CategoriesMatcha Poradnik

Matcha pod choinkę. Zrób najbliższym japoński prezent

Matcha pod choinkę. Zrób najbliższym japoński prezent

Perfumy, książka, biżuteria, karta podarunkowa albo… matcha. Okres przedświąteczny to czas, kiedy często głowimy się, co kupić bliskim jako prezent. Do głowy przychodzą wówczas pomysły oczywiste i mniej oczywiste, rzeczy praktyczne lub oryginalne czy wyszukane. Jedną z ciekawych opcji może być zielona herbata matcha, bo mamy w tym względzie spore pole do popisu.

Matcha staje się coraz bardziej popularna. Dlatego warto wziąć ją pod uwagę zarówno dla tych, którzy delektują się tym napojem, jak i dla osób, które jeszcze z nim się nie zetknęły.

Do wyboru, do koloru

Jeżeli chcemy obdarować kogoś, kto dotąd nie skosztował matchy, na dobry początek można kupić mu np. tradycyjną matchę. Do wyboru mamy produkty w większych czy mniejszych opakowaniach. Pierwsze kroki w herbacianym świecie postawić można także z wersją premium. W tym wypadku, podobnie jak przy wersji tradycyjnej, wybierać możemy spośród opcji o różnej gramaturze. Innym wariantem jest matcha sencha premium, która również trafi w gusta herbacianych smakoszy i nowicjuszy.

Ci, którzy już delektują się tradycyjną japońską herbatą matcha, bez wątpienia docenią ją w wydaniu ceremonialnym. Pochodzi z pierwszego zbioru zielonej herbaty i najlepiej nadaje się do przyrządzenia podczas ceremonii parzenia i podawania według japońskiego wzorca. Chodzi o rytuał chanoyu, który w swojej ojczyźnie stał się niemal sztuką, a jego korzenia sięgają w głąb azjatyckiej kultury i tradycji. Każdy element ceremonii jest precyzyjnie określony i rządzą nim tradycyjne zasady.

Wybierz akcesoria do matchy

Kiedy już skusimy się na matchę ceremonialną, oczywistym wydaje się, że powinniśmy zaparzyć ją, podać i spożyć według wielowiekowych reguł. By pozostać im wiernym, należy użyć specjalnych akcesoriów. Z myślą o prezencie naprzeciw wychodzą nam zestawy, które oprócz zielonej herbaty zawierają osprzęt, który pomoże nam ją właściwie przygotować. W takim komplecie mamy tradycyjną bambusową łyżeczkę chashaku, którą odmierzamy i wsypujemy odpowiednią ilość herbacianego proszku, a także trzepaczkę zwaną chasen, którą zmieszamy matchę z wodą. Wybierać możemy spośród zestawów złożonych z herbat różnych rodzajów i opakowaniach różnej wielkości.

Ciekawym prezentem będzie też bez wątpienia profesjonalny, ręcznie robiony zestaw. Składa się na niego matchawan, czyli miseczka do sporządzenia naparu. Zazwyczaj ma pojemność 200 ml, ponieważ matchę tradycyjnie przygotowuje się w takich właśnie ilościach. W zestawie znajdziemy też łyżeczkę chashaku, miotełkę chasen oraz podstawkę pod nią. Pieczołowite wykonanie, oryginalne, tradycyjne wzornictwo, najwyższej klasy ceramika i bambusowe drewno to znaki rozpoznawcze tego kompletu. Użycie go to gwarancja, że przygotowanie i picie matchy będzie prawdziwą celebracją, która zbliży nas do tradycji i obyczajów Kraju Kwitnącej Wiśni. Do zestawu akcesoriów w różnych wersjach kolorystycznych dobrać możemy herbaty różnorodnego gatunku, w kilku wariantach wagowych.

Certyfikowana matcha

Tradycyjna zielona herbata matcha pochodzi z Japonii. Uprawiana jest w określony sposób, a gdy dojrzeje, dokonuje się selekcji najwartościowszych liści. Tak dobrany surowiec mielony jest na drobny proszek, który służy do przygotowania napoju.

Jeżeli chcemy mieć produkt najwyższej jakości, należy zwrócić uwagę, czy posiada certyfikat JAS. Potwierdza on, że matcha jest zgodna ze standardem i normami jakościowymi, jakie w Japonii powinny spełniać produkty rolne. Jest to gwarancja, że zielona herbata była tradycyjnie uprawiania, bez nawożenia szkodliwymi związkami chemicznymi, w odpowiedni sposób ją zbierano i poddano obróbce.

Zielona herbata matcha to dobry pomysł na prezent. Obdarowując nią kogoś, dajemy mu zdrowy produkt, bogaty w substancje odżywcze, witaminy czy minerały. Ten specyficzny napój służy naszemu organizmowi, dodając mu energii czy witalności. Matcha przynosi też niepowtarzalne doznania smakowe i zapachowe. Dodatkowa wartość to kulturowy wymiar tego napoju, głęboko osadzony w japońskiej tradycji i będący namiastką obyczajów tego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *