Zielona herbata matcha to nieodzowny element japońskiej historii i tradycji. Ze swojej ojczyzny dotarła w najrozmaitsze zakątki świata, zaskarbiając sobie sympatię wielu osób, które cenią jej wyjątkowe walory. Stała się także częścią kultury, pojawiając się w filmowych kadrach czy na kartach opowiadań. Matcha inspiruje twórców, więc warto poznać kilka przykładów, gdy trafiła na ekrany i do książek.
Matcha to charakterystyczny smak i aromat, a także szerokie właściwości odżywcze. Może być spożywana w formie napoju, podawanego na różne sposoby – tradycyjnie albo z mlekiem czy jako część koktajlu. Świetnie sprawdza się w kuchni – może być przyprawą, składnikiem marynat czy dodatkiem cukierniczym. Oprócz tego znalazła sobie miejsce w kulturze, gdzie zetknąć z nią możemy się m.in. w filmach i książkach.
Matcha w filmach
Jednym z filmowych przykładów, gdzie spotykamy zieloną herbatę jest „Karate Kid” (2010 r.). W scenach, które ukazują głównych bohaterów oddających się nauce sztuk walki, pojawia się matcha.
„Między słowami” (2003 r.), wyreżyserowany przez Sofię Coppolę, również pokazuje ceremonię parzenia i picia matchy. W jednej ze scen, podczas pobytu w japońskim hotelu, Charlotte (grana przez Scarlett Johansson) zamawia zieloną herbatę.
Film „Wyznania gejszy” (2005 r.) to produkcja, w której herbata matcha odgrywa ważną rolę. Bohaterka Chiyo, która później przyjmuje imię Sayuri, poznaje tajniki bycia gejszą, a towarzyszy temu m.in. ceremonia przygotowywania i podawania zielonej herbaty. Widzowie mają wówczas okazję, by zobaczyć tradycyjny rytuał parzenia i serwowania matchy.
Matcha w literaturze
Z matchą zetknąć można się także na kartach opowiadań czy powieści. I tak np. japoński filozof i pisarz poświęcił jej część swojego eseju „The Book of Tea”. Tradycyjne dzieło, pochodzące z 1906 r., odnosi się do japońskiej ceremonii parzenia, podawania i picia herbaty, jej miejsca w kulturze i życiu codziennym, a także znaczeniu, jakie ma dla Japończyków.
Z kolei Ellis Avery przybliża czytelnikom Japonię i tradycję tego kraju. Czyni to poprzez bohaterkę Aurelię, młodą dziewczynę pochodzącą z zachodniego kręgu kulturowego, która w Kraju Kwitnącej Wiśni poznaje kulturę i zwyczaje, związane m.in. z piciem matchy. Ma to miejsce w tradycyjnej herbaciarni, a książka, w której możemy o tym przeczytać to „The Teahouse Fire”.
Wspomniany wcześniej film „Wyznania gejszy” to ekranizacja powieści Arthura Goldena. Tam, podobnie jak w wersji filmowej, pojawia się motyw matchy. Przedstawiona jest jako ważny element tradycji i tożsamości japońskiej.
Herbaciane wątki są obecne także w klasycznym dziele „The Tale of Genji” (Genji Monogatari), napisanym przez Murasaki Shikibu i uznawanym za pierwszą powieść na świecie. Datowana na XI w., licząca w oryginale ponad 1100 stron, zawiera m.in. opisy życia na dworze cesarskim, a także ceremonie związane z parzeniem, podawaniem i delektowaniem się herbatą. Tradycja i japońska obyczajowość obecna jest także w twórczości wybitnego współczesnego pisarza z Japonii, Haruki Murakamiego.
Sięgnij po matchę
O matchy powstają dzieła literackie, zielona tradycyjna herbata trafia przed obiektywy kamer i później oglądać możemy ją w filmach. Matcha od wieków obecna jest w tradycji japońskiej, z czasem rozpowszechniała się i jej zalety odkrywali mieszkańcy innych części globu. Dziś stała się napojem niemal kultowym. Oprócz wielowiekowej historii, matcha do niepowtarzalny smak i aromat, a także bogate źródło energii, wsparcie koncentracji, sposób na odprężenie oraz zasób cennych minerałów i witamin. Warto pić ją na co dzień, jako zdrowszy zamiennik kawy. Dzięki występującym w niej przeciwutleniaczom, głównie katechinom, działa neutralizująco na wolne rodniki. Ta właściwość pomaga zachować w dobrym stanie komórki, chroni je przed starzeniem i uszkodzeniami. W ten sposób przyczynia się do zachowania dobrej formy organizmu i zapobiega powstawaniu oraz rozwojowi różnorodnych schorzeń. Przez to śmiało można powiedzieć, że regularnie pijąc matchę, inwestujemy w swoje zdrowie.