CategoriesUroda i zdrowie

Matcha w świecie zdrowego stylu życia: jak matcha pasuje do trendów fit i wellness?

Fit i wellness z matchą

Matcha może być wartościowym elementem zdrowego stylu życia ze względu na swoje liczne korzyści. W jaki sposób matcha jako składnik diety wpisuje się w trendy fit i wellness?

Korzyści matchy dla zdrowia – dlaczego warto ją pić?

Herbata zielona matcha jest rodzajem herbaty, która bazuje na suszonych i sproszkowanych liściach herbacianych, zbieranych z krzewów dojrzewających pod osłonami zabezpieczającymi je przed słońcem.

 

W przeciwieństwie do zwykłej herbaty liściastej matcha potrafi dostarczyć znacznie więcej cennych substancji aktywnych, które mają pozytywny wpływ na praktycznie cały organizm człowieka. Wynika to z faktu, że podczas jej picia spożywa się również herbaciany proszek, podczas gdy przy zwykłym parzeniu cenne herbaciane liście są wyrzucane.

Ze względu na swój unikatowy skład oraz szerokie działanie prozdrowotne herbata matcha jako superfood jest wybierana dzisiaj przez wiele osób. Dlaczego warto ją stosować?

Herbata matcha jest bogata w przeciwutleniacze

Matcha zawiera przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty, zwłaszcza katechiny, które są korzystnymi związkami chroniącymi organizm przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. 

Wobec tego matcha w zdrowym stylu życia wykazuje potencjalne działanie prozdrowotne, ponieważ pomaga zmniejszać ryzyko wielu schorzeń, między innymi nowotworów, chorób zapalnych, schorzeń układu nerwowego i krążeniowego.

Zielona herbata matcha przyspiesza metabolizm

Matcha zawiera związek o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny). Jest to naturalny polifelol, który został przebadany pod kątem jego działania w zakresie zwiększania metabolizmu i wspomagania kontroli wagi. 

Wobec tego matcha i aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta pozwalają na utrzymanie prawidłowego ciężaru ciała oraz umożliwiają skuteczniejsze zrzucenie nadmiaru kilogramów. 

 

 

Herbata matcha wspomaga koncentrację

Matcha zawiera w swoim składzie kofeinę, która stanowi zastrzyk energii, dzięki czemu szybko redukuje zmęczenie.

Połączenie kofeiny i L-teaniny, aminokwasu obecnego w matcha, może także skutecznie wspomagać uwagę, koncentrację i jasność umysłu, co jest szczególnie ważne dla osób uczących się i pracujących umysłowo.

 

Zielona herbata matcha wykazuje działanie uspokajające

Obecność L-teaniny w matchy jest powiązana z efektem uspokajającym i redukcją stresu. 

Matcha i wellness to zatem idealne połączenie, ponieważ może ona pomóc w odprężeniu, nie powodując przy tym nadmiernej senności, co czyni ją doskonałym wyborem na przerwę w ciągu wypełnionego różnymi zadaniami dnia.

 

Matcha zawiera wiele cennych składników odżywczych

Herbata zielona matcha jest bogata substancje odżywcze. Dostarcza między innymi witaminy A, C, E i K, a także minerały, takie jak potas i wapń. Dodatkowo matcha zawiera błonnik, aminokwasy oraz jest niskokaloryczna.

Właśnie dlatego picie herbaty matcha wpisuje się w zasady zdrowej diety, dzięki której można wspomagać działanie organizmu na wiele sposobów.

 

Matcha umożliwia detoks organizmu

Zawarty w zielonej herbacie chlorofil, czyli naturalny pigment, który nadaje jej żywy zielony kolor, pomaga w procesie detoksykacji poprzez wspomaganie eliminacji toksyn z organizmu. 

Matcha w programach detoksu jest bardzo często stosowanym składnikiem, ponieważ dzięki niej można łatwiej pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii oraz innych toksyn z organizmu. 

 

Picie herbaty matcha wspomaga nawodnienie

Warto także wskazać, że herbata Matcha może być jednym z napojów pitych w ciągu dnia, aby zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. 

Warto pamiętać, że odpowiednie nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Jak zielona herbata matcha pasuje do trendów fit i wellness?

Matcha zyskała popularność w kręgach entuzjastów fitness i wellness ze względu na jej zróżnicowane korzyści zdrowotne i wszechstronność w praktykach związanych ze zdrowym stylem życia. 

Matcha i fit trendy – jak można ją stosować, aby zadbać o swoje samopoczucie, zdrowie i osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w kierunku bycia fit?

 

Pij herbatę matcha przed treningiem

Połączenie kofeiny i L-teaniny, czyli dwóch związków znajdujących się w herbacie zielonej matcha, daje natychmiastowy zastrzyk energii, dzięki czemu może być ona naturalnym napojem przedtreningowym. Dzięki niej można zwiększyć swoją koncentrację i wytrzymałość podczas ćwiczeń.

 

Stosuj matchę do regeneracji po treningu

Matcha zawiera przeciwutleniacze, witaminy i minerały, które mogą wspomagać regenerację po treningu. Pozwala ona na zmniejszenie stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego spowodowanego intensywną aktywnością fizyczną. Dodatkowo pozwala ona uzupełnić utracone w trakcie treningu składniki odżywcze i wspomóc proces regeneracji organizmu.

 

 

Dbaj o wagę z herbatą zieloną matcha

Matcha została przebadana pod kątem jej potencjału w zakresie przyspieszenia metabolizmu i wspomagania kontroli wagi. Doskonale nadaje się ona do picia jako element zbilansowanej diety i aktywnego trybu życia, dzięki czemu pomaga ona w kontrolowaniu wagi.

 

 

Stosuj herbatę matcha jako element praktyk medytacyjnych

Uspokajający efekt matchy, przypisywany obecności L-teaniny, powoduje, że wspomaga ona praktykę mindfulness, czyli praktykę uważności, a także innego rodzaju praktyki medytacyjne. Kładzie ona nacisk na relaks, redukcję stresu i ogólne samopoczucie psychiczne, pomagając w łagodzeniu objawów wielu dolegliwości, na przykład lęków, nerwic, zespołu stresu pourazowego, depresji.

 

 

Jak włączyć herbatę matcha do swojej diety?

Włączenie herbaty matcha do diety nie jest trudne. Jak można ją wykorzystać?

Najczęściej matcha stosowana jest jako napar, który przyrządza się poprzez jej wymieszanie razem z gorącą wodą, ale może być ona również przygotowywana na zimno.

Matcha jest także popularnym składnikiem innych napojów. Trendy żywieniowe z matchą to między innymi latte matcha oraz koktajle na bazie proszku matcha. Napoje te mogą być również uzupełnione o dodatkowe składniki, takie jak odżywki białkowe albo adaptogeny, które przyczyniają się do ogólnego wzrostu dobrego samopoczucia i poprawiają stan zdrowia.

Żywy zielony kolor i wyjątkowy smak matchy powodują także że może być ona jednym z elementów kreatywnych przepisów kulinarnych. Bardzo często używana jest ona do przyrządzania różnych słodkości, na przykład lodów, ciasteczek, babeczek.

 

Warto zatem stosować herbatę matcha jako część zdrowego rytuału dnia – razem z nią można zadbać ze smakiem o swoje zdrowie i samopoczucie!

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *