrzone są certyfikatem JAS. Jest to japońskie świadectwo jakości, wydawane przez instytucje odpowiedzialne w tym kraju m.in. za produkcję rolną. Zyskujemy dzięki temu gwarancję, że nasza herbata uprawiana była bez użycia nawozów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia, metale ciężkie czy pestycydy.
Autentyczny produkt rodem z Japonii to nie tylko gwarancja jakości, ale i satysfakcji. Jest to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, czym jest prawdziwa matcha. Tak można wydobyć z niej to, co najlepsze – pełnię smaku, aromatu i najcenniejszych właściwości. Spośród ofert różnorodnych marek i producentów, zawsze otrzymujemy tradycyjną herbatę, wytwarzaną z wyselekcjonowanych liści z pierwszego zbioru. Dlatego nie ma sensu eksperymentować z produktem niecertyfikowanym, który może nas tylko zrazić i wyrobić błędne wyobrażenie, czym jest matcha. Kupowanie matchy w marketach ma oczywiście swoje pewne zalety. Bez wątpienia jednym z nich jest wygoda, bo herbatę można nabyć przy okazji innych zakupów. Jednak warto poświecić nieco czasu i pozwolić sobie na odwiedzenie sklepu dedykowanego matchy. To naprawdę ciekawa przygoda, a myszkowanie po ofercie sklepowej, także tej w wersji online, może dać sporo frajdy. Takie zakupy to również doskonała okazja do szczegółowego zapoznania się z asortymentem i zdobycia wiedzy, czym są poszczególne gatunki i rodzaje zielonej herbaty.