CategoriesPoradnik Uroda i zdrowie

Uwzględnij matchę w swoich noworocznych planach

Uwzględnij matchę w swoich noworocznych planach

Nowy rok to często czas przyjmowania nowych postanowień. Część z nich dotyczy m.in. trybu życia. Nierzadko obiecujemy sobie, że będziemy regularnie ćwiczyć na siłowni, biegać, jeździć na rowerze, lepiej i zdrowiej się odżywiać. Kiedy więc nasze plany dotyczą zdrowej diety, warto uwzględnić w niej zieloną herbatę matcha.

Noworoczne zamierzenia niekiedy odnoszą się do dużych celów, jak np. znalezienie lepszej pracy, zakup mieszkania albo domu, rozpoczęcie studiów, założenie rodziny. Często również poprzeczkę stawiamy niżej i to, co chcielibyśmy zmienić obejmuje nasze codzienne nawyki i zachowania. Myślimy nieraz, że to czas, aby wreszcie zadbać o siebie. W tym celu planujemy np. rewolucję w kuchni. Kiedy więc chcemy zmienić i poprawić jadłospis, warto wprowadzić do niego regularne picie herbaty matcha.

Zielona herbata matcha – samo zdrowie

Tradycyjna japońska herbata matcha posiada wiele walorów odżywczych i prozdrowotnych. Wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm, bo jest m.in. bogatym źródłem antyoksydantów. Chodzi o związki chemiczne, przede wszystkim z grup katechin, które mają właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu zwalczają wolne rodniki, które działają negatywnie na komórki, niszcząc je i powodując starzenie się narządów. Tym sposobem matcha staje się ochronną tarczą, która broni nas przed ich destrukcyjnym wpływem. Antyoksydanty wspomagają również serce oraz cały układ krwionośny, a także układ odpornościowy.

Inny ważny związek występujący w matchy to l-teanina. Wpływa korzystnie na koncentrację i poziom energii, a przy tym łagodzi działanie kofeiny, która także znajduje się w składzie zielonej herbaty. Dlatego też po spożyciu matchy nie doświadczamy nadpobudliwości czy nerwowości, co zdarza się po wypiciu „małej czarnej”. Otrzymujemy za to dłużej utrzymujące się i łagodniejsze wsparcie energetyczne, dzięki czemu zachowujemy skupienie i bystrość umysłu.

Matcha pomaga także oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych związków chemicznych. Wsparcie naturalnych procesów detoksykacji idzie w parze z dostarczaniem szerokiej gamy substancji odżywczych, aminokwasów, witamin A, B, C i E, a także minerałów – jak np. potas, magnez, wapń, cynk czy selen.

Matcha przybliża japońską tradycję

Picie matchy to nie tylko zwykła czynności, która pozwala nawodnić, odżywić i wzmocnić ciało. To również specyficzny rytuał, który symbolicznie zbliża nas do tradycji japońskiej.

Parzenie i podawanie zielonej herbaty matcha według wielowiekowych reguł to prawdziwa ceremonia, która nosi nazwę chanoyu. Do jej realizacji używa się specjalnych akcesoriów i starannie wykonuje określone czynności. Specjalne przedmioty, przy użyciu których szykowany jest napar to: ceramiczna miska do herbaty (chawan), łyżka do odmierzania herbacianego proszku (chashaku), a także bambusowa miotełka do mieszania po zalaniu wodą (chasen). Matcha najpierw odmierzana jest łyżeczką i przesypywana do miski. Po dodaniu gorącej, ale nie wrzącej wody, następuje jej mieszanie miotełką. Gdy płyn uzyskuje właściwą konsystencję i nadaje się do degustacji, można przelać go do filiżanek.

Wybierz certyfikowaną matchę

Charakterystyczny smak i zapach matchy, a przede wszystkim jej właściwości, to zasługa uprawy, doboru i obróbki liści. Zbiór poprzedzany jest kilkutygodniowym osłanianiem krzewów słomianymi matami. Zacienienie wzmacniania kumulację odżywczych substancji, które później spożywamy. Wyselekcjonowane liście są mielone na drobny proszek, który trafia do sprzedaży i z którego przyrządzamy napój.

Żeby zyskać gwarancję nabycia produktu z najwyższej półki, warto przy zakupie zwrócić uwagę, czy posiada certyfikat JAS. To nic innego jak japońskie świadectwo jakości, które wystawiane jest przez instytucje kontrolujące produkcję rolną w Japonii. Mamy dzięki temu pewność, że uprawa herbaty odbywała się bez nawożenia syntetycznymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia, zawierającymi pestycydy albo metale ciężkie. Tym sposobem z każdym łykiem zielonej herbaty przyjmujemy porcję zdrowia i czystej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *